Klišejas par siltajām zemēm [filma: Rio, I Love You / Rio, Eu Te Amo / Rio, es mīlu tevi

Reiz veiksmīgi – jēgpilni un gaumīgi, aizsāktā pilsētu pastkartes jeb sava veida identifikācijas kino formātā, filmu sērija ar nosaukumiem Paris, je t’aime, New York, I Love You šķita jauki štruntiņi, kas patīkami iepazīstināja ar konkrētās pilsētas dunu un ritumu, tās iedzīvotājiem kā indivīdiem ar savām problēmām, ieradumiem un ikdienu, kas, lai arī atšķiras no mūsu, bet kaut kādā veidā ļāva ar tām identificēties.

 

Neesmu kārtīgi sekojis šai filmu sērijai, bet bez jau minētajām šķiet ir paredzētas arī filmas, kas veltītas Šanhajai, Ņūorleānai, Venēcijai u.c. labi zināmām pilsētām. Turklāt ir vesela virkne šāda paša koncepta filmas, kas neietilpst oficiālajā I Love You filmu sērijā. Tā, piemēram, 2012.gada Baltijas Pērlē demonstrētā 7 Days in Havana vai arī mūsu pašmāju censoņu veikums Riga, I Love You (visi interesenti to var noskatīties YouTube).

 

Jaunākais veikums, kas, kā saprotu, pieskaitāms pie oficiālās I Love You filmu sērijas, ir veltīts Dienvidamerikas lielpilsētai Riodežaneiro. Filma Rio, I Love You jeb Rio, Eu Te Amo būtiski atšķiras no Ņujorkas un Parīzes filmām. Izskatās, ka par piemēru ņemta pieminētā 7 Days in Havana, kurā vairs nemēģina atspoguļot ikdienas ainiņas, mazus atgadījumus, bet vairāk fokusējas uz režisora īsfilmas ideju – pastāstiņu, kas tikai ļoti nosacīti saistāms ar cilvēkiem mijiedarbībā ar Rio, tie labākajā gadījumā ir izteikts režisora autordarbs, bet vairāk jau kārtējais atgremojums un klišeja par it kā (pat Wikipedia tā stāsta) bezbēdas dzīvesveidu un nebeidzamu karnevālu šajā pilsētā.

 

Nenoliedzami ievadā redzamā aina, kur siltos toņos ietērptā, kalna pakājē, okeāna piekrastē izvietotā, pilsēta no putna lidojuma izskatās paradīzei līdzīga vieta, kurā tā arī šķiet, ka nekas ļauns nevar atgadīties. Bet, kad šī aina tiek atkārtota pēc katras īsfilmas, neviļus prātā iezogas aizdomas, ka filmas veidotājiem tā īsti nav, ko teikt, un tādēļ to pamatatmosfēru vēlas uzturēt ar šo kustīgo pastkartei līdzīgo reklāmas rullīti.

 

Runājot par īsfilmām, kas ietvertas Rio, I Love You, godīgi sakot, neviena no tām nav prātā paliekoša vai interesanta. Nu varbūt melnās komēdijas ietērptā īsfilma par bagātnieku pāri, kur vīrs slepeni cer uz sievas nāvi, bet arī tās izpildījums ir pārlieku vienkāršs – it kā stāstīts desmitgadīgam bērnam. Arī īsfilma ar John Turturro un Vanessa Paradis, kurā viņi pavisam neveikli imitē latino TV noveļu standartiem atbilstošu strīdu, līdzīgi kā citā īsfilmā redzamā pavecākās kundzes atbrīvošanās no ikdienas saziņas līdzekļiem un ļaušanās dabas valdzinājumam, vai kādas ārvalstu superzvaigznes uzpūtīgums, kas arī tiek pilnībā likvidēts pateicoties Rio dabai, tad vēl pa vidu ir Vincent Cassel centieni no jauna izdomāt divriteni t.i. kā no jauna skatītājus iepazīstināt ar Stomp ideju, visi šķiet tādi CNN “welcome to our country” tipa reklāmas scenāriji, kuru nu galīgi nav pelnījuši nonākt uz lielajiem ekrāniem.

 

Vērtējums: 2 / 5

.