Intuitīvā statistika [filma: Moneyball / Naudas Spēle]

Moneyballposter

 

Lai arī filmas Capote veidotāja režisora Bennett Miller un scenārija autoru dueta Aaron Sorkin (tas, kurš sarakstīja The Social Network un Charlie Wilson’s War) un Steven Zaillian (Schindler’s List, Gangs of New York, American Gangster) jaunākais veikums, filma Moneyball / Naudas Spēle ir stāsts par ārpus beisbola laukuma reāliem notikumiem, kas 2002. gadā Amerikas nabadzīgākajai beisbola komandai Oaklandas Athletics (A’s) ļāva uzvarēt divdesmit spēles pēc kārtas, tādejādi uzstādot ne tikai jaunu rekordu pēc kārtas visvairāk uzvarēto spēļu ziņā, bet arī absolūti satriecot visu beisbola pasauli ar iztērētās naudas attiecību pret vienu uzvaru, ar to pierādot, ka nav vajadzīgas lielas un dārgas sporta zvaigznes, lai gūtu uzvaras, tā ir filma par spītību, uzticēšanos, domāšanu ārpus rāmjiem vadot un valdot sporta komandā.

 

Moneyball-20110920012655049_640w

Jā, protams, lai arī cik liels akcents filmā ir likts uz attiecībām, vadības stratēģijām, konfliktiem valdē, šur un tur parādās arī pati spēle – beisbols – vairumam latviešu tautas (pieļauju arī pasaules) neizprotams sports. Un jā, protams, kā arī citas sportam veltītās filmas, tā savā uzbūvē ir stāsts par mazo bezcerīgo ķipariņu, kurš saņēmās un pievarēja lielās, it kā, neaizsniedzamās un neuzvaramās komandas.

 


Tajā pašā laikā filmā nevienu no nozīmīgākajām lomām netēlo kāds no beisbolistiem, pat komandas trenera tēls (Philip Seymour Hoffman) ir tikai ieskicēts (man par lielu nožēlu), lai ne tikai pats menedžmenta kodols būtu redzams plosoties dusmās un neizpratnē par it kā apzinātu komandas gremdēšanu, balsoties uz nepierādītām un nedzirdētām teorijām par spēlētāju novērtējumu un to pielietošanu komandas sastāva komplektēšanā, bet arī būtu atrādīts pašam sportam tuvāk esošo personu neticība un mēģināšana bloķēties pret šo jauno, bet īstenībā sen seno principu – pielāgojies vai mirsti (adapt or die).

 

15199e85-1dfc-4e0c-ac70-113478ac9820


Filma Moneyball ir par kādreizēju uzlecošo beisbola zvaigzni Billy Beane, kas tā arī tā pa īstam neuzlekusi apdzisa. Un tikai pievēršoties sporta vadībai, kad to no viņa vairs neviens negaidīja, varēja attaisnot sevi un pierādīt, ka neviens nav neaizvietojams – vēl vairāk – ar reformu palīdzību ir iespējams ieraudzīt lietas jaunā un neredzētā gaismā.

 


Jāpiebilst, ka lielu daļas filmas pievilcības veido, minētā neuzlekušā beisbola zvaigznes loma, kuru atveido Brad Pitt, dažkārt tikai acu kaktiņā smaidošā, bet pilnīgi nepārprotami gavilējošā, par komandas nebūšanām norūpējušā un gādīgā tēva, kas visas filmas garumā konstanti košļā (tabaku) un gremo (ēdienu – atgriešanās pie Ocean Eleven tēla iezīmes), tā vien liekas luminiscējošā komandas vadītāja tēla attiecības ar jauniņo un apmulsušo un neviena nemīlēto Jēlas Universitātes absolventu Peter Brand (šķiet, ka pēdējo reizi redzam Jonah Hill tik apaļīgu), kurš spējis pārvērst sportu un tā vadību nebeidzamās, bet viņam tik labi saprotamās tabulās. Izveidojusies ārkārtas situācija viņus saveda kopā un skeptiskie Billy Bean līdzšinējie padomnieki tikai radīja vidi, kur atrodot īsto balansu starp pieredzi, intuīciju un statistiku var notikt brīnumu lietas.

 

52508

P.S. Maziņš sīkumiņš. Smukā dziesmiņa, kuru strinkšķina Billy Bean meita, dziedātājas Lenka one hit wonder The Show īstenībā tika izdota nieka sešus gadus vēlāk – 2008. gadā. Bet nav jau izslēgts, ka viņas abas bija labas draudzenes un trenera meita vēlāk dziesmu atdeva minētajai izpildītājai. :)