Kinofestivāls Spektrs 2014 – Top 3 (un nedaudz vēl) filmas, kuras jānoskatās

Ar šodienu biļetes uz Kinofestivāla “Spektrs” seansiem un pasākumiem var droši iegādāties gan k/t Kino Citadele kasēs, gan arī kinoteātra mājaslapā. Gaidīsim jūs uz visām festivāla filmām un pasākumiem. Jo tās ir tā vērtas; starpcitu, neviena filma nepārklājas – var paspēt uz visām!

Ar visu filmu sarakstu var iepazīties zemāk esošajā attēlā, bet apraksti un biļetes meklējami Kinospektrs.lv un Forumcinemas.lv mājaslapās.

 

Ja nav iespējas apmeklēt visas Spektrs filmas, varbūt noderēs subjektīvs ieteikums apmeklēt KinoTeikumi favorītus (ieteikumi ir gan no redzētām, gan vēl neredzētām filmām).

Tātad, filma

Nr.1, kuru nedrīkst palaist garām ir Birdman jeb Putncilvēks – ārkārtīgi savdabīgas formas kino, kas vēl ilgi paliek prātā. Paredzu, ka Kino Balvu Sezonā šīs filmas vārds tiks pieminēts pulka (vēl tikai maza piebilde par Putncilvēku – filmas operators ir Emmanuel Lubezki – tas pats kungs, kurš uzfilmēja Gravity un Children of Men).

Nr.2 ir filma – notikums, režisora Richard Linklater (Before Sunrise, Before Sunset, Before Midnight) 12 gadu projekts – Puikas Gadi / Boyhood – fikcionāla dokumentālā mākslas filmas, kas reālā laikā izseko kāda puišeļa dzīvei no 5 līdz 18 gadu vecumam. Ļoti iespējams, kino pasaulē vairs nekad nekas tamlīdzīgs netiks atkārtots. Trešā jeb

Nr.3 filma, kuru būtu Spektrs laikā jāapmeklē, ir šīgada (pagājušā gadā tā bija Inside Llewyn Davis) muzikālā filma, kura jāredz ikvienam – Atsitiens / Whiplash. Turklāt, papildus entuziasmam, te nebūs runa par kāda apgarota strinkšķinātājā (visu cieņu) grūto ceļu uz atpazīstamību un atzinību, bet gan par mūzikas karali – džezu un džeza trupas bundzinieku!

Tā kā ar trijām filmām ir noteikti par maz, godpilno ceturto iesakāmo filmu vietu dala divas filmas – Nightcrawler / Nakts Reportieris, kurā, kā amerikāņu kritiķi, kas jau redzējuši, atzīst par aktiera Jake Gyllenhaal karjeras labāko lomu. Un ticība šiem vārdiem ir patiesi liela, jo ja tā padomā, kad pēdējo reizi (Prince of Persia ir izdzēsta no mūsu atmiņām) šis aktieris ir pievīlis? Ceturtās vietas piedestāla otro pusi ir nopelnījusi pašmāju lenta – Aika Karapetjana (Cilvēki Tur) ilgi lolotā šausmu filma M.O.J. jeb M.O.Ž. jeb The Man in the Orange Jacket – atmosfērisks un klaustrofobisks stāsts par to kas vajā vajātāju. Starpcitu, vienīgais filmas seanss šogad un ļoti laba iespēja nepilnu divu mēnešu laikā noskatīties jau ceturto latviešu mākslas filmu.

Bez šaubām un protams, ka arī visas pārējās Spektrs filmas ir vērtīga skatāmviela. Teiksim, dāņu superzvaigznes un fenomenāla aktiera Mads Mikkelsen vingrināšanās tik amerikāniskā vidē kā atriebības pilns vesterns, filmā The Salvation / Pestīšana. Interesanti, ka šo vesternu tapinājuši dāņi – tātad Eiropas filma! Arī pirmā un pagaidām vienīgā Spektrs dokumentālā filma ir vismūsdienīgākā – modīgākajā formā veidots kino, kurš lauž robežu starp runājošo galvu – dokumentālo kino  un mākslas kino. Mūziķa, mākslinieka Nika Keiva autobiogrāfiskā filma 20000 Days on Earth / Nika Keiva 20000.diena ir krāšņs un interesants skatījums uz mūziķa darbu, ikdienu, pārdomām un sarunām ar sev tuviem cilvēkiem. Protams, festivāla iesildošā filma Christopher Nolan jaunākais megakino – Interstellar īpašu iepazīstināšanu neprasa un katrs sevi cienošs kino gardēdis Nolana filmas skatās kaut vai tāpēc, ka tām ir ļoti reālas izredzes kļūt par kino modes noteicējām uz vismaz 5 turpmākajiem gadiem. Bet šķietami boom-bastic šauj-bliež-mūk bojevikam vieta Spektrs repertuārā atradās kaut vai tāpēc, ka tā ir filma ar ļoti retā Keanu Reeves filma, par kuru kritiķi izsakās vairāk kā atzinīgi. Keanu ar lomām nav īpaši veicies kopš tālā 2000. gadu sākuma un Matrix filmām. Repertuāra apskatu varētu noslēgt ar režisora, kurš atbildīgs par aizvadītā gada vienu no zināmākajām filmām Dallas Buyers Club, Jean-Marc Vallée jaunāko filmu Wild ar Oskaroto Reese Witherspoon galvenajā lomā (lai iesildītos šai filmai var noskatīties līdzīga stāsta filmu Tracks). Bet pavisam viegla un nekaitīga skatāmviela solās būt Kīras Naitlijas un Sema Rokvela saspēle puskomēdijā, pusdrāmā ar nosaukumu Iestrēguši Jaunībā / Laggies.

.

Biļetes uz visām filmām nopērkamas jau tagad!

.

.

.