Immortality is the miracle, we are blessed [filma: Daybreakers]

Go2


Kā jau minēju iepriekš, man ļoti nepatīk Holivudas idejas kopēšanas mānija, bet nu ja to paskatās no finansiālā aspekta, tad sanāk ka viss ir pareizi un attaisno pūles. Pēdējos gados Holivudu pārņēmusi visa šī vampīru padarīšana, kurā jāvaino ārkārtīgi populārā Krēslas sāga. It kā jau pirms šīs filmas bija visvisādas vampīru filmas un pat bija – Underworld (kā izrādās – ir veselas trīs daļas, gluži kā Krēslas filmu sāgai), kur arī bija gan vampīri, gan vilkači, bet šķiet trūkstošais ķēdes posms visās iepriekš veidotajās filmās bija pusaudžu mīlestība. Atlika tikai ielikt sižeta līnijā samīlējušos pusaudzi, lai filma  kļūtu par tādu hitu un popkultūras jauno vilni kā tas ir ar Krēslas filmām un varoņiem. Krēslas popularitātes uzplaukumā ir uzradušies arī tādi seriāli kā True Blood un Vampire Diaries, kuri izlasot īso aprakstu par seriālu, ne par matu neatšķiras viens no otra un attiecīgi arī no Krēslas galvenās scenārija vadlīnijas.

Es neesmu mērķaudiorija, un tādēļ kopējā gaisotne man liek arvien vairāk un vairāk par to visu pasmaidīt un sevišķi uzjautrinos, kad redzu kādu no Conan O’Brien skeču sērijām par izmisušo un pārlieku emocionālo vampīrpuiku (atvainojiet par slikto kvalitāti).

Tā nu es, ņemot vērā visu augstāk minēto, nemaz nebiju domājis skatīties jaunāko Michael Spierig veikumu par šo tēmu – vampīru un cilvēku sadzīvošanas drāma “Daybreakers” ar Ethan Hawke galvenā vampīra lomā. Tikai pēc spēcīgās Antoine Fuqua krimināldrāmas “Brooklyn’s Finest” un Brian Goodman “What Doesn’t Kill You” filmu noskatīšanās, kur abās tāpat kā Daybreakers vienā no galvenajām lomām bija Ethan Hawke, nolēmu noskatīties arī šo filmu – naivi cerot, ka šis aktieris beidzot būs sācis izvēlēties tikai labu filmu scenārijus.

Filmas ievads, kamēr skatītājs tiek iepazīstināts ar galveno varoni, problēmām ar ko viņš un pasaule saskārusies, ir interesantākā filmas daļa, kas ilgst apmēram 15 minūtes.

Filmas vadmotīvs ir asiņu izsīkumu uz zemeslodes, cilvēku populācijas dramatiskas sarukšanas dēļ. Cilvēki tiek medīti kā dzivnieki un pēc tam ievietoti ierīcēs, kas regulāri no viņiem izsūc asinis vamīru ikdienas lietošanai.

Interesanta nianse filmā ir vampīru asiņu cilvēcīgās lietošanas manieres – kā piedeva kafijai, vai imitējot alkoholisko dzērienu dzeršanas paradumus dzerot kā viskijs ar ledu vai arī dzerot to no vīna glāzēm. Filma mēģina pateikt, ka vampīri ir tie paši cilvēki… tikai nemirstīgi. Vēl interesantas bija detaļas par vampīru sadzīvošanu ar saulesgaismu: automašīnas ir aprīkotas ar saules necaurlaidīgiem stikliem, lai dienas laikā pārvietotos, pilsēta (kad vampīriem ir “nakts”) aprīkota ar tuneļiem pa kuriem ērti pārvietoties neparādoties saulesgaismā.

Uzreiz pēc šī informatīvā ievada filma brūk un jūk arvien vairāk gandrīz katrā epizodē.

Ethan Hawke tēlotais Edward Dalton ir zinātnieks kurš savos pētījumos vēlas atklāt asins aizvietotāju, kam teorētiski vajadzētu paglābt bēguļojošo cilvēku rasi no iznīcības un ļaut cilvēkiem nebaidīties no vampīriem. Bet protams lielajam bosam ir citi plāni attiecībā uz šo produktu un cilvēku likšanu mierā ar šī brīnumlīdzekļa palaišanu vairumtirdzniecībā.

Lai viss būtu vēl banālāk:

  • Edward izjūt līdzjūtību pret cilvēkiem un atsakās no asins lietošanas ikdienā;
  • Vampīri nelietojot asinis nevis nomirst, bet pārvēršas monstros, kas ir draudīgi paši vampīriem;
  • Viņa brālis ir cilvēku ķērājs un piegādā cilvēkus uz organizāciju, kurā Edward strādā;
  • Filmas darbība risinās 2019 gadā, bet visi brauc ar automašīnām, kuras mēs šobrīd redzam uz ielām vismaz jau pāris gadus;
  • Uzticamākais kolēģis izrādās nodevējs;
  • Pirmā filmā redzamā sieviete cilvēks (kāds pārsteigums) izrādās Edwarda lielā mīlestība, kas arī protams jau pēc 10 sekunžu pazīšanās uzticās tik bistamajiem vampīriem un kāpj viņa automašīnā un vēlāk arī ierodas viņa mājā.
  • Viss beidzas labi: cilvēki glābti un Edwards ar sievišķi ir pāris.

Visiem vampīrfilmu cienītājiem iesakāms gabals, kas kaut nedaudz parāda šo tēmu no citas puses, bet visiem parējiem vairāk kā pirmās 15 minūtes neiesaku!

P.S. Vilema Defo labajam tēlam nenoticēju nevienā mirklī.