Amazon Studios Ceturtais Seriālu Vilnis

FotorCreated

Šķiet, ka pavisam nesen kā iepazināmies ar Amazon Studios produkcijas svaigāko paketi jeb trešo vilni – oriģinālseriālu pilotsēriju kopumu, ko piedāvā interneta lielveikala Amazon meitas uzņēmums. Tie izlikti apskatei un vērtēšanai (iepriekšējie KinoTeikumi raksti par Amazon Studios seriāliem atrodami šeit) viņu pašu mājaslapā un, protams, arī internetos. Bet jau atkal, tieši pirms nedēļas, Amazon Studios viceprezidents Roy Price ar lielu entuziasmu iepazīstināja ar jaunāko seriālu pilotu kopumu. Nu jau ceturto.

.

Amazon Studios ceturtajā vilnis iznāk tieši laikā, kad šī seriālu (un filmu) ražotne ir populārāka kā jebkad. Proti, 11. janvārī, Golden Globes prēmēja Amazon Studios otrā viļņa seriālu Transparent kā gada labāko komēdijseriālu, bet tā galveno zvaigzni, aktieri Jeffrey Tambor kā gada labāko komēdijseriālu aktieri. Es teiktu diezgan pārliecinoši. Bet tas nav viss. Pāris dienas pēc Transparent triumfa komēdijas seriālu lauciņā, Amazon Studios nāca klajā ar vēl vienu jaunumu, varētu to arī saukt par sensāciju – šīs kompānijas paspārnē visu mīlētais un ārkārtīgi ražīgais amerikāņu kino leģenda Woody Allen veidos TV seriālu. Protams, šobrīd nekas vairāk kā iecere kā tāda, nav zināms, bet, skatoties uz tādām režisora flmām kā neseno To Rome with Love vai deviņdesmito gadu Celebrity, rodas aptuvena nojausma, kā varētu izskatīties viņa TV seriāls. Dzīvosim, redzēsim, bet tikmēr slikta ziņa – saistībā ar šī seriāla veidošanu, 2016. gadā, visticamāk, mēs nesagaidīsim jaunu Woody filmu. Tas būs pirmais gads kopš astoņdesmitajiem, kad režisors nepiegādā vienu filmu gadā.

Woody-Allen-Transparent-Amazon-01

Ceturtajā vilnī kopā ir 13 seriāli, bet no tiem 7 ir pieminēšanas vērti (tie pārējie seši ir bērnu auditorijai paredzēti seriāliņi). Nu jau, kā ierasts, Amazon Studios šaudās uz visām pusēm, gandrīz katrs nākamais seriāls ir diametrāli citāds nekā iepriekšējais. Kas, protams, pareizi… kamēr studija nebūs atradusi savu zelta āderi. Lai arī kopskatā jaunais Vilnis izskatās švakāks nekā iepriekšējais, šādi tādi potenciāli vērtīgi skatāmgabali ir.

salem-rogers-main

Seriāli Salem Rogers un Down Dog kategorizēti kā “comedy” piedāvā vienāda līmeņa liderīgumu un tam neatņemamo vienaldzības klātesamību. Tas nozīmē, ka, lai arī seriāli nav slikti, tajos arī nav nekas tāds, lai gribētos atkal un atkal atgriezties pie to skatīšanās. Salem Rogers ir atbilde jau kādu brītiņu modē ienākušo un no filmām pārmantoto nepieklājīgo, bet “inčīgo” sliktas uzvedības sieviešu tipāža apsekošanas modelim. Parastās telvīzijas kanālu līdziniek-seriāli ir: Bad Judge un Bad Teacher. Līdzīgi kā Bad-Teacher-Judge arī Salem Rogers centrā ir skaista, bet absolūti neciešama rakstura sieviete, kura paļaujoties uz savu izskatu, bradā sev apkārtējo cilvēku dzīves. Sēriju pamatmodelis – katra sērija beidzas ar dzīves skolas mācību, nu kā jau mazajos komēdijseriālos tas ierasts.

down-dog-amazon-review

Otrs, līdzīgas formulas komēdijseriāls, ir Down Dog, kas vēsta par kādu izskatīgu, bet diezgan aprobežotu un neizlēmīgu jogas pasniedzēju Logan Wood, kuram dzīve iegrozījusies tā, ka tikai trīsdesmit-ar-kapeikām gados pirmo reizi nākas pieņemt dzīves lielos lēmumus, jāmācās rēķināties ar citu problēmām un tikt galā ar to, ko mēs varētu nosaukt par dzīves menedžēšanu. Kā var nojaust, arī šis seriāls ik sērijas noslēgumā pavēstīs kādu dzīves gudrību un secinājumu konkrētās sērijas notikumiem. Skatāms seriāls, bet vai atmiņā paliekošs – diez vai.

new yorker presents

Formā interesantākais seriāls, ko pat nebūtu godīgi saukt par seriālu, bet gan vairāk atbilst raidījuma formātam ir Amazon Studios sadarbība ar intelektuāļu atzīto žurnālu The New Yorker – The New Yorker Presents. Pilotsērija tiek ievadīta ar satura rādītāju, kas momentāni liek saprast, ka nekas tradicionāls mūs nesagaida, turklāt nešaubīgi apliecina, ka viss sērijā redzamais ir ar šī žurnāla zīmogu. Labā ziņā. The New Yorker Presents sērijā satilpināts daudz – intervija, sižets par mākslinieci Marina Abramović, dokumentālā filmiņa par kādu zinātnieku, kurš veic pētījumus par pesticīdu ietekmi uz abinieku veselību, konkrētāk – reproduktīvo orgānu traucējumu straujo progresiju. Sērijā kā neatņemama The New Yorker žurnāla sastāvdaļa vizualizēta arī karikatūra, kurai diezgan organiski pieskaņota īsfilmiņa, skečs par kādu klaidoni, kurš dieva (attēlots kā cilvēks, kurš izrīko šo dzīvē apjukušo) virsvadībā aģitē dažnedažādas reliģiskas un apokaliptiskas idejas. Kopumā The New Yorker Presents ir interesants veikums, kas pilnīgi noteikti vēl ir attīstības stadijā. Bet Amazon Studios kā platforma tam ir vislabākā vieta, kur drošiem soļiem izvērsties.

mad-dogs-lead

 

Mad Dogs ir britu tāda paša nosaukuma seriāla amerikanizētā adaptācija. Neesmu redzējis oriģinālu, tādēļ nevarēšu salīdzināt, bet pieredze saka priekšā, ka britu versija varētu izrādīties smeķīgāks skatāmgabals. Lai vai kā būtu ar oriģinālu, Amazon Studios Mad Dogs ir pilnmetrāžas cienīgs “uzvedums” par tēmu, kas angliski skan aptuveni šādi: “vacation gone wrong”. Mad Dogs izskatās labi, sižetiski gana raits un krāsains stāsts ar eksotisku vidi un dažām ļoti efektīgām ainām. Vienīgā vaina ir tā, ka Mad Dogs viss atgādina par kaut ko jau kaut kur redzētu. Tāda deja-vu sajūta.

point-of-honor-2

 

Tā kā kostīmdrāmas, zinātniskās fantastikas un līdzīgi pekstiņi, atvainojos, versijas par tēmu, šobrīd TV scēnā ir ļoti aktuālas, pat tik ļoti, ka apdomīgais Netflix ir izlaidis savu pirmo vēsturiskās interpretācijas kostīmdrāmu, piedzīvojum-seriālu Marco Polo. Arī Amazon Studios nevēlas palikt malā un ar seriālu Point of Honor iemēģina roku šajā nišā. Bet vai man dieniņ, cik greizi viss nogājis! Point of Honor vēsta par notikumiem ASV pilsoņu kara laikā, kad karojošo pušu ideoloģiskās atšķirības sašķeļ kādu lielu un varenu dinastiju. Lai kļūtu aptuveni skaidrs uzstādījums, jāapvieno Mel Gibson filma The Patriot un Patrika Sveizija astoņdesmito gadu miniseriāls North and South. Tikai, diemžēl, Point of Honor nenonāk pat tuvumā abiem šiem piemēriem. Pilotsērijā redzamās kara ainas atgādina kauju uzvedumus – butaforiskums, neīstums un paviršība kostīmos ir ļoti manāms. Bet, ja seriāla vizuālo noformējumu būs iespējams “sagremot”, tad ziepju operas līmeņa ainu uzbūvi un sižetisko virzība pieliks punktu.

cocked

Cits, mazliet izmisīgs un klibs, mēģinājums jau citur atstrādātā nišā ir seriāls Cocked. Ar tā galvenās lomas atveidotāju, aktieri Jason Lee, kurš vairāk pazīstams kā Ērls no seriāla My Name Is Earl, priekšplānā un gaišā atmiņā, Amazon Studios mēģina atkārtot pēdējā laikā arī pilnmetrāžas filmu laukā populāru piegājienu – nepametot meinstrīma vizuālos un tēlu arku rāmjus Cocked gaužām uzmācīgi cenšas būt asprātīgs un pārsteidzošs. Centība laba lieta, bet šis stāsts par kādu ambiciozu, bet neveiksmīgu ieroču ražotāju un uzdzīvotāju viscaur šķiet nepatiess un patukšs, turklāt ar izteiktu aprēķina – sižetiskās formulas, auru.

la-et-amazon-pilots

 

Otrs seriāls, kam potenciāls ir pār un pārēm ir amerikāņu rakstnieka Philip K. Dick 1962. gada zinātniskās fantastikas romāna The Man in the High Castle adaptācija TV seriāla vajadzībām. Seriāls vēsta par alternatīvu – nebijušu vēstures posmu – kā būtu ja būtu. Proti, par to, kādā pasaulē mēs visi, vairāk jau amerikāņi, dzīvotu, ja Hitleram viss būtu sanācis kā plānots. Kā izskatītos ASV sešdesmitajos gados. The Man in the High Castle ir caurvīts ar detaļām, interesantām idejām un tālejošu attīstības plānu. Lai arī personāži varētu būt vairāk komplicēti un sižets tikpat samezglots-neparedzams, jāuzteic seriāla veidotāju pārliecību par savu stāstāmo. Tie nesteidzīgi un soli pa solim velta laiku paskaidrojot, kāpēc un kas ir noticis, tā, lai skatītājam būtu pilnībā skaidrs, uz kādiem pamatiem tiek būvēts šis stāsts.