2013.g. Decembra Labākās & Sliktākās filmas

Kinoteikumi menesa labakas sliktakas DECEMBRIS 2013

LABĀKĀS

PIECZVAIGŽNIECES UN ČETRZVAIGŽNIECES:

.

Lone Survivor

Vērtējums: 5 / 5

Mani ļoti pārsteidza cik labi režisoram Peter Berg mazā laika posmā izdevās izveidot klasiskus un viegli uztveramus, bet ne tukšus – banālus, kareivju tēlus, kuru teksti neizklausās it kā tos būtu teikuši G.I.Joe vai Action Man plastmasas rotaļlietas. Tie ir reālu cilvēku, reālām kaujas situācijām gatavotu cilvēku domu gājieni un spriedumi. Protams, Lone Survivor nav The Thin Red Line un arī ne Full Metal Jacket, pat ne Black Hawk Down, bet tas nemazina puicisko degsmi skatoties ilgstošās apšaudes un ne kripatiņu nemazina līdzi jušanu, kad bēguļojošie amerikāņi viens pēc otra kā kartupeļu maisi gāžas lejā no kalna ik pa laikam atsitoties pret celmiem un akmeņiem.
Pure popcorn action experience.

.

Snowpiercer

Vērtējums: 4 / 5

Bez šaubām, liekuļošanas un kaut kādas anti-holivudas lielfilmu propagandas, jāsaka, ka Snowpiercer, kas latviskojot (šoreiz tulkotājiem nav bijis tas vieglākais darbs) nosaukta par Caur Sniegiem, ir gada interesantākā spriedzes filma. Nepārprotiet, tā nav meistardarbs un perfekcija, bet tā spēja laipot no Holivudas filmām zināmā shēmojuma un gadu desmitiem izkoptās kinovalodas uz mums, eiropiešiem (tā arī amerikāņiem) joprojām tik neierastā Dienvidkorejiešu režisoru rokraksta un filmas gājuma, mani ļoti uzrunā un liek vērtēt šo darbu augstāk nekā varbūt vajadzētu. Līdzīgas izjūtas raisīja jau pieminētā Chan-wook Park šīgada darbs – Stoker, kurā arī izteikti jūtama Holivudiskā ietekme, bet tajā pašā laikā skaidri jūtama pilnīgi citas pasaules skola un filmas veidošanas manieres.

.

Gloria

Vērtējums: 4 / 5

Viena no labākajām “novecošanas filmām” pēdējo divu gadu laikā.
Filmas akcents – vēlme saglabāt sociāli aktīvu un jauneklīgu statusu par spīti mietpilsoniskumam un vēlmei saglabāts sadzīviskās ērtības un ieradumus.
Kā arī izmisīgie otras pusītes meklējumi un filmā atspoguļotās diskutablās robežas līdz kurām iet, lai joprojām to varētu saukt par toleranci un pielāgošanos, ir pasniegtas patīkami vieglā formā, kur acīmredzamais, skumjais elements nenomāc un nepadara filmu par kārtējo bēdu ielejas atainojumu.

.

Concussion

Vērtējums: 4 / 5

Amerikāņu neatkarīgā kino zelta standartos ieturēta filma par cilvēcīgu, bet ekstrēmu, eskeipismu no ģimenes dzīves un sakārtotās dzīves neatrisināmajiem mezglojumiem. Veiksmīgi veidots neizbēgamā atrisinājuma klusais spiediens; kā arī katra tēla (mazliet noslēpumains) cilvēciskums atainots ļoti realistiskā manierē.

.

Honey

Vērtējums: 4 / 5

Reiz labās un godalgotās drāmas piedalījusies un visiem atmiņā palikusi kā Charlie Sheen parodijfilmu Hot Shot meiča, neapoliete Valeria Golino pati ķērusies pie flmu veidošanas. Viņas pirmā pilnmetrāžas filma Medus jeb Miele ir itāļu variācija par Jack Kevorkian dēvēta par Dakteri Nāvi darbību problemātiku. Proti par eitanāzijas nepieciešamības ētiskā un praktiskā faktora pārklāšanos. Filma ir ļoti nesteidzīga un brīžam pat epizodiska stāstījuma skatījums uz meitenes, kas par naudas atlīdzību piegādā smagi slimiem cilvēkiem nāvējoša dzēriena devas. Varbūt šādas tādas ainas šķita liekas un tikai “atšķaidīja” kopumā neitrālo stāstu, bet kopumā ļoti (cik nu tāds var būt ņemot vērā filmas tēmu) patīkams un neuzspiests kino.

.

Museum Hours

Vērtējums: 4 / 5

Viena no formas ziņā neierastākajām šīgada filmām. Parasta muzeja eksponātu “pieskatītājā” stāsti par muzejā notiekošo, apmeklētājiem un mākslas darbiem. Kā viņš (kā arī viņa kolēģi un kāda apmeklētāja no Kanādas) tos uztver, kā tie savelkas kopā ar ikdienas pilsētvides ainavam. Ļoti vērtīga filma visiem kultūrvēsturi studējošajiem.

.

Neighboring Sounds

Vērtējums: 4 / 5

Aiz filmas gausā gājuma, mazliet dīvaini pasniegtiem ikdienišķiem notikumiem, paslēpts trillera satraukums un noslēpums. Ļoti interesanti gaidīt tā parādīšanos.
Kā arī, kā jau šādās filmās ierasts, ļoti patīkami vērot attiecīgās valsts sadzīvi un vienkāršo ikdienu.

.

The Geographer Drank His Globe Away / Географ глобус пропил

Vērtējums: 4 / 5

Kad Krievijas mazpilsētas nekurienes bezcerība un miegainā brīžam psihiskām izpausmēm papildinātā eksistēšana pasniegta pieklājīgi, pat patīkami, skaistā veidā un caur, šķiet tikai krieviem raksturīgā, alkoholiķu intelektuāļu tekstiem.

.

Bastards

Vērtējums: 4 / 5

Klusums. Cigaretes. Krekls. Mūzika. Atriebība.

.

.

SLIKTĀKĀS

DIVZVAIGŽNIECES UN SLIKTĀK:

.

Sweetwater

Vērtējums: 2 / 5

Es visu filmu gaidīju pēdējās 20min un man tas neliekas godīgi. Jo ne viss build-up bija tik interesants, lai piedotu/pieņemtu jokaino un nevienmērīgo atmosfēru.
Tā vien izskatās, ka vedotāji sabijās veidot atriebes stāstu ar sievietes tēlu centrā un tādēļ tik ilgi vilcinājās ap Isaacs un Harris atveidotajiem tēliem.

.

Charlie Countryman / The Necessary Death of Charlie Countryman

Vērtējums: 2 / 5

Cenšas jau ļoti. Varbūt tāpēc arī neizdodas. Garais nosaukums (oriģināli: The Necessary Death of Charlie Countryman) jau vien liecina par vēlmi nolemtības atmosfēru padarīt par stila objektu. Lieta tāda, ka S.LaBeouf kā galvenais aktieris nevelk (ne smalkumā ne smagumā); vēl jo vairāk pusbomža un neizdzīvota, bet ļoti kārota, sapņa īpašnieks viņš jau no pirmajiem kadriem ir neīsts. Dīvaini, bet kā 20′ gadu šmurguļpuika kovbojs viņš bija pārliecinošāks. Kopumā jāsaka, iecerēta melodramatiska, jautra un notikumiem bagāta filma amerikāniskā klišeju jūklī nogrimst viduvējībā un tukšumā ko varētu nosaukt par “skrienamgabalu” (nu tur kur kāds visu laiku skrien).

.

47 Ronin

Vērtējums: 2 / 5

47 Roninu stāsts japāņu kultūrā jau kopš 18. gs. kalpojis kā neatlaidības, lojalitātes, pašaizliedzības, un morālās stājas audzināšanas instruments, kas laika gaitā mainījies detaļās un formā, bet nekad nav pārtapis par vienkāršu masku balli, tādēļ šķiet diezgan necienīgi šī stāsta amerikanizēto versiju, tā vienkārši, bez jebkāda pamata, tikai lai krāsaināk, “piemētāt” ar dažnedažādākajiem pasaku filmu elementiem – sākot ar jūras pirātiem un putngalvu burvju mūkiem līdz pat milzu meža briesmoņiem un lidojošiem čūskveidīgiem pūķiem. Un tik ļoti garlaicīgā un viskaut kur redzētā veidā. Protams, neviens neliedz jau esošu stāstu apvīt ar sev tīkamiem pribambasiem, bet tad, lūdzu, esiet tik cieņpilni un nesaglabājiet oriģinālā stāsta nosaukumu – lai nebūtu lieku salīdzinājumu.

.

.

Citu filmu vērtējumi atrodami KinoTeikumi sadaļās: Recenzija un Letterboxd dienasgrāmata

.

.