Nolana debijas filma [filma: Interstellar / Starp zvaigznēm]

Ar putām uz lūpām strīdēties par režisora Christopher Nolan jaunāko darbu Interstellar un tajā redzamo fizikas likumu ačgārnību starpgalaktiku ceļojumu izspēles teorētisko ticamību u.c. tehniskajiem stāsta “caurumiem” ir tikpat muļķīgi kā pilnā nopietnībā runāt par viņa iepriekšējo filmu – Inception (piemetīsim vēl klāt) un Dark Knight neatbilstību realitātei. Viņš nekad nav un visticamāk arī nekad neradīs sadzīviskas filmas, kurās kaut kādā līmenī varētu runāt par ticamību, atbilstību mūsu izpratnei par ikdienu un īstu emocionalitāti. Viņš ir izklaides lielfilmu, kases grāvēju, plaša patēriņa filmu veidotājs, vien tas, ka veido filmas ar autorkino rokrakstu.

 

Ambiciozitāte un vīzijas vērienīgums ir tas, kas šo režisoru ir atšķīris no citiem un veidojis priekštatu par diženu režisoru. Kas viņš noteikti arī ir, salīdzinājumā ar to lērumu režisoru, kuri tikai atdarina citus vai no checklista veido filmu sižetus un to vizuālo noformējumu. Lai arī kā negribētos atzīt, un to saku kā Inception un Dark Knight filmu cienītājs, arī Nolanam ir sava radošuma un iespēju robežas. Diemžēl tā vien izskatās, ka jau otrā filma to pierāda. Ja viņa Betmen-iādes trešā, noslēguma, filma nebija tik grandioza, cik gribētos un pārāka par otro daļu, to varēja norakstīt uz sagurumu un kaut kādā ziņā ideju izsīkumu, tad veidojot pilnīgi jaunu stāstu ar pilnīgi citas realitātes noteikumiem, režisoram, kurš radījis dekādas zīmīgākās lielbudžeta filmas, nepiedodami būt mazliet slinkam un mīnstināties izvēloties veidu, kā pasniegt savu stāstu.

 

Nepārprotiet mani, filma Interstellar ir pirmklasīga lielfilma, kas nopelnīs milzumdaudz naudas – visiem studiju vīriņiem visās atskaitēs būs ievilkts – OK, bet vērīgajiem un prasīgajiem skatītājiem šī filma atstās pārdroša un krāšņa šķērsām-pa-dārzu gājiena sajūtu. Vēriens, bildes nevainojamais skaistums un aktieru sastāvs diemžēl nav tas, kas mūsdienās nodrošina diženas filmas statusu. Ir vajadzīgs arī kaut kas neparasts, aizraujošs un domāt liekošs (ja vien tā nav Transformers filma, kur ir pilnīgi citi spēles noteikumi).

 

Interesanti, ka tieši filmā par kosmosu un cilvēces neizbēgamo bojāejas problemātiku, Nolans izvēlas būt vissentimentālākais – iemēģina roku drāmas žanrā un, piedodiet, tikai pateicoties aktierim Matthew McConaughey, kurš kopumā filmā tēlo pus-autopilotā (izskatās, ka filmēts uzreiz pēc Dallas Buyers Club), un viņa talanta līmenim izvelk emocionālos momentus kaut cik pieklājīgā līmenī. Turklāt režisora nejūtīgā roka, veidojot daudzlīmeņu stāsta līnijas, un to saskaņotie kulminācijas brīži, kur vienā cilvēces vienīgā cerība – kosmonauti, cīnās ar/pa melno caurumu, bet otrā tiek dzēsts labības lauks, liek saraukt uzacis un jautāt: “tieši kā šie abi notikumi ir vienlīdz būtiski; un kāpēc, lai tas būtu spriedzi kāpinošs elements?”.

 

Interstellar ir Nolana izpratne par filmu visai ģimenei. Tā visas filmas garumā nepārstāj skaidrot jebkuru sižetisko pavērsienu un tā elementus tā, lai jebkura vecuma skatītājam kļūtu skaidrs, kas filmā notiek un kāpēc. Tas neatstāj vietu skatītāju fantāzijai un noslēpumainībai, kas viegli notušētu sižetiskās nepilnības. Turklāt, neslēptās klasisku zinātnisko fantastiku filmu citētujumu vietas, iepriekš minētajā kontekstā, izskatās kā vien vārgs centiens piesaistīt arī žanra klasiku cienītāju uzmanību.

 

Kopumā vērtējot, Interstellar ir vairāk Nolana debijas filma nekā viņa īstā debijas filma Following – tā bezjēdzīgā vēlme iespiest šīs filmas sižetā pēc iespējas vairāk dramatisko un sižetisko elementu nepatīkami pārsteidz.

 

Vērtējums: 3 / 5

.