seriāls: Penny Dreadful Gotiskā pasaka pieaugušajiem

Tāpat kā uzreiz pēc seriāla Penny Dreadful pirmizrādes SXSW filmu festivāla īpašajā, seriāliem veltītajā programmā, 2014. gadā pilotsērija tika nopublicēta Showtime mājaslapā, arī šogad kanāls Showtime pāris nedēļas pirms oficiālās – TV pirmizrādes, kopā ar seriālu Nurse Jackie un HAPPYish pirmajām sezonas sērijām, nopublicējuši arī Penny Dreadful otrās sezonas pirmo sēriju. Kā jau ierasts, tā oficiāli pieejama tikai pirmās pasaules valstīs. Bet ne par to ir stāsts un ne jau tas kādu ir atturējis kaut ko noskatīties, ja ļoti gribās.

 

Seriāls, kas pirmajā sezonā pamatīgi mutuļojošā jonī mūs iepazīstināja ar svaigiem, sen no klasiskām publikācijām un no urbānām leģendām zināmiem tēliem, tos savijot vienotā deviņpadsmitā gadsimta stāstā, kas norisinās drūmajā (drūmākā nekā ierasts, ja tas ir iespējams) Londonas vidē. Penny Dreadful mazliet piņķerīgā un mazliet stīvā, bet kaut kā seriāla atmosfērai piemērotā, veidā apvienojis vienā kopumā un pilsētā paša nelabā leģendas, vampīrus, Džeku Uzšķērdēju, Dorianu Greju, raganas, vilkačus, garu apsēstos un pat Viktoru Frankenšteinu un viņa radījumu(s). Tie visi kā šaha figūriņas (izrādās!) eksistē vienā universā un pārvietojas pa mūždien miglaino un ēnām caurvīto Londonu, dažbrīd pārtiekot no tās iedzīvotājiem, bet pārsvarā jau kaut kādā ziņā aristokrātiskā vīzdegunībā komunicējot savā starpā un ik pa laikam veidojot milžu cīņas un “superspēju” izvirdumus.

 

Ne vienmēr tie ir vizuāli pievilcīgi vai ierasti krāšņi, bet vienmēr gotiskā manierē detalizēti izsmalcināti. Kā arī, seriālā “priekšā liktais” vienmēr pasniegts bez populistiskas šausmināšanās, bet ar manieri, kas vairāk atgādina pamatīga stāsta lēnu šķetināšanu, kā laikā, secīgi, tiek atklāti arvien jauni personāži, notikumi un “spēles” noteikumi.

 

Lai arī jaunā sezona iespējams emocionālā ziņā būs kritums pēc spilgtās pirmās sezonas, man nav šaubu, ka tās veidotāji spēs noturēt skatītāja uzmanību ar jau iesāktām stāsta līnijām. Iespējams pilnībā veltot pa kādai sērijai tikai vienam vai pāris personāžiem, kā tas notika pirmajā sezonā, kad aktrises Eva Green atveidotā Vanessa tika atpestīta no dēmoniem. Bet iespējams, ka Penny Dreadful, neskatoties uz elpu aizraujošo aktieru sastāvu (Eva Green, Timothy Dalton, Josh Hartnett, Helen McCrory, Harry Treadaway, Rory Kinnear), turpinās fokusēties uz jau minēto aktrises Eva Green tēlu, kas nereti šķiet gan emocionālais, gan nu jau arī aktierprasmes demonstrācijas (pilnībā noignorēta loma jebkāda līmeņa balvu nominācijās!) seriāla centrs un ass ap ko viss griežas. Dažbrīd arī burtiski griežas.

 

Bet ko es gribēju teikt – skatāmies un baudām, jo šāda līmeņa pasakas pieaugušajiem joprojām ir kaut kas unikāls pārsātinātajā TV seriālu piedāvājumā. Pat laikā, kad sci-fi un fantasy, tai skaitā pasaku un leģendu tēlu atdzīvināšanas, tipa seriāli aug kā sēnes pēc lietus. Šis ir seriāls, no kā, piedodiet, atraugām un pārpalikumiem, turpmākos vismaz pāris gadus tiks veidoti pusdzīvi seriāli Starz un The CW kanālos.