Amerikāņu animē jeb ja iRobots kautos [filma: Big Hero 6]

Es domāju, ka retais var izsekot līdzi, kur nu vēl noskatīties visas lielbudžeta animācijas filmas, kas tiek rādītas uz kinoteātru lielajiem ekrāniem. Ja sākotnēji tās bija pāris, ko visi zināja un gandrīz kā pienākums šķita noskatīties tās turpinājumu, tad tagad jau multeņu pārpilnības ragā dažbrīd nojūk – kura pēc kārtas daļa ir iznākusi un kas kurā notika. Tā, piemēram, daudziem par pārsteigumu (nu ne jau pārsteigumu, bet mērenu izbrīnu) ir fakts, ka multenei Planes pirms kāda laika iznāca jau otrā daļa, tā arī kaut kur ātri uzplaiksnīja un pazuda Rio 2. Šķiet, ka šī leiputrija un kaut kādā ziņā nebeidzamais stāsts aizsākās pēc tam, kad visu mīlētai un apbrīnotajai multenei par zaļo (cilvēkēdāju) milzi, Šreku iznāca trīs (?) turpinājumi, no kuriem divi šķiet nebija sevišķi gaidīti, kur nu vēl tā saucamais   spin-off, Šreka pasaules viena no tēlu atsevišķais stāsts Puss in Boots.

 

Apmēram pirms diviem gadiem es pārstāju skatīties katru lielbudžeta multeni, jo gluži vienkārši tās vairs necentās. Tikai atkārtoja ejošās scenārija formulas un pavairoja dažādās franšīzēs, principā, vienus un tos pašus tēlus un to uzticīgos kompanjonus. Tā, lai cilvēkiem katrā multenē būtu kāds momentāns mīļākais tēls un stāsts virzītos tik zināmajā un patīkamajā gultnē. Man grūti spriest, cik tas ir jēgpilni pamatauditorijai – mazā skatītāja, bet minu, ka diezcik produktīvi tas nav.

 

Jaunākā animācijas filma, kas savu pirmizrādi citās zemēs piedzīvoja 2014.g. vēlā rudenī, ir Disneja kompānijai piederošās Marvel studijas bibliotēkas sastāvdaļa, komiksu sērija Big Hero 6. Kā jau bija paredzams, Disnejs to ir stipri pārveidojis un padarījis bērniem (it kā) pieejamāku. Turklāt, japāņu  anime stils arī ir nogludināts līdz minimumam, un to pamanīs tikai tie, kuri par to būs informēti.

 

Big Hero 6 multenes notikumi, lai saglabātu kaut kādas oriģinālmateriāla detaļas un, lai vai cik pārveidota, joprojām uzskatāma kā amerikāņu drošākais solis anime lauciņā, risinās izdomātā pilsētā, kuras nosaukums, kā arī vide, ir ASV pilsētas Sanfrancisko un Tokijas apvienojums – San Fransokyo. Arī galveno varoņu vārdi ir diezgan pamatīgā mikslī.

 

Diemžēl, pati multene, lai arī ļoti jauka, ievada daļā cerīga un brīžam smieklīga, ir diezgan standarta produkts. Iespējams, mēs esam izlutināti ar n-tajām multenēm un to visādā ziņā apbrīnojamo kvalitāti, līdz līmenim, kad laba – bez vainas multene, neizraisa sajūsmu, bet kaut kā neredzu tur mūsu vainu. Veidotājiem jācenšas vairāk. Jāiet tālāk savu stāstu formās un tēmās, lai nebūtu cukurotās pārlaimes & nelabuma sajūtas, bet gan ieinteresētības un patiesas sajūsmas sajūtas, kā, piemēram, tas bija saistībā ar The Boxtrolls, kurā, ja ne sižetiski, tad vizuāli bija materiāls, kas paliek atmiņā.

 

Big Hero 6 ir krāsaina (ar 3D efekta brillēm, protams, ka stipri mazāk) un dažkārt asprātīga multene, kas varētu būt laba alternatīva mazajam skatītājam, kuru vecāki nolēmuši vēl pasaudzēt un nerādīt citu Marvel produktu – The Avengers. Big Hero 6 savu idejisko līdzību ar minēto, vai kādu citu Marvel produkciju, nemaz neslēpj – vairākkārt ekrānā parādās nepārprotami vizuālie citāti, izteiksmes veidi un pat kaut kādā ziņā tēlu tipāži, kas nozīmē, ka Disnejs kopā ar Marvel, jau laicīgi mazos pieradina un ievada nebeidzamajos Marvel supervaroņu piedzīvojumos.

.

Vērtējums: 3 / 5

.