Ilgās atvadas [filma: The Dark Knight Rises / Tumšais bruņinieks atgriežas]

The-dark-knight-rises-poster-sky-620x350

Šķiet, izlasot aptuveni trīsdesmit lapaspušu garu filmu studijas piedāvātu jaunākā Batman par un ap materiālu, padaudz līdzīga rakstura fanboy un vienkārši filmu kritiķu rakstus, kā arī kādas piecas pirmo redzējušo recenzijas parChristopher Nolan jaunāko filmu, Batman sāgas noslēguma daļu The Dark Knight Rises, nekā jauna, ko piebilst šajā sakarā man vairs nav. Atliek tikai pateikt vai man patika vai tomēr nē; ja gribētu nedaudz vairāk – pārspēj/nepārspēj The Dark Knight, bet, ja tomēr ar to kādam nepietiek, varu iedziļināties detaļās par patiešām pamatīgu filmu un epilogu līdz šim drūmākajam un cilvēcīgākajam komiksa ekranizējumam.

Dark-knight-rises-movie-image-christian-bale-anne-hathaway2

Es piederu pie tiem, kam pats centrālais tēls, ja ne komiksu grāmatās, tad šajā ekranizāciju sērijā, interesē vismazāk. Es nezinu, vai tas ir aktiera nopelns vai kopējā filmas noskaņa, bet manis pēc viņa tēla varēja būt vēl mazāk (atšķirībā no daudzu pārmetumiem, ka epilogā paša Batman esot pamaz). Nolana stāsti ir pietiekami piesātināti ar daudzām citām lietām, vietām un personāžiem, ka vājš vai ne pa gaumei galvenais, mūžīgi ciešanu un apjukuma pilnaisBruce Wayne tēls nebojā un nemazina filmas kopējo spēku un ietekmi uz skatītāju.

Bane-dark-knight-rises-image-tom-hardy-21

Tātad zinot, ka The Dark Knight Rises nav origins stāsts un  vienkārši turpinājums, kas seko sekmīgam ievadam, un jau izsenis bija zināms, ka būs pēdējā daļa un kopējās sāgas šajā reinkarnācijā nobeigums, uzliek Memento, Insomnia un, protams, The Dark Knight autoram lielu atbildības slogu un (kas par sliktu) ekspektāciju spiedienu – katrai nākamajai filmai jābūt labākai par iepriekšējo. Arī es cerēju, ka tā tas būs, kā tagad modīgi teikt – epic fināls ar labāko izpildījumu, krutākajām kaujas ainām un sakāpinātāko emocionālo spriedzi visā filmu sērijā. Tajā pašā laikā, tīri racionāli domājot, es neticēju, kaTom Hardy monstrozā pussejainā ļaundaraBane lomā,Anne Hathaway patmīlīgās un piņķerīgo sarunu biedrenesCatwoman tēls un galīgi ne jaunie tēli (Joseph Gordon-Levitt,Marion Cotillard) un arī ne vecie – Bruce Wayne dažādo tēva lomas aizvietotāji (Michael Caine,Morgan FreemanGary Oldman) nespēs mazināt tukšumu, kas ārkārtīgi jūtams bez (neatturēšos to nosaukt par) visu laiku labākā komiksu filmu ļaundaraJoker nu jau nelaiķaHeath Ledger snieguma iepriekšējā Nolana veidotajā Batman daļā.

Dark-knight-rises-movie-image-christian-bale1

Var noprast, ka Nolans ar daudzajiem jaunajiem un jau zināmajiem tēliem, mēģina notušēt šo tukšumu, bet ,manuprāt, tas nedaudz filmu sadrumstaloja un padarīja līdzīgu kāda seriāla pilotsērijai, kurā jāiepazīstina un jāieinteresē ar čupu jauniem tēliem (to stāstus un pārdzīvojumus varēs turpmāk ilgi un dikti staipīt, kamēr liksies, ka bez viņu klātbūtnes vairs neiztikt). Varbūt tā arī nav slikta doma, bet uzskatu, ka galīgi nepiemērota filmai, kas kalpo kā nobeigums, nevis sākums. Daudzo tēlu pamatotība filmas izskaņā tiek attaisnota, bet tur arī jāsaka, ka tikai daļa neiekrita mazliet kaitinošajā „daudzu gadu krātā niknuma un atriebības plānu” šablonā.

The-dark-knight-rises-joseph-gordon-levitt-image1

Kā arī galvenais filmas akcents – intelektuālais muskuļkalns, arHannibal Lecter līdzīgo masku – Bane, uz sevi liktas cerības neattaisno. Pirmkārt, viņa tēls un motivācija nav gana attīstīts vai varbūt pietiekami agri filmā paskaidrots, lai tādejādi skatītājs vairāk justu tā spēku un rīcības nozīmi. Otrkārt, jau minētā psihopāta Hannibal Lecter lomas atveidotājaAnthony Hopkins virtuozitāti izveidojot aukstasinīga slepkavas un prātam neaptverama ļaunuma iemiesojumu praktiski tikai ar acu palīdzību, visādi talantīgajam Tom Hardy, nav izdevies. Turklāt brīžam nepiemēroti spalgā balss intonācija izteikti mazina viņa maskulīno dabu.

The-dark-knight-rises_cat

Eksperimenta pēc būtu interesanti redzēt filmas versiju, kura izveidota izņemot no sižeta daudzus tēlu savstarpējos dialogus, kuri beigu galā – lielajam cīkstiņam (kas, starp citu, par lielu brīnumu norisinoties dienas apstākļos, man mazinot vērienīguma un satraukuma sajūtu (tajā pašā laikā The Avengers saulainās dienas kaujas nostrādāja un tikai pastiprināja krāsainā blīkšķa efektu), lai arī kā Nolana kungs vēlējies visu sasiet kopā smukā šleipītē) nav liels pienesums.

Dkr-23973

Laikam jau palēninātais ievads, kas iepazīstināja ar jaunajiem tēliem un apstāstīja Bruce Wayne astoņu gadu ilgušās ciešanas, paškritiku un savdabīgās sevis meklēšanu, mēģinot zaudēt savu vienīgo uz priekšu dzenošo motoru – Batman alter-ego, skatītāju mazliet iemidzina un uzliek visapkārt par filmu dzirdamo rūgtuma garšas zīmogu, kas dīvainā kārtā saglabājas un neaizmirstas pietiekami aktīvajā un spriedzes pilnajā filmas izskaņā. Varbūt Nolanam būs tagad mācīb, veidot filmas, kas paredzētas masām (potenciāli piepildītām ar popkorna un kolas klēpjiem), īpaši nepārsniedzot divu stundu un divdesmit minūšu hronometrāžu.

Movies_dark_knight_rises_still_1