My Mother / Mia Madre Kannu kinofestivāls 2015

“Margherita is a director shooting a film with the famous American actor, Barry Huggins, who is quite a headache on set. Away from the shoot, Margherita tries to hold her life together, despite her mother’s illness and her daughter’s adolescence.”

Lielākajai daļai oriģinālsatura autoru darbi ir autobiogrāfiska rakstura vai vismaz satur atsevišķus, ļoti specifiskus un nepārprotamus “iz dzīves” ņemtus momentus. Kas, protams, no radošās puses un vēlamā ticamības līmeņa panākšanas skata punkta, ir gandrīz kanons. Bet filmas My Mother / Mia Madre gadījumā, kad Itālijā, kā arī Kannās, iemīļots režisors un aktieris Nanni Moretti, centies apvienot dziļi personīgus dzīves momentu atainojumus ar uzspēlētu, pat klišejisku, komēdiju, nākas saraukt degunu un izteikt nožēlu, ka autors nav bijis izlēmīgāks un realizējies tikai viena žanra robežās.

2001.g. Kannu kinofestivāla Palme d’Or laureāts un arī 2012. gada Kannu kinofestivāla žūrijas prezidents, Nanni Moretti savas iepriekšējās filmas We Have a Pope, kas pazīstama arī Latvijas kinoskatītājiem, filmēšanas laikā izdzīvoja notikumus, kas viegli improvizētā veidā pasniegti viņa jaunākajā darbā My Mother. Viņa atgriešanās pie autobiogrāfiska stāstījuma formas tika saistīta ar lielām cerībām.

Bet diemžēl, režisors nav vēlējies atmest iepriekš veiksmīgi pielietoto komēdijas formu un My Mother stāstā apvienojis divas absolūti pretējas noskaņas stāstu līnijas. Kas teorijā nav nekas neiespējams un var sadzīvot, ja abas iznestas ar vienlīdzīgu patiesumu. My Mother drāmas līnijas ir pasniegta piezemēti, klusi, bet aktrises Margherita Buy dēļ izteikti nevienmērīgi, kas rezultējas nedaudz histēriskā sniegumā un nesaistošā vēstījumā.

Savukārt, My Mother komiskā puse, kā galvenais varonis ir amerikāņu aktieris John Turturro, izspēlēta spilgtā sadzīviskas komēdijas žanrā ar atsevišķiem klišejiskiem (bet labi realizētiem) “amerikānis Eiropā” elementiem. Šis tēls kā baltais zvirbulis, filmā ir ritma uzjundītājs un skumjās mātes stāsta līnijas nots uzjautrinātājs. Tikai nav saprotams, kāpēc šī noskaņa būtu jātušē un jākropļo ar šim stāstam nesaistītas komēdijas elementiem.

Kā jau minēju, kopā šīs abas stāsta līnijas neiet un skatītājs paliek tādā kā pusratā – ne līdzi jutis mātes stāstam, ne īsti izsmējies par uzpūtīgo un neprofesionālo amerikāni, kas atstāj vieglu paviršības sajūtu un režisora plašas ne pārāk prasīgas auditorijas meklējumos.

Vērtējums: 2 / 5

CREDITS
Nanni MORETTI – Director
Nanni MORETTI – Script / Dialogue
Francesco PICCOLO – Script / Dialogue
Valia SANTELLA – Script / Dialogue
Arnaldo CATINARI – Director of Photography
Paola BIZZARRI – Set decorator
Alessandro ZANON – Sound
Clelio BENEVENTO – Film Editor

ACTORS
Margherita BUY – Margherita
John TURTURRO – Barry Huggins
Giulia LAZZARINI – Ada
Nanni MORETTI – Giovanni
Beatrice MANCINI – Livia