Mazliet vienaldzīgā misija [filma: Mission: Impossible – Ghost Protocol / Neiespējamā misija: Rēgu protokols]

Mission-impossible

 

Reiz, sen senos laikos – pirms piecpadsmit gadiem, kad Tom Cruise vēl nebija Holivudas ienesīgākais aktieris (bet straujiem soļiem uz to gāja) un bija apritējuši trīsdesmit gadi kopš seriāla Mission: Impossible debijas TV ekrānos, tādu leģendu kā Scarface, Blow Out un Carlito’s Way režisors Brian De Palma izveidoja padrūmu sazvērestību stāstu par slepenajiem aģentiem un viņu pašu aprindu slepenajām lietām. Kur filmas galvenās noskaņas bija neuzticība, divkosība un uzmešana. Bet filmas izskaņā, bojeviku klasikā iegājušais no tunelī avarējuša helikoptera sprādziena viļņa lidojošais aģents Ethan Hunt (te aina, ja nu galīgi piemirsies), manuprāt ir ģeniāla žanra aina.


Gāja laiks, Holivuda bija atklājusi John Woo fenomenu, un Mission: Impossible „turpinājumu” uzticēja tā brīža ejošākajam bojeviku meistaram, kas diemžēl ar pilnīgi debilo sižetu, jau citur dīvainos, bet šeit vispār murgaini neiederīgos grautiņos un apšaudēs pa vidam iepītos baltos baložus un ainas ar lēcieniem caur uguns liesmām, pilnībā degradēja un gandrīz nogalināja jebkādas cerības uz cienīgiem filmas turpinājumiem.

 

Tom_cruise-mission-impossible-4-01

Bet turpinājums bija. Pēc sešiem gadiem. Un jau atkal cita režisora rokās – tā brīža TV fenomena seriāla Lost radītāja, režisora un viena no scenārija autora J.J. Abrams. Kaut izvēle ir lieliska un garantē spriedzes, emociju un sentimenta sarindošanu pareizā un loģiskā secībā, lai izveidotu spriedzes filmu kā no mācību grāmatas – vērienīgu, smuku un sirdi plosošu, tas vēlreiz apliecināja, ka pirmās filmas režisora Brian De Palma radīto noskaņu neredzēt kā savas ausis.

 

Lai arī es ļoti cienu J.J.Abrams, protams, Lost un mazliet Star Trek dēļ, un redzu viņu tāda jaunā Steven Spielberg aizvietotāja lomā, par ko arī liecina abu veiksmīgā sadarbība Super 8 izveidē, es tik vai tā iešu pret straumi un teikšu, ka īstenais Mission: Impossible gars tika pazaudēts sen, un J.J.Abrams trešajā izveidoja jaunu, bet ceturtajā filmas uzlējumā, tagad gan tikai producenta krēslā, jo režisors ir atkal jau cits – šoreiz pavisam zaļš gurķis spriedzes žanrā Brad Bird, nopulēja trešo un šķiet uz kādu laiku stabili paliekošo produkta „Mission: Impossible” ideju un dizainu.

 

Tom-cruise-mission-impossible

Jaunākais iepakojums ir kļuvis manuprāt tāds a la Pierce Brosnan laika James Bond filmu spožs pēctecis, jo Daniel Craig ēras James Bond gājis tieši pretējo ceļu un kļuvis raupjš un ar stipri mazāku glanci izdarībās un …galvenā lomas atveidotāja izvēlē, tādejādi atstājot Holivudā brīvu vietu aģentam, kas uzvalciņā tērpts varētu pašķaidīt kāda starptautiska ļaundara ģīmi. Jaunajā Mission: Impossible iepakojumā ietilpst: pa jociņam šur tur – nu tā lai nav baigi drūmi un ainas kļūtu tādas gaišākas, gadžeti priekšā pakaļā – lai ļautiņi varētu ticēt, ka ar tehnikas trikiem ir iespējams gandrīz jebkas, galvu reibinoši triki gan ar, gan bez automašīnām – katrā sērijā ir zīmogam līdzīga aina ar krītošu/lecošu specaģentu Ethan Hunt, un protams Tom Cruise ikoniskais smaids.

 

Missionimpossibleghostprotocol_17

Bet ja aizmirstam par manu rūgtumu, manuprāt sačakarētā, jeb ja gribiet – pārveidotajā, koncepta virzienā, man ir arī iebildumi par jaunākās filmas vienu no notikumu vietām – Krieviju. Kaut Tom Cruise izrunājot atsevišķas frāzes krievu valodā bija godam pastrādājis, kā vienmēr visa tā amerikāņu un ķipa krievu runāšanas superlauzītā krievu valodā, ir tracinoša – vai nu taisiet kā vajag vai netaisiet vispār filmas par to, ko nemākat. Visa tā krievu padarīšana, ar supermoderno Krievijas cietumu un Kremļa saspridzināšanu, manās acīs bojāja visu filmu. Brīnos, ka neparādījās kāda žiguļu pakaļdzīšanās aina.

 

Uzskatu, ka visai filmai vajadzēja centralizēties Dubaijā – ar visu debesskrāpja lēkāšanu un apskraidīšanu, nenotikušo masku vilkšanu un pakaļdzīšanos smilšu putenī, bet diemžēl filmas interesantākā daļa un Mission: Impossible konceptam iederīgākie notikumi aizņēma vien kādu trešdaļu filmas (varbūt vairāk, bet man likās par maz).

 

Mission-impossible-ghost-protocol-tom-cruise-6-29-11dh

Tātad, es šo Rēgu Protokola Misiju, starp citu, manuprāt arī pirmajā daļā specaģenti vienā brīdī bija nonākuši zem šī paša protokola, visu sēriju vērtējumā ierindoju trešajā vietā. Ne jau tādēļ, ka tā būtu tikai nedaudz labāka par otro, bet gan, izvērtējot visus iepriekš minētos argumentus, man tā vienkārši sanāk. Un nepārprotiet, filma ir laba un gluži kā trešā daļā pēc checklista iziet cauri visiem spriedzes filmu elementiem, tikai es nevaru aizmirst pirmo daļu un pieņemt, ka šī ir tā vienīgā un labākā Mission: Impossible formula. Piedod Tom un visu cieņu Tom.

 

P.S. Manuprāt veidotājiem ir sajucis, kurš no specaģentiem pazīst kuru. Bet varbūt ne visām pazīšanām filmu no filmas ir pēctecība. Ghost Protocol izskaņā Tom Cruise savu jaunāko brandžu iepazīstināja ar veco cīņu biedru Ving Rhames tēloto Luther Stickell. Simon Pegg tēlotais Benji Dunn iepriekšējā daļā ar viņu vairākas reizes darbojās kopā.