Amazon Studios Trešā viļņa seriāli

Kopš Amazon interneta lielveikals ir kļuvis arī seriālu un filmu ražotājs (nu gluži kā Netflix) un šo savu ražotni dēvē par Amazon Studios, pagājuši jau četri gadi. 2013. gada aprīlī jaunizveidotā kompānija skatītājiem (sākotnēji gan tikai rūdītiem Amazon produktu lietotājiem, kuri bija apzīmogoti kā Amazon Prime), piedāvāja pirmos ražojumus – vairāku seriālu pirmās sērijas. Bez maksas, apskatīties un ļoti vēlams novērtēt, lai tad kompānijas dižvīri varētu izlemt, kurus no tiem turpināt ražot – filmēt arī turpmākās sērijas. Mazliet vairāk kā pirms pusgada Amazon Studios, tā saucamā, Pirmā viļņa seriālu pilnās sezonas nonāca pie skatītājiem. Protams, nu jau par skatīšanos prasot naudu. Pirmā viļņa “izredzētie” – skatītāju balsojumā uzvarējušie, seriāli bija Alpha House un Betas. Nepilnu gadu pēc Pirmā viļņa izziņošanas sekoja Otrā viļņa kandidāti (par tiem sīkāk aprakstīju rakstā: Amazon un citi TV satura zvēri). Atšķirībā no palielā skaita pirmajiem kucēniem, no kuriem par dzīvotājiem atzina vien divus, Otrajā vilnī pie pilnas sezonas pasūtījuma tika visi kandidāti izņemot vienu – standarta komēdijseriālu par amerikāņu futbola menedžēšanas aizkulisēm. Pirmos iespaidus par Otrā viļņa seriālu dzīvotspējas izredzēm redzēsim jau septembra beigās, kad šīs grupas interesantākais seriāls Transparent nonāks Amazon video straumēšanas servisos. Pārējiem pirmizrādes paredzētas decembrī un nākamā gada janvārī.

 

Amazon Studios ieskrējušies pamatīgi un nenogaida maliņā, kā nu izvērsīsies situācija ar nu jau pārpildīto seriālu tirgu, bet jau augusta beigās (tikai pusgadu pēc Otrā viļņa) skatītāju vērtēšanai nodeva Trešo vilni – piecus seriālus (divi stundīgie “drāmas” seriāli un trīs komēdijseriāli). Kā redzams (pirmais vilnis – 14, otrais vilnis – 10, trešais vilnis – 5) ar katru Vilni seriālu skaits kļūst mazāks. Tas tikai varētu nozīmēt, ka Amazon izprovējušies uz visām pusēm, sāk iepazīt tirgu un veido precīzākus šāvienus.

 

Tātad, par Trešo vilni. Kopumā, Amazon Studios kļūst arvien nopietnāki tirgus spēlētāji (vismaz teorētiski, jo pirmā Viļņa pusvārgie sprinteri neko nenozīmē) un ar katru reizi piedāvā arvien zolīdākus produktus. Tā vien šķiet, ka arī šajā reizē tikai vienam no seriāliem ies secen iespēja izstāstīt savu stāstu n-stundu garumā – pilnā sezonā.

--Red Oaks

Pirmais seriāls, kuru apskatījos bija režisora David Gordon Green (George Washington, Prince Avalanche, Pineapple Express) veidotais un no Holivudas pašatvaļinātā režisora Steven Soderbergh producētais disko ēras coming of age tipa stāstiņš Red Oaks. Notikumu centrā ir aktiera Craig Roberts (Submarine, 22 Jump Street, The Double) atveidotais David (nu protams) dziļdomīgs un pilnīgi dzīvē apjucis ebrejpuika, kurš kā dzirnakmeņos iespiests mētājas pa dzīvi, vai precīzāk – pa pusei piespiedu kārtā strādā VIP tenisa klubā kā pasniedzējs. Turpat arī grozās viņa draudzene aerobikas pasniedzēja (jā, spilgtu (ne tikai krāsās) ietērpu demonstrēšana te garantēta), seriāla Teen Wolf aktrise Gage Golightly, pusdraugi jeb paziņas, kuru tipāži variē no New Girl Schmidt līdzīgajam, filmas Dazed and Confused aktiera Matthew McConaughey atveidotajam Woodersonam līdz precīzai kopijai zāles pīpētājdžekiņam – aktiera Jonah Hill etalonlomai. Protams, turpat arī rosās visas iespējamās variācijas komēdijseriālu un indie komēdiju pūkaino matu meičas. Kā saka, pilns komplekts. It kā jau cerīgi, bet man Red Oaks atstāja spēcīgu “viss jau redzēts” pēcgaršu. Bet tas visticamāk finansiālā ziņā seriālam ir tikai bonuss.

Jay Chandrasekhar and Sarah Chalke in Really1.jpg

 

Otrais komēdijseriāls Really ir paredzēts jau mazliet pieaugušākiem prātiem. It kā. Jo man tas atstāja pusaudzisku iespaidu, kur bariņš trīsdesmitgadnieku pāru mājas ballītēs pasēdēšanās pavada sarunās, kur 80% pamattēma ir sekss. Iespējams, ka tas ir Sex and the City nopelns un teorētiskais šāda seriāla pēcteča trūkums, bet atcerēsimies, ka esam jau pieredzējuši ne vienu vien neveiksmīgu mēģinājumu kaut kādā ziņā paturpināt šāda tēmu vērvelēšanu. Arī jau šādā seriāla formā. Tāds bija knapi sezonu izvilkušais Traffic Light un tāds ir nupat sezonu novilkušais Married. Vai vajag vēl vienu… diez vai. Ak, jā – to veidojis filmu The Dukes of Hazzard, Super Troopers un lēruma atsevišķu komēdijseriālu sēriju režisors Jay Chandrasekhar (arī seriāla aktieris), kuram jau ir viens neveiksmīgs projekts pie Amazon Studios – Rebels.

Jordan Rountree Adam Brody Carrie MacLemore and Adriano Gia.jpg

Kā pēdējais no komēdijseriāliem ir The Cosmopolitans. To veidojis režisors Whit Stillman, kurš pirms tam radījis filmas Metropolitan, The Last Days of Disco un Damsels in Distress. Šīs filmas sametot vienā katlā un savirknējot šķietami nebeidzamā notikumu ķēdē, ir iegūts seriāla The Cosmopolitans pamatkoncepts. Ja nav zināms neviens šī režisora darbs, tad labu priekštatu par atmosfēru un apspriestajām tēmām dos tā salīdzināšana ar deviņdesmito gadu Vudija Alena un Julie Delpy daiļradi – viegla paštīksmināšanās dialogu formā, dažādas pseidointelektuālas tēmas, smalku ballīšu, vai romantisku Parīzes kafejnīcu vidē. Interesanti un pat brīžam smieklīgi, bet baidos, ka nebūs gana skatītāju, kuriem šāds formāts šķitīs aicinošs seriāla formātā.

hystera-hospital

“Drama” sadaļā Amazon Studios Trešajā vilnī ir divas stundu garas pilotsērijas. Pirmā, režisora Shaun Cassidy veidotā trillerdrāma Hysteria. Stāsts par nezināmu un pagaidām neizprotamu slimību, kas izplatās caur interneta videomateriāliem. Principā, stāsta aprises līdzinās jebkurai standartizētai globālas epidēmijas stāsta izklāstam. Tikai šeit tā slimība tāda neredzēta – attiecīgi mazliet ar mistikas, noslēpumainības plīvuru. Seriālam ir labs potenciāls, tikai turpmākajās sērijās jāpiestrādā pie interneta vides atainošanas un runām par to. Līdz ar to jāpamaina dažu tēlu “funkcija”. Patreiz ir sajūta, ka tiek tēmēts uz skatītāju, kurš par interneta vidi runājot min vārdus “tas internets”.

TV-Hand of God

Kā pēdējais seriāls, bet, manuprāt, spēcīgākais, no Trešā viļņa ir lielrežisora Marc Forster (World War Z, Stay, James Bond: Quantum of Solace, Finding Neverland) veidotais Hand of God. Galvenajā, tiesneša, lomā Ron Perlman (Hellboy, Sons of Anarchy, Drive), viņa sieva Dana Delany (Desperate Housewives, Body of Proof), un pilsētas mērs Andre Royo (the Wire). Seriāls salīdzināts ar pirms diviem gadiem negaidīti pārtraukto seriālu Boss, jo līdzīgi kā tur protagonists tikai sev zināmu motivāciju vadīts, izmantojot ieņemamā amata priekšrocības, pārkāpj likumu – kārto lietas. Virspusēji tas tiek darīts, lai atklātu sava dēla nāves patiesos iemeslus, bet jau no sērijas pirmajām sekundēm veidotā atmosfēra liecina, ka visam apakšā ir kaut kā augstāka un ar loģiku neizskaidrojamā klātbūtne. Hand of God veidots pēc kinofilmu piegrieztnēm – skaista bilde, skaņa un aktierdarbi, kas, lai arī bieži nedaudz par seriālīgiem, atstāj pamatīga darba iespaidu. Pēc pāris sezonas sērijām paredzu Hand of God viennotīgās (nosacīti) atmosfēras radošo izsīkumu, bet cerams veidotāji to apzinās un laicīgi veidos jaunus sižetiskos pavedienus, lai aizrautu skatītājus.

 

Apmēram tā – gaidām Otrā un Trešā viļņa pilnās sezonas, jo potenciāla (un solījumu) tur ir ļoti daudz.

.