Nacistu sapņi [filma: Iron Sky / Dzelzs Debesis]

Iron-sky333

Pirms gada Michael Bay mums apgalvoja, ka uz mēness ir patvērušies milzu roboti, kas pie pirmās patraucēšanas iznīcinās zemi jeb ieviesīs savu lietu kārtību; šogad somu režisors  Timo Vuorensola, arī sīkāk iztirzājot savā filmā Iron Sky / Dzelzs Debesis, piedāvā citu versiju par mēness tumšās puses pastāvīgajiem iedzīvotājiem un to plāniem attiecībā pret Zemi.

 

Iron_sky_movies_desktop_background_hd_quality-1440x900

1945. gadā, nacisti ciešot sakāvi un apzinoties, ka tiks iznīcināti līdz ar visiem plāniem par jauno pasaules kārtību, tie nolēma pārcelties uz savu ugunskrusta formā veidoto bāzi uz Mēness. Jā – tik vienkārši. Un tā tur arī dzīvojās iekonservētā informācijas telpā, glorificējot un skaidrojot atvasēm, lai neteiktu vairāk, vienpusīgu pasaules uztveres versiju. Saprotams, tupot uz Mēness viņu resursi ir samērā ierobežoti, tādēļ triumfālā atgriešanās uz Zemi aizkavējusies. Līdz brīdim, kad tiek sagūstīts, viņuprāt, melnādains (!) amerikāņu spiegs, kurš patiesībā pievienojies butaforiskai Mēness apciemošanas misijai ASV prezidentes, kas nepārprotami atgādina amizanto politiķi Sarah Palin, kā tikai un vienīgi spilgts aksesuārs viņas vēlēšanu kampaņas sastāvā. Šī kosmonauta saistība ar nacistu lielāko pretinieku – ASV prezidenti un viņa smartphone (jā!) vilina fīrera wannabe atgriezties uz Zemi. Apkopot informāciju un mazās ierīces (smartphone un planšetdatorus) ar viņuprāt milzīgajiem enerģijas resursiem.

 

Iron_sky_1

Uzstādijums ir gana jokains, apsurds un komisks, lai šis nacistus (un arī amerikāņus) izsmejošais stāsts nevarētu iekļūt nopietnības lamatās, kā tas atgadijās ar neseno Abrahama Vampīrkāvja filmu. Arī spilgtie abu pretinieku valsts iekārtas salīdzinājumi un norādes uz to milzīgo līdzību ir biedējoši patiesi, apstiprinot (šoreiz ar jokiem) tikai patiesību, ka jebkura lielvalsts agrāk vai vēlāk kaut kādā mērā kļūst autoritatīva, un demokrātija kļūst sekundāra.

 

Iron-sky

Bet, atgriežoties pie filmas un neņemot vēra to, ka filma nedaudz iesprūst idejas atīstībā (šeit lieti noderētu papildu desmit minūtes ar visvisādiem sīkumiem par nacistu ideju iepludināšanu amerikāņu sabiedrībā, pasniedzot tās pro-amerikāniskā garā), tas ir lielisks ņirdzamgabals, kas tulkojams vismaz divejādi un pilnīgi noteikti atšķiras no visa pedējā laika kinoteātru piedāvājuma.

 

P.S. 2014. gadā sagaidāma režisora sci-fi action filma ar nosaukumu I Killed Adolf Hitler :)