Kārtējā dream team izgāšanās [filma: The Tourist]

 

The-touris

Tā vien izskatās, ka visi pēdējo gadu Holivudas mēģinājumi izveidot kaut ko līdzīgu Mr. & Mrs. Smith ir cietuši neveiksmi. Jau  2009. gada mazais mēģinājums – mazliet līdzīgais pēc  noskaņas un tēmas –  Duplicity ar  Clive Owen un Julia Roberts bija stilīgs un komisks, bet, man nesaprotamu iemeslu dēļ, diemžēl cieta neveiksmi. Tad nāca gaužām parastais, lai neteiktu prastais, Ashton Kutcher & Katherine Heigl mēģinājums  ar Killers, kas izčākstēja laikam jau pirmajā filmas pusstundā. Par attaisnojumu Killers varētu minēt, ka tā jau sākotnēji bija nolemta neveiksmei, jo pirmizrāde bija paredzēta neilgi pirms  visvarenā un mūžīgā kases grāvēja garanta Tom Cruise un viņa filmas partneres Cameron Diaz “spiegu (dažreiz) ģimenītes” štruntiņfilmas Knight and Day. Bet arī šis it kā drošais milzu naudas garants visiem par pārsteigumu izrādījās salīdzinoši neveiksmīgs. Tā nu aplis ir noslēdzies un Angelina Jolie atkal ir iesaistījusies slepeno aģentu pārīšu noslēpumainajās spēlītēs un izskatās ir vēlējusies pierādīt, ka šādā žanrā viņai konkurentu nav.

 

Diemžēl arī šis Holivudas mēģinājums – Anglina Jolie un Johnny Depp duets filmā The Tourist, labākajā gadījumā būs tikai ar pieklājīgu kasi, bet nekādā gadījumā to nevarēs nosaukt par grāvēju vai hītu. Bet, norakstīt kā pilnīgu neveiksmi, arī būtu ļoti pārsteidzīgi. Precīzāk: ne šis, ne tas – ir lietas, kas ir padevušās un lietas / vietas, kas varēja būt labākas vai savādākas.

 

Ir pilnīgi skaidri redzama filmas veidotāju vēlme beidzot izveidot Angelina Jolie lomu, kas kaut mazliet liktu vilkt paralēles ar tādām klasiskām kino dīvām kā Audrey Hepburn vai Grace Kelly. Un ir skaidrs, ka daļēji tas arī ir sanācis, bet šķiet process nav bijis viegls, jo gala produkts – noslēpumainās lēdijas tēls vai femme fatale, ir mazliet samocīts un nedzīvs. Pat grūti pateikt kādēļ, jo sakrāsota un saģērbta jau ir gana eleganti, un profesionālās meistarības trūkumu (kaut pēdējā laikā aizrāvusies ar vieglāka rakstura filmām: Wanted, Salt) pēc filmām Changeling un A Mighty Heart  Jolie kundzei nepārmetīsi. Iespējams, ka filmas montāžas laikā daudzi dialogi (un momenti) tika izgriezti un palikuši tikai paši svarīgākie, tādejādi padarot filmu mazliet par sausu un butaforisku.

 

Gribētais balanss starp franču oriģinālu Anthony Zimmer un Ocean’s Eleven stiliņu arī ir daļēji panākts, bet diemžēl ar apmēram pieciem rotaļīgi asprātīgiem, īsiem dialogiem starp galvenajiem varoņiem, prātā paliekošu un veiksmīgu filmu neizveidosi. Žēl.

 

Arī dzirdētās pretenzijas uz “eye candy” filmas tipu, dēļ Venēcijas un Parīzes skatiem, ir nepamatotas – pārāk maz tomēr to skatu, kas liktu noelsties. Un pārāk parasts kadrējums virknē ainu, lai to varētu ierindot pie šāda tipa filmām.

 

Vēlos iebilst visiem Johnny Depp kā filmas noracēja vainotājiem. Viņa vidusamerikas matemātikas skolotāja tēls bija visdabīgākais kas šajā filmā bija, protams, tas ir diskutabli vai tas bija piemērotākais šim kino un vai nevarēja izvēlēties kaut ko ne tik banālu. Jāpatur prātā, ka normālu cilvēku lomas šim aktierim negadās tik bieži un varbūt tādēļ lielai daļai skatītāju viņš varētu likties nekāds. Bez visām pārspīlētajām grimasēm un vājprāta virpuļiem, kuriem par iniciatoru ir viņa filmu tēli, ir diezgan viegli pārsteidzīgi nosaukt viņu par garlaicīgu. Personīgi es pats priecājos par šo viņa lomu un ceru, tā būs bijusi kā labs treniņš viņa nākamajai kino lomai – piedzērušā un mazliet apjukušā žurnālista lomai, grāmatas The Rum Diary ekranizācijai.

 

Galu galā sanāk, ka ir noticis jau daudzkārt redzētais – novācot “dream team” abpus kamerai ir sanācis tikai apmierinošs sniegums, bet ne lielisks kā to gaidīja naudas ieguldītāji, iesaistītie cilvēki un protams skatītāji.