Bezcerīgā vieta [filma: Texas Killing Fields / Teksasas nāves lauki]

Texas-killing-fields-1024x768-642090

Izcilā režisora Michael Mann meitas Ami Canaan Mann otrā režisētā filmas nosaukums Texas Killing Fields varētu radīt nepareizu priekšstatu un asociēties ar kādu citu filmu, kuras nosaukumā ietverta šī pati Amerikas Savienoto Valstu pilsēta – The Texas Chainsaw Massacre, bet par laimi tas nav kārtējais degradējošais (it kā šausmu filmu) gabals, kas tikai atrāda jaunākos sasniegumus kāda slima prāta fantāzijas lidojumos cilvēku nogalināšanā un izkropļošanā.

Texas-killing-fields-01

 

Jāsaka gan, tālu no slimajiem prātiem filma nav, jo Texas Killing Fields ir stāsts par sērijveida slepkavām, kas darbojas Teksasā un tās apkaimē, tā saucamajos, Nāves laukos – kvadrātkilometriem liels purvains apvidus, kur pat drosmīgākie izvēlas nespert savu kāju.

Texas-killing-fields-2011-dvdrip-xvid-3lt0n1

Kaut visi priekšnosacījumi pamatīgam un drūmam trillerim ar izmeklēšanas piesitienu ir ievēroti – aktieru sastāvs gan priekšplānā (spriedzes filmu raupjā zvaigzne Sam Worthington – jā, tas kas bija pusdieva lomā grieķu pusmitoloģiskā puseposā Clash of the Titans…cīnījās ar titāniem un Avatārā ik pa laikam pārtapa zilganā trīsmetrīgā puscilvēkā, tagad nedaudz izdomājis pievērsties nopietnākām lomām kā šī un filmā The Debt, kā arī Jeffrey Dean Morgan (tas kurš izskatās pēc Javier Bardem, bet nav) kas iepazīts kārtīgos mačo tēlos filmās Watchmen un The Losers), gan otrā plāna lomās (cilvēcīgā vampīrmeitenīte no Let Me In un vardarbības kārā Hit-Girl no Kick-Ass Chloë Grace Moretz, saprotošā māte no The Tree of Life Jessica Chastain, kas šogad iespējusi piedalīties sešās (!) filmās, tad vēl uz mūžīgi mūžīgiem laikiem atmiņā palikusī mirusī Laura Palmer no David Lynch seriāla Twin Peak aktrise Sheryl Lee un visbeidzot Stephen Graham, kas redzams gangstera Al Capone lomā seriālā Boardwalk Empire vai vēl redzēts kā skinheds filmā This Is England) ir nevainojams, stāsta, kas balstīts uz patiesiem notikumiem, kuru sākotnēji bija uzlūkojis pats Danny Boyle (bet atteicies, jo esot pārāk drūms stāsts – really!? Trainspotting un 28 Days Later laikam būsim neapareizi (pārāk gaiši) uztvēruši), potenciāls ir neapstrīdams, un režisores tēvs Michael Mann producenta krēslā ir gandrīz garantēts veiksmīga produkta priekšnosacījums, filma, diemžēl, jau pirmajā pusstundā sāk plīst pa vīlēm un līdz beigām pārtop par nesaprotamu tumšu ainu virknējumu, kas liek skatītājam justies mazliet neērti, jo galu galā izmeklēšana nebija tik sarežģīta cik neorganizētas pieredzes bagāto kārtības sargu darbības.

 

Texas-killing-fields-clips

 

Nedaudz par reālo stāstu – Teksasas dienvidos esošo mistisko apvidu – izbijušiem naftas ieguves laukiem. Lauki, kas jau vairāk kā trīsdesmit gadus glabā slimu un vardarbības māktu cilvēku noslēpumus un kā magnēts pievelk nākamos. Vieta, kas kā radīta cilvēkiem ar ļauniem nodomiem – visapkārt mazapdzīvotas mazas pilsētas, pamestas industriālu ēku kompleksi, netālu atrodas starppilsētu maģistrāle(I-45), turklāt tuvākajā apkaimē apzināti vairāk kā divi simti izbijušu cietumnieku, kas ieslodzījumā bijuši par seksuālu noziegumu izdarīšanu.

 

Izmeklētājs Don Ferrarone scenāriju rakstīja ar domu veidot filmu, kas radītu plašāku rezonansi amerikāņu sabiedrībā par šo velnišķo vietu un brīdināt par iespējamajām briesmām. Un kā pagaidām izmeklētājiem šķiet, tas ir izdevies – pāris gadus šajā apkaimē nav fiksēti sieviešu pazušanas un līķu atrašanas gadījumi, bet kā paši, galvenie izmeklētāji uzskata, ka tas tikai slepkavu(as) ir piebremzējis un agrāk vai vēlāk viņu iekšējie dēmoni izlauzīsies un atkal cietīs daudzi jo daudzi cilvēki.

Jeffrey-dean-morgan-and-sam-worthington-in-texas-killing-fields_500x332


Manā vilšanas un neizmantotā potenciāla ziņā šī filma atsauca atmiņā filmu The Lincoln Lawyer, kurai arī bija gandrīz viss lai kļūtu par ģeldīgu pusizmeklēšanas trilleri, bet savu kļūdu vai centības trūkuma dēļ palika tāda kārtīga seriāla (teiksim pilotsērijas) līmenī, kad pirmā sērija tik ieskicē galveno varoņu problēmas, darba specifiku un ārpusdarba laika likstas. Atļaujās izlikt dažādus slazdus, lai skatītājam būtu interese nākamajā nedēļā ieslēgt turpinājumu un noskaidrot tieši kāpēc piktā bijusī sieva pateica tieši to savam bijušajam laulenim, kad it kā viņš to nemaz nebija pelnījis. Texas Killing Fields izliek šos slazdus, bet reāli neko tā arī ar viņiem neizdara, jo ir taču jāpievēršas galvenajam – daudzajām nogalināšanām, kurām dēļ dažādajiem sižeta blakus stāstiem ir atlicis tik ļoti maz laika, ka nākas sasteigt un rodas neliels haoss kurā vairs nevar saprast, kāpēc viens policists brauc tur – nezin kur, otrs nakts vidū skrien virsu potenciālajam slepkavam kaut labi zina, ka viņi darbojas divatā un loģiski, ka otrs ir kaut kur tuvumā un var uzbrukt (ak pārsteigums, tas tā arī notiek!). Turklāt, zinot reālos faktus saistībā ar šiem bezgalīgajiem noziegumiem, filmas klasiskais happy ending nobeigums, šķiet tāds pamatīgs spļāviens sejā visiem nelaimē iesaistītajiem.

Texas-killing-fields-chloe-moretz3

 

Vislielākā filmas vilšanās ir neizmantotais Chloë Grace Moretz tēls, kuram vajadzēja būt kā centrālajam upurim, ar kuru pusi filmas skatītāju iepazīstinās un liks iejusties viņa ādā (kā potenciālajam upurim) un tad otru pusi filmas sargās un glābs, bet tā vietā ir tikai ieskicēta viņas nelabvēlīgā ģimene, cik ļoti viņai no tās nav kur likties un neesošā tēva attiecību – atbalsta meklēšana Jeffrey Dean Morgan policista tēlā.

 

Bet protams, ja nepiekasās sīkumiem, tad filmā var izbaudīt lieliskas un nostrādātas pakaļdzīšanās ainas, apšaudes un nelielus kautiņus. Teksasas svelmjaino atmosfēru (tiesa gan filmēšana notika Luiziānā) papildina laba mūzika un visam pāri ir pirmklasīgi aktieri.