Idioti un bez žēlastības [filma: Pain and Gain / Vaiga Sviedros]

Reiz kāds teica, ka pasauli neiznīcinās vienkārši stulbums, bet gan stulbeņi, kuri tikuši pie varas. Aptuveni šī doma arī caurvij jaunāko Michael Bay “mazbudžeta” (filmas izmaksas 26 milj. $) filmu Pain & Gain. Novienkāršojot līdz absurdam izdaudzināto American Dream ideoloģiju, lai katrs (nepārspīlējot un nemēģinot aizvainot) idiots to varētu īstenot pēc saviem uzskatiem, var panākt šausminošus rezultātus – pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados norisinājušos patiesos notikumus uz kuriem balstīts šī filma.

 

Varbūt mazāk Michael Bay filmā, bet tik un tā, lasot apjomīgo Miami New Times rakstu, kurā apkopots galveno iesaistīto personu intervijās sacītais, informācija no izmeklēšanas un tiesas dokumentiem, aizraujošā un traģikomiskā lasāmvielā par bariņu kultūristiem, kuri parādu piedzīšanas procesu glorificēja un īstenoja sava amerikāņu sapņa piepildīšanos, nebeidza pārsteigt ar vērienu, kādā šie cilvēki darbojās un cik maz, izņemot pašu īpaši ierobežotās intelektuālās spējas, kāds viņiem patraucēja veikt to ko viņi paveica. Protams, nežēlība, slimi prāti un asinspirtis mūsdienās reto var patiesi pārsteigt, bet šajā stāstā absurdais ikdienišķums ar kādu viņi darbojas, idiotisms un patiesa ticība savu darbību absolūtai nepieciešamībai, ir tas šokējošākais.

 

Filmā Pain & Gain scenāristu duets Christopher Markus un Stephen McFeely, kuri atbildīgi par Captain America 1 & 2, Thor 2,  The Chronicles of Narnia 1, 2 & 3 notiekošo, sadarbībā ar finansiāli ārkārtīgi veiksmīgu filmu veidotāju Michael Bay, kurš visa veida eksplozijas un jebkādas asa sižeta ainas personificējis tikpat spēcgi kā J.J.Abrams lens flere efektu, noreducējuši patieso Pain & Gain stāstu līdz tīram adrenalīnam un vājprāta esencei, pievienojot tam milzīgu devu komisma, ir panākuši savdabīgu, bet ļoti iedarbīgu asa sižeta komēdiju, kura liks jums no visas sirds smieties, kaut īstenībā nekā smieklīga šajos notikumos nav.

 

Lai vieglprātīgāka skatīšanās (kā to režisors arī ir iecerējis) atcerēsimies, ka filmas ne obligāti ir par stāstu, ko tās atspoguļo, bet gan kā tās ir veidotas, kādas tūlītējas emocijas redzētais izraisa un kāda ir filmas pēcgarša. Ar prieku jāatzīst, ka režisors Michael Bay joprojām ir spējīgs izveidot filmas, kas līdzinās viņa debijas filmai Bad Boys. Pain & Gain iemieso sevī to jautro, muļķīgo un vizuāli nevainojamo asa sižeta piedzīvojumu filmu stilistiku, kas mūsdienas ir retums, jo uzģenerēt kārtējo stāstu ar sūro džeku, kuram jāatriebj kāda nāve un ⅔ filmas aizpildīt ar tūkstošreižu redzētām apšaudēm, pakaļdzīšanās ainām un vērienīgiem sprādzieniem, neprasa nekādu lielo māku…baidos, ka pat ne režisoru, šī vārda godpilnajā nozīmē.

 

Paties prieks, ka šie vīri, sākot jau ar pašu virsmeistaru Michael Bay un beidzot ar Ed Harris spēj par sevi un saviem iepriekšējiem darbiem veselīgi pasmīnēt. Tieši šāda tipa lomās kā Pain & Gain aktieri Mark Wahlberg un Dwayne (The Rock) Johnson man ir vispieņemamākie un nešķiet kādas kārtējās aizmirstamās asa sižeta filmas viens un tas pats tēls (it kā) iemests citos apstākļos.

4 stars