Kad Holivudas zombiji nograuza filmu [filma: World War Z / Pasaules Karš Z]

Gandrīz katra Brad Pitt filma kopš 1993.g. iznākušās True Romance man ir šķitusi ja ne spīdoša, tad interesanta un kaut kādā ziņā pamatojama (nesaku to par viņa ierunātajām multenēm, jo neesmu tās redzējis). Ar pamatojumu es domāju kaut kādas izvēles, kas nav balstītas uz tīru merkantilu vēlmju apmierināšanu. Man patīk domāt, ka šis aktieris tāds nav. Tie daudzie bērni, Džoulija, Āfrika un tā. Tomēr, domājot par World War Z, ir grūti saskatīt pamatojumu, kāpēc tas viss viņam bija vajadzīgs. Lai vai kā – ticu, ka sākotnējās idejas un mērķi bija daudz skaistāki, tikai Holivudas mašinērija to visu samala līdz nepazīšanai. Turklāt, atzīstot neizbēgamo neveiksmes smaku, piekarināja World War Z tracinošo 3D vimpeli.

Es nezinu, vai absolūtā neieinteresētība zombiju žanrā, kā ārkārtīgi vienveidīgu un prastu kāju šļūkātāju, gārdzošu skaņu koru filmu ar mākslīgu spriedzes elementu virkni, vai apziņa par kārtējo filmu, kur pasaule TIKS izglābta no bojāejas, World War Z tikai uz kādām desmit minūtēm (filmas ievadā) piesaistīja manu uzmanību un viesa cerības par kaut ko aizraujošu.

Uzskatu, ka šī filma ir ļoti spilgts piemērs, kā ņemot par pamatu labu grāmatu (neesmu lasījis, bet ticu @Livas_nieki), no kuras filmā principā palicis tikai tās nosaukums, ir izveidota tukša, neloģiska, nevajadzīgi vērienīga cilvēces bojāejas vīzija, kas neizraisa absolūti nekādu līdzpārdzīvojumu un šaubas, ka skaistais Brad Pitt varonīgi izglābs pasauli no drošas bojāejas.

Protams, protams, katrā otrā vasaras lielfilmā ir pasaules glābšana un plakans sižets. Bet vai tai būtu jābūt normai? Tām vajadzētu būt galējībām. Bet nu labi, ne par to.

Pat piemirstot par Max Brooks grāmatu World War Z un noplacināto sižetu, filmai ir milzīgas problēmas arī citās jomās. Filmas aktīvākās vietas, spriedzes ainas ir uzņemtas vienkārši drausmīgi, saprast, kas notiek, kas un kā, ir iespējams tikai pateicoties tam, ka šāda tipa notikumi ir redzēti citās filmās simtiem reižu un mēs vienkārši paši varam piedomāt neredzēto. Ielas ar panikā pārņemto pūli un daudzstāvu mājas trepju telpas sadaļas uzņemtas tik ļoti trīcošām rokām, ka kopā ar (iedomu) 3D efektu, tas atgādina prastākos Youtube video uzņemtus ar mobilo tālruni. Vienkārši atbaidoša kvalitāte. Ja vasaras lielfilmas vizuālās kvalitātes ir zemā līmenī, tā nav jautra skaldi un valdi tipa filma (ok, te bija vietas kur pasmieties, bet tās noteikti tā nebija iecerētas), tad kas mums atliek?

Vienīgā patiesi ievērības cienīgā lieta World War Z sakarā ir jauna tipa zombiji un to pārvietošanās vizualizācija. Šajā filmā tie vairs nav ne lēni, ne cilvēka miesas vai smadzeņu izsalkuši. Tie vienkārši mutuļojošos pūļos kā skudru pūznī skrien pakaļ cilvēkiem. Tos panākot, iekož, labākajā gadījumā nokož kādu kumosiņu, un dodas tālāk. Viņu uzvedība vairāk atgādina infekciju, mikrobus kas vienkārši vairojas. Šie milzīgie, no putna lidojuma skatoties, tārpveidīgie veidojumi ar tūkstošiem zombiju izskatās patiesi satraucoši, baisi un neomulīgi. Mazliet atgādina čūskas lokanību, neprognozējamību un letālās sekas saskaroties ar to.

P.S. Es zinu, ka atkārtojos, bet mans niknums pret 3D tikai palielinās, un netaisos to slēpt. Nekādā gadījumā, ja jums ir iespēja skatīties 2D formātā, neskatieties šo filmu 3D formātā. Pirmkārt, šī efekta šajā filmā praktiski nav vispār, otrkārt, tur kur tas ir, attēls ir atbaidoši slikts. Viena no sliktākajām 3D kino pieredzēm manā mūžā. Kaut neesmu World War Z redzējis un arī netaisos skatīties 2D formātā, aptuvenai salīdzināšanai starp 2D un 3D – noskatieties filmas treileri 240p kvalitātē un 720p kvalitātē.

2 stars