Lux Film Prize 2013 atskaite

Jau otro gadu arī Latvija piedalās Eiropas Parlamenta veidotajā projektā un filmu konkursā Lux Film Prize. Tā ietvaros skatītājiem par baltu velti ir iespējams noskatīties trīs svaigas, īpašas kinospeciālistu komisijas atlasītas Eiropas filmas.

Sīkāk par Lux Filmu Balvu:

LUX filmu dienas ir LUX balvas oficiālajā konkursā izvēlētu trīs filmu izrādīšana visās 28 Eiropas Savienības valstīs vienā laika periodā – 2013. gada rudenī. Lai šīs trīs konkursa filmas varētu rādīt LUX filmu dienās, tām kā daļa no LUX balvas tiek nodrošināti subtitri visās 24 oficiālajās Eiropas Savienības valodās. Šo dienu mērķis ir iepazīstināt ar Eiropas kino daudzveidību un bagātību pēc iespējas lielāku skaitu Eiropas iedzīvotāju un diskutēt par tēmām, kas skartas 2013. gada LUX balvas konkursa filmās. Šajās filmās aplūkotā tematika ir mums visiem pazīstama, tajās tiek stāstīts par mūsu dzīvi, tās skar mūs emocionāli un aplūko visiem svarīgus jautājumus.

LUX balva ir 2007. gadā izveidota kino balva, kura katru gadu piešķir Eiropas Parlaments. LUX balvai ir divi galvenie mērķi – vērst uzmanību uz Eiropas sabiedrībai aktuāliem jautājumiem un atbalstīt Eiropas valstu (kop)ražojuma filmu izplatīšanu Eiropas Savienībā. Filmu izplatīšana patiešām ir Eiropas kino “Ahileja papēdis”, un situāciju vēl vairāk sarežģī valodas barjera. LUX balvas mērķis ir palīdzēt šo barjeru pārvarēt.

Manas domas par šogad izvēlētajām trijām filmām

The Broken Circle Breakdown

Beļģu režisora Felix Van Groeningen stilīgi, pat var dēvēt hipsterīgi, noformētā drāma, kas latviskojot tikusi pie nosaukuma Pārrautais Aplis, ir salīdzināma ar žonglējošu bumbu paraugdemonstrējuma. No vienas puses ārkārtīgi interesantas intonācijas un, kā saka – doto, savienojums ar ļoti smagām, pat eksistenciālām tēmām. Bet no otras – brīžam pārāk skaidri redzams veidotāju smagā roka, radoot dramatiskos momentus maksimāli sakāpinātus, bieži pāršaujot pāri strīpai (un bīstami pietuvojoties aktieru meistarības robežai). Manuprāt, tādejādi skatītāju mazliet izsitot no neredzēta, mūsdienīga Eiropas grīngrāsa (kantrī mūzikas atzars) mūziķa un tetovēšanas salona īpašnieces mīlas stāsta veidotās noslēgtās pasaules. Smags, bet ļoti skaists un labskanīgs kino. Visiem, kuri pa gabalu nebēg no folk/country mūzikas, iesaku noklausīties filmas skaņu celiņu.

Miele

Reiz labās un godalgotās drāmas piedalījusies un visiem atmiņā palikusi kā Charlie Sheen parodijfilmu Hot Shot meiča, neapoliete Valeria Golino pati ķērusies pie flmu veidošanas. Viņas pirmā pilnmetrāžas filma Medus jeb Miele ir itāļu variācija par Jack Kevorkian dēvēta par Dakteri Nāvi darbību problemātiku. Proti par eitanāzijas nepieciešamības ētiskā un praktiskā faktora pārklāšanos. Filma ir ļoti nesteidzīga un brīžam pat epizodiska stāstījuma skatījums uz meitenes, kuras par naudas atlīdzību piegādā smagi slimiem cilvēkiem nāvējoša dzēriena devas. Varbūt šādas tādas ainas šķita liekas un tikai “atšķaidīja” kopumā neitrālo stāstu, bet būtībā ļoti (cik nu tāds var būt ņemot vērā filmas tēmu) patīkams un neuzspiests kino.

The Selfish Giant

Vēl viena šī konkursa pilnmetrāžas kino skatuves debitante, britu režisore Clio Barnard savā būtībā piedāvā tā saucamo coming-of-age stāstu par kādu hiperaktīvu pilsētas puiku, kurš labu mērķu vadīts sava rakstura un neizsīkstošās enerģijas dēļ iekuļas šķiet tikai britu kino raksturīgā sociālās drāmas sūrās realitātes situācijā. Personīgi man mazliet traucēja kopumā “viss ir slikti” atmosfēras drāmas mēģinājumi filmas pirmo daļu papildināt ar dažādiem pacilājošiem momentiem, pat jokiem. Nedrīkst aizmirst, ka šī tipa filmām lielu daļu filmas izdošanos veido veiksmīga galvenā aktiera izvēle. The Selfish Giant gadījumā jauniņais Conner Chapman centīgā resgaļa Arbor lomā ir ļoti veiksmīga izvēle.

.

Lai arī esmu dzirdējis mazliet nievājošas runas par Lux Film Prize konkursa galvenās balvas piešķiršanas procesu – galvenās balvas ieguvēju izvēlas Eiropas Parlamenta deputāti, es gribētu atzīmēt ļoti būtiskas lietas. Šīs trīs filmas, kas Lux filmu dienu ietvaros tiek izrādītas 28 Eiropas savienības valstīs, izvēlas kinospeciālistu žūrija un tikai galveno balvu izvēlas Eiropas Parlamenta deputāti. Viņi izvēlas viņuprāt labāko no labākajām un manuprāt pilnīgi nevajadzīgi izvēlas, jo galvenais šajā projektā ir šī kinospeciālistu komisija, kura atlasa filmas, kuras bez maksas varēs skatīties miljoniem skatītāju. Viņi izdara galveno darbu, piedāvājot skatītājiem labāko no plašā filmu klāsta, un galvenās balvas ieguvējs tiek paziņots tikai pēc Lux dienām – kad skatītājiem jau ir bijusi iespēja noskatīties šīs filmas. Attiecīgi, nenotiek kādas konkrētas filmas īpaša izcelšana.

Eiropas Parlamenta deputāti par Lux Film Prize 2013 uzvarētāju atzina beļģu The Broken Circle Breakdown / Parrautais Aplis. Filma jau decembrī (Splendid Palace) regulārajos seansos.

Ceru, ka šī balva un filmu dienas, kas tiek rīkotas jau kopš 2007.g. kļūs arī Latvijā arvien populārākas un populārākas. Tā ir ļoti laba iespēja cilvēkiem iepazīt Eiropas kino un daudziem atskārst, ka eksistē arī citāds kino.

IMG_1281 copy