Bliežam pa vienkāršo [filma: Oldboy / Vecais Zēns]

Es nezinu, vai filmas Oldboy amerikāņu versijas veidotājiem vajadzēja tik ļoti runāt un savā ziņā atkauties no preses, stāstot cik ļoti šī jaunā versija būs citādāka, cik daudz būs ņemts no oriģinālā materiāla – Oldboy komiksa, pat minot muļķīgu frāzi, ka šis nebūs rimeiks, bet gan “re-imagination of the that story”. Tas padara lietas tikai sliktākas (māc aizdomas par filmas kvalitāti un jēgu, ja blakus ir tik izteiksmīgs un joprojām nenovecojis korejiešu oriģināls) un liek atcerēties par jaunās Oldboy versijas režisora Spike Lee nevienmērīgo filmu kvalitāti. Nemaz nerunājot par viņa veidoto filmu žanru, stilu un atmosfēras milzīgo atšķirību, kaut visiem ir skaidrs, kas viņas padodas vislabāk, un tie noteikti nav potenciālie kases grāvēji. Manuprāt, veidotājiem vajadzēja distancēties no salīdzinājumiem un intervijās fokusēties uz paša stāsta unikalitāti.

 

Nezinu, kā būtu bijis, ja korejiešu Oldboy nebūtu bijusi tā saucamajā kulta statusā. Droši vien tas būtu nācis tikai par labu – mazāk runas medijos, mazāks budžets, zemāka ranga (ne kvalitātes) aktieri, bet lielāks uzsvars uz mākslinieciskajām kvalitātēm. Jo mēs visi ļoti labi zinām, ka Spike Lee arī reizi pa reizei izdodas kāda filma ar lielzvaigznēm, kas tā vien nekliedz par haltūru; kā piemēram, Inside Man un 25th Hour, kas ir iespaidīgas un atmiņā paliekošas filmas. Iespējams, ka tad Oldboy būtu tikpat vienkārši pieņemt kā reiz amerikanizētās Let the Right One In / Låt den rätte komma in un Ringu, attiecīgi Let Me In (ar Chloë Grace Moretz vienā no galvenajām lomām) un The Ring (ar Naomi Watts galvenajā lomā). Tad tās (vismaz vairumam) bija filmas pašas par sevi. Nekāds otrreizējs un pārveidots stāsts. Bet nu šis viss ir “kā būtu, ja būtu”. Ir kā ir – liela daļa kinomīļu šo desmit gadu laikā, kopš iznākusi korejiešu filma, to ir paspējuši noskatīties, zina tās kvalitātes, un ir viedoklis par to. Veidotājiem jārēķinās ar to.

 

Diezvai filmas veidotāji tieši ar to saistīti, bet nu pirms-filmas vizuālais materiāls ir kopts un pulēts. Veidots dažādos stilos un pasniegts, ka tik sasniegtu pēc iespējas plašāku auditoriju. Kas, protams, atkal var būt uztverts divejādi. Neliegšos, man amerikāņu filmas reklāmas vizuālā identitāte ļoti iet pie sirds, bet vairāk par to šeit.

 

Jaunās versijas scenārija autors Mark Protosevich (Thor, I Am Legend, The Cell) par korejiešu filmu Oldboy: “I mean, I loved it. I love the original film till the day I die. I am a fan. I think it is a unique work of art and seeing it for the first time is one of the more memorable moviegoing experiences that I’ve had.” (Starpcitu, sākotnēji Olboy rimeika projektā galvenie ieinteresētie bija Will Smith un Steven Spielberg).

 

Runājot par jauno Oldboy versiju, viena būtiska lieta, kas to jau saknē mazliet sabojā. Neskatoties uz to, ka vairums filmu kļūst arvien garākas un garākas, kaut tām nav nekāda loģiska pamatojuma, Oldboy veidotāji ir pieņēmuši lēmumu, salīdzinot ar korejiešu versiju, to noīsināt par 15 minūtēm (filmas garums 1h44min). Ja tas būtu darīts saistībā ar kādas no stāsta līnijas izņemšanu no filmas, tad tas būtu attaisnojams, bet tā kā kopumā stāsts ir saglabāts tuvu korejiešu oriģinālam, amerikāņu versija šķiet nedaudz sasteigta, vairāki notikumi pārāk novienkāršoti un padarīti it kā pašsaprotami. Šķiet, veidotājiem piemirsies, ka korejiešu filmu savdabīgo gājumu un izteiksmīgo vardarbību tiešā veidā pārcelt amerikāņu vidē nav iespējams, tā tas nedarbojas – viss šķiet butaforisks.

 

Lai Spike Lee būtu paglābies kaut vai no daļas potenciālo lamu gūzmas, jau tagad, pirms filma sākta izrādīt kinoteātros, viņš ir paziņojis, ka viņa orģinālā filmas versija esot bijusi trīs stundas gara; piebalsojot, galvenās lomas atveidotājs Josh Brolin stāsta, ka trīsstundīgā versija viņam esot patikusi labāk. Tad jau pēc kāda laika redzēsim, vai DVD/BluRay diskos būs atrodama šī – labākā versija.

 

Kopumā jāsaka: ļoti žēl, ka Spike Lee un scenāristam Mark Protosevich nav bijusi pietiekami liela drosme pārveidot šo stāstu tik ļoti, lai nerastos lieki salīdzinājumi, un šīs filmas katra varētu dzīvot savu dzīvi. Bet, tā kā izmaiņas parsvarā ir tikai kosmētiskas un mazās sižetiskās izmaiņas, kas filmas noslēgumā nesavelkas tik ciešā mezglā kā tas prasītos, neattaisnojas, filma atstāj mutē izteiktu pliekanu garšu.

 

Nenoliedzu, ka tiem, kuri nav redzējuši korejiešu oriģinālu un vispār nav tīkams šī reģiona kino, amerikanizētais Oldboy ies pie sirds daudz labāk nekā pārējiem. Jo uz papīra jau viss izskatās gana labi: Spike Lee, Josh Brolin, Elizabeth Olsen, Samuel L. Jackson. Reklāma laba, stāsts vairāk kā intriģējošs, vardarbība, ja tā var izteikties, gana citāda, lai nebūtu vienkārši pretīga. Vienīgais tiem, kuri tikai tagad ir uzzinājuši par korejiešu oriģināla eksistenci un vēlas arī to noskatīties, nemācēšu ieteikt šo filmu noskatīšanās pareizo secību. Visdrīzāk jau ieteiktu skatīties tikai korejiešu oriģinālu.

Vērtējums: 2 / 5