2013.g. Jūlija Labākās & Sliktākās filmas

Kinoteikumi menesa labakas sliktakas JULIJS 2013

LABĀKĀS

Pieczvaigžnieces un Četrzvaigžnieces:

.

Mud 2013

5 stars

režisors veidojot stāstu, ietekmējies no Marka Tvena romāniem (Haklberija Fina un Toma Sojera piedzīvojumiem) un mēģinājis radīt līdzīgu atmosfēru. Lai arī Mud ir coming-of-age tipa stāsts (ne kripatiņu neatpaliek no amerikāņu klasikas Stand By Me), jāatzīmē tas nav tāds kā šobrīd masveidā tiek eksplotēts – vargulīgs puika ar lieliem sapņiem iemīlas kāda meitene, tad notiek brīnums – viņi iepazīstas un satuvinās. Filma vairāk vērtējama kā puiku piedzīvojumu filma, kuras pamatā ir saldsērīgs mīlas stāsts, noslēpumainība un jau minētais coming-of-age tipa stāsts, tikai tāds pārdrošs un dumpiniecisks.

Zīmīgi, kā Mud iezīmē mīlestības daudzpusīgo dabu. Katrs personāžs kādu mīl, bet katram tā ir citādāka mīlestība un pieķeršanās. Mud spēj saglabāt balansu starp noslēpumainību, piedzīvojumu garu un beznosacījumu mīlestību, nevienā brīdī nekļūstot par prastu puņķainu gaudojamo gabalu. Un jau tagad varu teikt, ka filma ir īsta tā saucamā great american story, kur veidojot sīku, lokālu stāstu ar pāris iesaistītiem personāžiem ir iespējams identificēt veselas tautas folkloru.

 

.

 

Before Midnight 2013

4 stars

Šīgada filmā, (it kā) triloģijas noslēguma daļā, kad režisors Linkleiters atkal pēc deviņiem gadiem mums piedāvā satikties ar paburzīto amerikāni Džesi un sapņaino dumpinieci Selīnu, pāris beidzot ir redzami kopā, nevis kā iepriekš – satikušies uz vienu dienu, lai atkal pazaudētu viens otru uz gadiem.
Tagad, ikdienas nogurdināti, ar nebeidzamu plānu veidošanu, bērniem, viņi ir it kā pazaudējušies ikdienā un izsalkuši pēc sarunām divvientulībā, bet neapzinās, cik ļoti nevajadzīgi trāpīgi un sāpīgi var būt pat šķietami nevainīgi aizrādījumi un piebildes, kas galu galā neko nerisina, varbūt tikai sakustina un saļodza gadiem celto.
Pirms Pusnakts atkal un atkal ļoti dabiski nevainojamā šo aktieru saspēlē demonstrē seno patiesību – sāpināt visvairāk var tie tuvākie un mīļākie.
Viselegantākais šajā filmā ir sarunu balanss. Vienlīdz labi var iejusties abu lomās, jo filma nenostājas kāda pusē, veidojot reālistisku un patiesu ilggadējas mīlestības attainojumu.

.

 

This Is the End 2013

4 stars

This is the End ir labi rūdītu amerikānisko joku cienītājiem, režisora Judd Apatow & Co stila piekritējiem un pēdējo gadu pārlieku populārā R-rated komēdijas žanra faniem. Te strūklvemšana un krāniņjoki pamīšus ar ironiskām, paškritiskām frāzēm un atsaucēm uz filmām un popkultūrā notiekošo nav nekas jauns. Turklāt, asiņu daudzums un melns humors gana labi sacenšas ar animēto seriālu South Park. Parodijas, neētiskuma, ironiskajā Holivudas uztverē un, nenoliegšu, pretīgumā jeb jēlumā, This is the End līdzinās ASV vecākajam tiešraides skečšovam Saturday Night Live.

Saprātam un scenārija jēdzīgumam šajā filmā nav vietas. Pamatuzstādījums veidots pēc labākajiem Holivudas standartiem. Jaunu, pašapmierinātu jauniešu bariņam jāsaskaras ar tādu problēmu kā (jā, atkal un jā, protams) Pasaules gals – šoreiz pie vainas nebūs kāds varaskārs švītiņš, bet gan pats Nelabais, Jupis, Velns. Jā, tik vienkārši. Bet, atšķirībā no klasiskajiem šādu filmu izgājieniem – varonības pilniem cīkstiņiem par Zemes un Visuma izdzīvošanu, šajā filmā karstākās diskusijas veidojas ap ēdienu vai konkrētāk šokolādes Milky Way batoniņu. Ko gan citu sagaidīt no āmrijām amerikāņiem!?

.

 

 

Pacific Rim 2013

4 stars

Pacific Rim ir katra robotlietu mīloša puikas (ar pieaugušo) sapņu filma. Visīstākā popcorn filma, tīra manta.Reti tādas gadās.

.

 

 

Magic Magic 2013

4 stars

Kaut daudzviet ar momentiem “tā nu gan nenotiek”, Magic Magic ir labs piemērs filmai, kas spēlē pēc saviem noteikumiem un savā pasaulē.
Maziņa dramatiskā šausmenīte ar kolosālu M.Cera un J.Temple aktierdarbiem.
Uzfilmēts gan ir pabriesmīgi (varbūt abi operatori savā starpā konfliktēja…).

.

 

 

SLIKTĀKĀS

Divzvaigžnieces un sliktāk:

.

The Bling Ring 2013

2 stars

Režisores sakāmā trūkums ir tik uzkrītoš, ka līdzība ar glancētajiem modes žurnāliem šķiet nav nejaušība, bet arī tas nespēj padarīt Izredzētos. Filma buksē viena un tā paša notikuma atkārtošanā, bez emocionālās galveno tēlu attīstības vai pat to pieklājīgas iepazīstināšanas. Ideja veidot filmu ar stereotipiskiem jauniešu – slavenību wannabe, kā no dzeltenās preses izkāpušiem, tēliem, kas caurām dienām dara kaut ko nezin’ ko, bet naktīs ballējas stilīgākajos pilsētas klubos un publicē pašbildes sociālajos portālos, ir par knapu. Vai arī vismaz gadus trīs par vēlu realizēta. Bez īpašas pamacošās devas, padziļināta ieskata šajos notikumos vai pat atmosfēras radīšanā, labākajā gadījumā Izredztie var pildīt sociālās reklāmas funkciju, kas ar pirkstu krata un nopietnā sejā saka, ka tā nedrīkst darīt. Bet, kā zināms, tas vairumā gadījumu nenostrādā, turklāt ir garlaicīgi.

.

Dealin’ with Idiots 2013

2 stars

Tā vien izskatās, pateicoties Louis C.K. “Louie” veiksmei, komiķiem ir dota zaļā gaisma taisīt savas, indie low low budget filmas. Un kā izskatās, tikai ar mērķi – moš aiziet.
Pagaidām nevienā neesmu saskatījis neko vairāk kā viduvēji labus/normālu joku izstiepšana ~90min materiālā. Teiksim, komiķa Mike Birbiglia filmas “Sleeepwalk with me” materiālu pirms tam biju dzirdējis ~10min stand-upā, bet šis, Jeff Garlin veidojums…ok mājas video pat vairs necenšas būt filma.
Vienkārši uz statīva nolikta kamera (imdb.com pat nav minēts operators…), kuras priekšā kādu brīdi minētais komiķis runā ar citiem cilvēkiem… kuri, protams, visi izrādās ir muļki un idioti. Ja vien nav īpašas simpātijas pret šo komiķi & stand-up nav redzēti, filma šķitīs ārkārtīgi tukša un no sērijas “viss jau kaut kur redzēts”. Turklāt slikti nofilmēta.

.

The Lone Ranger 2013

2 stars

Lone Ranger ir jau kurais gadījums šīgada komerckino, kad filmā teorētiski ir sastūķēts viss, bet nostrādā tikai, labākajā gadījumā, viens elements. Mani sāk mākt šaubas, vai šīm filmām vispār ir vajadzīgi scenāristi un režisori to tradicionālajā izpratnē. Saprātīgāk studiju vadītājiem būtu nopirkt (jaunāko Apple Mac Pro) kompjūūteru, kas sacerētu tekstu ar standartelementiem, situācijām un vajadzīgo joku un blīkšķu skaitu. Un pēc tam, izmantojot ārpakalpojumus (droši vien no Indijas) noalgot darbu pārzini, kas attālināti sekotu līdzi paveiktajiem darbiem filmēšanas laukumā. Jo vīzijas, īpaša tvēriena un radošuma šajās filmās studijas nevēlas redzēt, tad kāpēc tērēties!

Bet ja nopietni, man patiesi un no visas sirds sametas skumji par šādu filmu, kāda ir 2013. gada Karību jūras pirāti versija – glancētie tuksneša kovboji jeb Lone Ranger. Ņemot vērā, ka filma ir 2 stundas un 29 minūtes gara, visticamāk daudzi no jums, neskatoties uz visapkārt dzirdamajām runām par filmas švakumu, tāpat nolemsiet to apmeklēt – “bet tur ir Depp, viņš ir foršs”.

.

Pawn Shop Chronicles 2013

2 stars

Vēl viens (catch.44; Baytown Outlaws utt.) Tarantino stila savdabīgo stāstu krustu šķērsu savārsmojums ar šur tur redzētiem (ne īpaši labiem) aktieriem, kas cenšas kā var, iejusties stipri apbružātu un pārsvarā smirdīgu tēlu ampluā.
Diemžēl, ne cik labi nesanāk, turklāt ne velti Tarantino pameta šo žanru – tur ir sasniegts jau viss kas sasniedzams un atgriešanās pie tā būs tikai galvastiesu sliktāks produkts nekā jau esošie.
Ja nu vienīgi to darītu kāds ļoti talantīgs režisors.

.

.

Citu filmu vērtējumi atrodami KinoTeikumi sadaļās: Recenzija un Letterboxd dienasgrāmata