Aukstais dārgums [filma: Farewell, My Queen / Les adieux à la reine / Ardievu, mana karaliene]

Pirms sešiem gadiem režisores Sofia Coppola piedāvātā nepieradinātā un popsīgā Marie Antoinette bija Kirsten Dunst atslodzes darbs starp megapopulārās Spider Man triloģijas filmēšanas grafikiem. Bet ne jau tādēļ mazāk ievērības cienīga. Uzskatu, ka šīs relatīvi mazās lomas, kas safilmētas atpūšoties no kāda lielas franšīzes filmām, kurās pasaule jaunos aktierīšus iepazinusi, ir pašas būtiskākās. Bez tām ir ļoti liela iespējamība, ka Holivudas mašinērija tos aizmirsīs un pie nākamā projekta atradīs jaunus un nedārgus aktierus jauniem rīmeikiem un franšīzēm. Piedaloties šajās mazajās filmās jaunajiem censoņiem ir iespēja sevi pierādīt kā aktieriem, kaut mazliet nobīdot malā tā brīža filmu sērijas radīto brendu ar viņu sejām.

 

Tā nu Kristen Dunst no Peter Parker draudzenes ir aizceļojusi līdz jau par klasiku atzītajai Lars von Trier Melancholia galvenajai lomai, bet tagad, vācu izcelsmes izbijusī modele Diane Kruger, kas pabijusi pāriniece Nicolas Cage nacionālo dārgumu meklēšanā, izmēģinājusies grieķu dievietes un fašistu nīdējas lomās, abas reizes blakām pašam Brad Pitt, ir nonākusi pie ekscentriskās karalienes lomas filmā Farewell, My Queen.

 

91541_gal

Jāatzīst, loma filmā nav no tām lielākajām, bet atstātais iespaids ļauj pilnībā aizmirst hronometrāžu. Brīžam rotaļīgais un bezbēdīgais acu skatiens lasot grāmatas un modes žurnālus, vai distancēti aukstā un manipulatīvā attieksme glābjot savu mīļoto, manuprāt padara šo lomu zīmīgāku par viņas kalpones/lasītājas Sidonie lomu, kas tīri tehniski filmā ir galvenā loma.

91538_gal

 

 

Francijā tapusī režisora un scenārija līdzautoraBenoît Jacquot versija par šo Francijai tik zīmīgo personu, ir smalks stāsts par galma apkalpojošo personālu. Intrigām, līdzi pārdzīvojumiem un dažbrīd liekām ilūzijām, ka augstmaņiem patiesi rūp to liktenis. Brīžam filma riskanti ilgi kavējas pie man tik netīkamajiem čukstu, baumu un aprunāšanas elementiem, kas būtībā nav tālu no jebkuras ziepju operas. Bet ik reizi ekrānā parādoties Diane Kruger tēlotajai karalienei, filma kļūst niansētāka un emocionālāka. Liekot skatītājam minēt un noprast karalienes patiesos nodomus un jūtas. No ainas uz ainu karalienes garastāvokļi mainās, atstājot viņas lasītāju Sidonie neziņā vai brīžam personiskā attieksme un intīmās sarunas viņu starpā ir karalienes īstā seja vai tikai sava veida spēlēšanās ar lellēm.

Farewell-my-queen01

 

 

Filmas izskaņā neziņa gan tiek kliedēta un Bastīlijas ieņemšanas izraisītā panika galmā noliek visu savās vietas, bet traģiskā kārtā, apzinoties savu vietu un likteni, Sidonie pašaizliedzīgi pakļaujas savai kundzei un dodas drošā nāvē.

 

Vērtējums: 4/5