Frīku ansamblis [filma: Avengers / Atriebēji]

Avengersfanmade

 

Četrus gadus veidotais stāsts par to, cik uh un ah būs Marvel komiksvaroņu kopā sanākšanas filma, manī radīja ļoti lielu skepsi, jo ne jau pirmā reize būtu, kad saliekot visu to labāko kopā beigās ir pļurkts. Tik vien, cik fasādes smukums. Domāju, ka piemērus nesaukšu, katrs pa kādam atminās.

Bet visu šo laiku es paturēju prātā Iron Man un Robert Downey Jr. nemainīgo kvalitāti (nu jau iespējams pārāk izteikti nemainīgo – sāk jau nedaudz šķist, ka Downey Jr. visu laiku atveido vienu lomu t.i. sevi. Bet varbūt arī tajā nav ne vainas (pie pareizās ievirzes), jo uzskatu, piemēram, Leo DiCaprio, Bruce Willis, Will Smith, protams, arī Jason Stathem praktiski vienmēr ir viens un tas pats personāžs, mainās tikai izkārtnes – apģērbs, ūsas, bārda), kas spēs sniegt kaut kritisko minimumu, ko sagaidu no šīm izteikti popkorniskajām supervaroņu universu likstām ap mūsu niecīgo un vārgo pasaulīti, kuru man neizprotamu iemeslu dēļ nepārtraukti iekāro daudz, daudz attīstītākas rases. Bet nu labi, viss ir kārtībā – tāda lietu kārtība, un ne jau tagad kāds spēs mainīt amerikāņu mitoloģiju – supervaroņu komiksgrāmatu pasauli. Un nevajag arī, jo viss, pilnīgi viss ir atkarīgs no leņķa, kādā uz to visu skatās scenārija autori un režisors.

Iron-man-superheroes-the-avengers-movie-posters-hulk-600x337

Jāsaka šoreiz viņi skatās īpaši labi – filmai Avengers / Atriebēji piemīt izcils ritms, humora un pasaules bojāejas, kā arī attiecību drāmas balanss. Apakšējais filmas slānis ar visu to pasaules bojāejas un citpasauļu iekarotāju vēlmi noslaucīt no zemes virsas Ņujorku (protams, kuru gan citu pilsētu!) tiek pilnībā atbīdīts fonā, jo daudz interesantāka nianse šajā frīku kompānijā ir taču paši puscilvēki – supervaroņi, kur katram ir lieli jo lieli ego, neirozes un, teiksim tā – dīvainības. Tad nu arī filmas lielākā daļa tiek veltīta šo dadzīšu salipināšanai vienotā bumbā.

Šajās verbālajās un fiziskajās ansambļa kaujās arī atklājas visa filmas burvība. Vai spalvojās Thor ar Hulk, Iron Man ar Thor vai Hawkeye ar Black Widow, nepameta sajūta, ka tā ir tāda puišeļu ālēšanās un izrādīšanās. Un ko gan vairāk sagaidīt no spilgtās krāsās tērptu vīriņu filmas, kas vēsta par paralēlās pasaules pašieceltā valdnieka ierašanos uz zemes ar nodomu, vicinot savu burvju nūjiņu, pakļaut visus zemes iedzīvotājus, jo gluži vienkārši viņš netic vārda un rīcības brīvībai kā tādai. Nu karalis un pusdievs – ko var gribēt? Protams visi gaida blīkšķus, rēcienus un patriotisku uzvaru filmas izskaņā. Tā arī viss notiek (bez pārsteigumiem), bet klāt piemestais ironiskais humors par visu notiekošo padara filmu daudz īpašāku un labāk sagremojamu, jo dod bieži trūkstošo vieglumu šāda žanra filmās.

The_avengers_black_widow-1280x800

Vēl jāuzteic visa šī spožā karuseļa un personību teātra pārbagātībā nepazudušais stāsta loģiskums, kur nav mirkļi, kad jājautā: ”Pag, no kurienes uzradās Tas?” vai ko tamlīdzīgu. Pazīstot komiksgrāmatas ar supervaroņu pulciņu cīņām, zinu, cik grūti šajā burziņā izveidot sakarīgu kopbildi, nezaudējot katra indivīda obligāto brīdi paspīdēt ar kādu sulīgu frāzi vai stilīgu belzienu (filmas Tom & Jerry-iskākais moments ar visuma ļaundari Loki un Hulk), tajā pašā laikā neizveidojot pamatīgu haosu, kas rada apjukumu un neizpratni, kas tas viss tikko bija.

The_avengers_captain_america-1280x800

Protams, filmā ir arī specefekti pārpārēm – par to varat nešaubīties, bet par to jau neviens vairs nav pārsteigts, un ceru, ka arvien mazāk būs cilvēku, kas par filmas krutuma kritēriju uzstādīs sprādzienu, bleķu un stiklu šķīšanas intensitāti un ekrāna laiku, jo šī filma eleganti demonstrē, ka veiksme, lai arī uz ekrāna neparādās gandrīz neviens normāls cilvēks, ir dialogos, cilvēcīgumā un veselīgā humora izjūtā.