European Film Awards 2014

EFA 2014 copy

 

Godīgi sakot, līdz pat vakardienai, European Film Awards sarkanā paklāja tiešraidei, kas stundu pirms ceremonijas atrādija šīgada nominanatu un citu Eiropas kino industrijas svarīgu personu ierašanos (un provinciālo, no televīzijas šovu veidošanas viedokļa, mēteļu nodošanu ģērbtuvē), nebiju manījis informāciju un arī nemaz nebiju iedomājies painteresēties, kas tad šo Eiropas kino tik būtisko pasākumu vadīs. Bet laikam tas tikai likumsakarīgi, jo tas nav amerikāņu rīkots pasākums un akcents tomēr ir uz kino, ne enterteinera. Sarkanā paklāja tiešraides laikā Lattelecom televīzijas pop-up kanāla Kultūra 360TV aizkadra komentētāji (lai arī kas viņi bija) minēja, ka pasākumu vadīs Komisāra Rekša bijušais saimnieks. Kā izrādījās tā nebija taisnība, bet nu – kam negadās. Tobias Moretti nebija vienīgais aktieris, kura vārdu sarkanā paklāja vadītājiem bija vai nu grūti atcerēties vai šķita ļoti sekundāri pieminēt (un atkārtot). Tā, piemēram, arī (nu jau) Eiropas gada aktieris Timothy Spall bija vienkārši britu aktieris no filmas Mr. Turner. Bet “ok”, laikam jau daudz prasīts – diezvai mums Latvijā ir daudz televīzijas standartiem atbilstoši komentētāji, kas pirms pasākuma vadīšanas izdara mājas darbus.

 

Pēc sarkano paklāju standartiem, diezgan reti apmeklētā stundu garā tiešraide bija noslēgusies un starmešu gaismās ar sevi iepazīstināja un lieki akcentēja savu seksuālo orientāciju European Film Awards 2014 balvu pasniegšanas ceremonijas vakara vadītājs Thommas Herrmanns – vācu TV zvaigzne un, kā pats apgalvo, komiķis. Kā jau pieminēju Lielā Kristapa 2014 pārdomās – no vienas puses Eiropas kino vēlas akcentēt to, cik ļoti viņi ir dziļāki, jēgpilnāki un nosvērtāki salīdzinājumā ar to tur – Holivudu, bet no otras puses izmisīgi cenšas tai pakaļ lekt. Thommas Herrmanns izvēle par filmu balvu pasniegšanas ceremonijas vadītāju izteikti norāda uz sekošanu ASV tendencēm – arvien biežāk par vakara vadītājiem izvēloties homoseksuālas orientācijas slavenības vai tādas, kas izteikti simpatizē tiem, turklāt, viss ar pasākuma vadītāju saistītais scenārijs izskatijās nelāgi uz ātru roku nospiests no gada sākumā notikušās Oscars balvu pasniegšanas ceremonijas. Diemžēl šis pasākuma vadītājs, viņa neveiklie joki par šņabi (jo droši vien domāts, ka mēs te visi litriem to dzeram), dejošana rozā getrās un pasākuma apmeklētājiem kopumā atgādināja spožo, bet neiedomājami idejiski plakano Eirovīzijas pasākumu. Bet par jau pieminētā Komisāra Rekša jeb aktiera Tobias Moretti joku, kuru viņš izteica par viņam atnesto burgeri (jā, Oskaros bija picas), ka tas gan jau esot “russian burger”, jāizsaka publisks Fui.

 

Kad augustā tika paziņotas European Film Awards nominācijas, tradicionāli sacēlās viedokļu vētra par to, kurš bija vairāk pelnījis būt sarakstā un to kuram vajadzētu uzvarēt. Nereti izskanēja klusas cerības, ka starp šīgada neapstrīdamiem grandiem Winter Sleep un Leviathan, žūrija pamanīs arī tādas pērles kā Force Majeure un Ida. Piešķirs vismaz kādu balvu, tā, lai cilvēkiem šie brīnišķīgie darbi nepaslīdētu garām nepamanīti. Bet, kā izrādijās, šīs bažas, vismaz saistībā ar filmu Ida, bija pavisam liekas, jo vakardien tā no pelēkas (burtiski, jo filma ir melnbalta un ar statisku operatora darbu) peles kļuva par šīgada godalgotāko Eiropas filmu, uzvarot nominācijās: labākā filma, labākais scenārijs, labākais operators, kā arī iegūstot skatītāju simpātiju balvu (People’s Choice award). Kā statistika liecina, Ida balvu saraksts saistībā ar šo triumfu European Film Awards tikai papildināsies un filmai ir lielas izredzes iegūt arī Oscars balvu par gada labāko Ārzemju filmu (Oscars nominācijas vēl nav izziņotas). Filma Force Majeure gan tika nepamatoti noignorēta un neieguva nevienu balvu. Netaisnīgi, bet laikam jau joprojām ir aktuāls princips “visu vai neko”.

 

Saistībā ar Eiropas gada aktrises un gada aktieri lielu pārsteigumu nebija – gada aktrises godu ieguva vienmēr žilbinošā un pārliecinošā franču superzvaigzne Marion Cotillard, bet gada aktiera titulu par gleznotāja J. M. W. Turner jeb Mr. Turner fenomenālo atveidi nopelnija britu aktieris Timothy Spall. Skumjākais no šova viedokļa un lielākās vilšanās saistībā ar izsenis sasolīto “slavenības ieradīsies Rīgā” ir jau gada aktrišu un aktieru nominācijās redzamo lielāko zvaigžņu klātesamības trūkums pasākumā. Domāju, ka nebūšu vienīgais, kurš pamanīja, ka Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Tom Hardy, Brendan Gleeson, Stellan Skarsgård un Jack O’Connell uz European Film Awards 2014 balvu pasniegšanu, par spīti nominācijām, nebija ieradušies. Bet, bet, bet – kā jau nereti, ir arī cita versija, jeb “pilsētā runā”, ka Marion Cottilard, Tom Hardy un pat amerikāņu baltā zvirbuļa, aktiera Shia LaBeouf avioreisi nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ tika atcelti.

 

Kad godalgas ir sadalītas un balvu pasniegšanas ceremonija ir noslēgusies, mīļā miera labad vienmēr vērts atcerēties, ka šie pasākumi tāds šovs vien ir. To arī savā pateicības runā akcentēja Eiropas gada aktieris Timothy Spall: “Awards are such a bizarre thing. It’s like a great big basket of fruit… you can’t really compare a banana to a pineapple or an apple to an orange – it’s sometimes just a matter of taste or luck.”

.

.