Gandrīz deviņdesmito gadu Bonds [filma: November Man / Novembra Cilvēks]

Filmas November Man / Novembra Cilvēks režisors Roger Donaldson reiz veidojis filmas: Species, The Bank Job, The Recruit un pat Cocktail – filmu, kura lielā mērā izveidoja Tom Cruise karjeru. Kopumā nesliktas sava laika popkultūras filmas. Izmēģinājies dažādos žanros ar lielāku noslieci uz trilleriem un asa sižeta filmām, tā arī savā karjerā nav izveidojis mega hitu, kā tas popsīgu filmu veidotājam it kā pienāktos. Pats kaut kādā ziņā būdams novembra cilvēks, jo dzimis novembrī, gandrīz sasniedzis ļoti pieklājīgo septiņdesmit gadu vecumu, šogad atkal sadarbojas ar aktieri, kurš visai pasaulei tā arī paliks atmiņā kā eks-James Bond, bet tagad filmējas lērumā romantisko komēdiju, kurās būtībā spēlē vienu un to pašu lomu – Pierce Brosnan. Pirms tam abi strādājuši kopā pie filmas Dante’s Peak.

 

November Man ir rakstnieka Bill Granger romāna ekranizējums. Šis autors sarakstījis veselu sēriju ar grāmatām par šo Novembra vīru jeb izbijušu Centrālās Izmeklēšanas Pārvaldes aģentu Peter Devereaux. Attiecīgi gana daudz sižetisko līniju, kurās pasmelties idejas filmas iespējamiem turpinājumam. Starpcitu vien pāris dienas pēc filmas November Man pirmizrādes, filmu studija paziņoja, ka jau tiek plānoti nākamie CIP veterāna Peter Devereaux piedzīvojumi. Bet tad jau manīs kā būs ar šiem plāniem.

 

Jau minēju, ka aktieris Pierce Brosnan lielākajai daļai skatītāju asociējas ar leģendārās kino ikonas James Bond lomu, kuru viņš atveidoja veselās četrās filmās, pagājušā gadsimta deviņdesmitajos un 2000. gadu sākumā. Pats gan atzīst, ka neko daudz no šīm filmām un uzņemšanas norisi neatceras, bet tas jau nav nekas jauns – gandrīz katrs aktieris, kurš kādreiz atveidojis James Bond, atzīstas, ka šis dzīves posms viņam ir slavas, sieviešu un alkohola miglā tīts. Iespējams, šobrīd jau sešdesmit gadu vecumā aktieris nostalģisku jūtu vadīts, bet varbūt vienkārši pateicoties zolīdam čekam, piekritis piedalīties filmā, kas būtībā neko daudz neatšķiras no viņa James Bond filmām. Varbūt tikai tas, ka November Man ir daudz piezemētāka filma un ar vēlmi pasniegt lietas drūmākā, nopietnākā gaisotnē. Vēl viena November Man līdzība ar James Bond, kuru nav iespējams ignorēt, ir galvenās sieviešu lomas atveidotāja, aktrise Olga Kurylenko – arī piedalījusies James Bond filmā un oficiāli dēvējama par Bonda meiteni.

 

Diemžēl November Man jau no pirmajām filmas minūtēm diezgan pārliecinoši nodefinē kāda tipa filma tā būs un, tai turpinoties, skats kļūst aizvien blāvāks un vienmuļāks. Kā jau tas mūsdienu kino nereti atgadās, arī šī filma eksplotē padzīvojušus aktierus viņiem būtībā ļoti nepiemērotās lomās – vai patiešām sešdesmitgadīgam vīram, bez tur lielām atkāpēm un piezīmēm uz pieklājīgo vecumu, vajadzētu skraidelēt pa Belgradas ielām, graizīt savu bijušo kolēģu draudzenes un izrēķināties ar Krievijas prezidentu? Jā, sūrais, visu pieredzējušais un īgnais vīrs piespiedu kārtā atsaukts no pensijas, vēl vienu reizi pasaulei parādīs kas viņš par putnu un protams to izdarīs labāk kā vesela brigāde slepenā dienesta aģentu, uz papīra izskatās daudzslāņains un potenciāli interesants uzstādijums, bet ir viens milzīgs bet – šādas filmas ir čupu čupām un šī noteikti nav ne tuvu no tām labākajām.

 

Vēl tikai piezīmēšu, ka November Man viss ir pēc sliktākajiem standartiem – klišejām: lielais ļaundaris ir krievs, Krievijā visi brauc ar sliktām krievu automašīnām (Ņivu piemēram), runā ļoti lauzītā krievu valodā, ir Cool Guys Don’t Look At Explosions moments (tikai Pierce nenoturas un paskatās) utt. utml. utjp.

 

 

Vērtējums: 1 / 5