2013.g. Septembra Labākās & Sliktākās filmas

kinoteikumi septembris

LABĀKĀS

Pieczvaigžnieces un Četrzvaigžnieces:

.

The Kings of Summer

5 stars

Līdzīgi kā filmas I Declare War un Mud arī Kings Of Summer glorificē pusaudžu gadus un padara tos leģendārus. Gluži tāpat kā coming-of-age klasika, filma Stand By Me.
No pieaugušo perspektīvas skatoties štrunta notikumus un nejēdzīgos lēmumumus (bet bērnaprāt tik pārpildīti piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem, kuri ļoti iespējams būs par dzinējspēku visam atlikušam mūžam) ir tik patīkami vērot un klusi nodomāt – “eh,žēl, ka es bērnībā tā neizdarīju”.

.

Ain’t Them Bodies Saints

4 stars

Zemes krāsās ietonēts, lēns un bezcerīgs mīlas stāsts ietērpts brīnišķīgā operatora darbā, kurš acīmredzami ietekmējies no Terrence Malick filmu un Gravity Emmanuel Lubezki rokraksta.

Iespējams stāstam trūkst atīstības un zināma emocionālā kāpinājuma. Bet to var norakstīt uz Malick filmās iestrādāto/ierasto stāstījuma veidu, kur atīstībai ir sekundāra loma filmas kopējā (skaistajā) vēstījumā.

.

Don Jon

4 stars

Filma, kurā aktieris Džozefs Gordons-Levits debitējis kā režisors un scenārija autors, ar pārdošanas āķi: “porno atkarīgā džeka problēmas reālajā dzīvē”, izteiksmīgi apsmej romantisko komēdiju standartsituācijas, un, jāsaka, lielākajā daļā filmas tas padodas ļoti jestri, beigās ļoti strauji nomet tempu un pati kļūst par diezgan salkanu produktu, kurā visām ieskicētajām problēmām tiek uzsieta skaista, bet butaforsika bante. Iespējams, ka attiecīgā tēma filmā nav pietiekami dziļi iztirzāta un prasās pēc kādas tumšākas intonācijas, bet no otras puses – vai Jersey Shore (MTV realitātes šovs) džeku, šīs filmas galvenā varoņa prototipu, dzīvestila degradējošā daba tiek skaidrota un vārdos izteikta?

.

Blue Caprice

4 stars

Filma Blue Caprice (vīri, kuri pastrādāja šos noziegumus, pārvietojās zilā Chevrolet Caprice) praktiski vispār nepievēršas pašām apšaudēm (un tas arī nav vajadzīgs, jo filmas ievads ir gana spilgts un informatīvi bagāts). Tā vairāk iedziļinās nozieguma saknē. Kāpēc kāds izdomā un plāno šādus notikumus. Kā iespējams savervēt kādu, knapi pilngadību sasniegušu puisi pastrādāt šos šausminošos noziegumus. Tajā pašā laikā Blue Caprice neizliek kā uz delnas visus faktus vai nozieguma plānotāja patiesos nodomus un jūtu pasauli, kas pilnībā izskaidrotu motivāciju. Blue Caprice izdodas saglabāt mazliet noslēpumaino un ikdienā tik bieži sastopamo, neizprotamo rīcību situācijas garšu.
Manuprāt, izvēle neveidot vairāk vai mazāk, klasisku dokumentāla rakstura drāmu par šiem notikumiem, bet gan pievērsties atsevišām epizodēm šo vīru attiecībās, dod filmai iespēju skaidrot notikumus plašākā mērogā, turklāt ar daudzslāņainām noskaņām. Tas ļauj filmu skatīt ne tikai kā šo konkrēto notikumu atainojumu – ne tikai kā melnādaino versiju filmām Taxi Driver vai Falling Down.

.

Prisoners

4 stars

Personīgi es nebeidzu brīnīties par nolaupītu, pazudušu, nogalinātu bērnu pazušanas stāstu intensitāti pēdējā gada laikā gan filmu, gan TV piedāvājumā. Tai pat laikā arī jāatzīst, ka par spīti patrulajam gājienam ar šādu stāsta konstrukciju, kuru par sev saistošu uzskata lielākā daļa vecāku, pagaidām neviens nav to atstāstījis tikai kā tīru “asaru izspiedēju” – katrs ir atradis kādu īpašu šī briesmīgā notikuma leņķi un skatupunktu, nepavadot laiku vienkāršī šausminoties.
Aktiera Jake Gyllenhaal atveidoto policistu Loki, piezemētā, noslēpumainā (savdabīgi tetovējumi, sejas nervu/muskuļu defekts un vientuļnieka daba) loma ir atsevišķa stāsta un pat filmas cienīga.

.

The World’s End

4 stars

Asa sižeta ātrgaitas un ātrrunas komēdiju perfekcija. Diemžēl tas arī ir viens no mīnusiņiem. Režisors ar trešo šī tipa komēdiju (sava rokraksta) ir sasniedzis maksimumu ko no tā var izspiest. Vai tas ir tas labākās – šis gadījums no rāda, ka nē. Bet, ok. Es piesienos.

.

Blue Jasmine

4 stars

Vudija Alens aizņēmies no Tenesija Viljamsa lugas Ilgu Tramvajs galvenos tēlus – divas diametrāli pretēju raksturu māsas un viņu otrās pusītes, nevaldāmos, bet tik vajadzīgos vīriešus. Nezaudējot izteiktu lugas sajūtu, pārfrāzējis kopējo notikumu gaitu, to padarot mūsdienīgāku un vudijiskāku. Jasmīnas stāsta centrālass ir aktrises Keitas Blanšetas tēls, mūsdienīga Vivien Leigh tēla versija, – maldīgas romantiķes tēls, kurš savā iluziorajā dzīves uztverē vairāk sevi nekā sev apkārtējos cilvēkus baro ar fantāzijām un patiesības versijām tik fantastiski meistarīgi, ka robeža starp komēdiju un traģēdiju kļūst ļoti nosacīta.

.

.

SLIKTĀKĀS

Divzvaigžnieces un sliktāk:

.

Riddick

2 stars

Filma Riddick, kaut nedaudz atsaucas uz iepriekšējās daļas notikumiem, vārds vārdā atkārtojot animēto īsfilmiņas tekstu, kurai it kā vajadzēja kalpot kā sasaistošajam elementam starp otro un trešo daļu, mēgina iet Pitch Black iestaigāto taku ar vienkāršu scenāriju un vizuāli askētisko stilu. Tur savā ziņā nav ko pārmest. Bet vai tas nostrādā arī tiem, kuri zina, kas notika Pitch Black un ar vienu reizi ir gana – diezvai. Notikumu virknējums ir tik paredzams un tik neinteresants, ka vienīgais glābiņš, lai padarītu skatīšanos svaigāku, ir jaunie tēli un to savtarpējā rīvēšanās jeb kā nu jau ierasts – one-liner joki. Bet diemžēl arī tur ir lielas problēmas, jo sakarīgais aktieri nespēj izveidot pietiekami spēcīgu tēlus, kuriem cauri nespiestos simtiem citu līdzīgu tēlu un viņu izdarību klišejas. Neveidojas pareizā platforma, lai vardarbība un maskulīnie joki nostrādātu.

.

Crystal Fairy

2 stars

Šoreiz režisors pārī ar M.Cera ar to savdabīgā izpēti un ekspozīciju pārāk aizraujas un aizmirst par sižetisko attīstību. Magic Magic gadījumā izveidotā atmosfēra un M.Cera un J.Temple tēlu rīvēšanās nostrādāja daudz ilgāk.

.

C.O.G.

2 stars

Indie filmu posts. Maza bezjēdzīga un slinka ļurināšana par pilsētas puikas pārgudrības aplaužšanu un lauku ļaužu rāmuma = šķeitamo viedumu. Protams, arī modernā geju tēma netiek aizmirsta.

.

Europa Report

2 stars

Pieklājīgi kvalitatīvi veidots absolūti tukšs kosmosa piedzīvojumu filmu klišeju savārsmojums. Nekā jauna. Jābrīnās kādēļ Sharlto Copley un Michael Nyqvist bija vajadzība piedalīties šādā filmā. Tikai tapēc, ka nekad tādā nav piedalījušies?

.

The Family

2 stars

Nepārprotiet, filmai šķietami viss ir izdarīts precīzi, akurāti un pēc labākajiem standartiem. Bet tas arī ir viss pozitīvais, ko par The Family var teikt. Filma, kas veidota pēc Tonino Benacquista romāna Malavita jeb Badfellas, ir gluži vienkārši ļoti garlaicīga. Tā atkārto visur jau redzētos izgājienus un līdz nelabumam novazātos amerikāņu gangsteru dzīvesstila stereotipus mazliet komiskā tonī. Tagad iedomājieties filmas Whole Nine Yards un Whole Ten Yards – līdzīgas intonācijas gangsterkomēdijas ar Bruce Willis galvenajā lomā, vai arī tā paša Robert De Niro komēdijas Analyze This un Analyze That (pat negribu atcerēties latviskotos nosaukumus), un jums būs diezgan precīzs priekšstats par The Family.
Protams, katrs pa savam atcerēsies minētās komēdijas, bet šķiet, ka tas arī lielā mērā noteiks jūsu patiku vai nepatiku pret Luc Besson filmeli.

.

The East

2 stars

Lubenes vai sieviešu romāna (izvēlaties sev tuvāko) stilā veidots stāsts par “labajiem teroristiem”.
Režisoram ar Sound of my voice bija izdevies klaustrofobisks gabals, kas nostrādā, jo necenšas būt loģisks un pilnībā izskaidrojošs. Skatoties The East ir sajūta, ka tās scenāriju sarakstijis cilvēks, kas pagrābis pāris faktus un sadzejojis tam apkārt kādu sakāpinātu taisnības cīnītāju vienbalsīgu propagandu, bet, kā jau paredzams, savā šaurpierībā ir diezgan smieklīgs.