seriāls: Wayward Pines Noslēpumainā ciema lubene

Laika periodā, kad neticamos jaunumus par izcilā mistikas režisora David Lynch atgriešanos pie Twin Peaks pasaules – jaunu stāstu veidošanas, gandrīz līdz ar zemi noplacinājuši ķīviņi par jaunveidojamo sēriju finansējuma jautājumu un tam sekojošais režisora paziņojums Twitterī par projekta pamešanu, cits Amerikā populārs TV kanāls izmantojis savā labā. Proti, TV kanāls Fox, kas maija beigās (iepriekš bija minēts arī jūnijs) bija ieplānojis laist tautās savu jaunāko “event series” (skaļāk un grandiozāk skanošs apzīmējums seriālam, kas vai nu ir īsāks savā hronometrāžā nekā citi (lasi, mini-series) vai arī attiecīgais kanāls to vēlas īpaši izcelt) Wayward Pines, tagad tā pirmo – pilota – sēriju publicējis kanāla interneta mājaslapā. Lai arī seriāls Fox mājaslapā būs noskatāms tikai nedēļu un tikai amerikāņiem, globalizācijas un vispārējā „internetizācijas” laikmetā tas nav šķērslis, lai visi interesenti to noskatītos jebkurā laikā un jebkurā pasaules malā.

Jautāsiet – kāda šim seriālam saistība ar seriālu klasiku Twin Peaks? Protams, ka nosacīta un pārspīlēta, kā jau viss amerikāniskajā izklaides industrijā. Seriāls Wayward Pines veidots balstoties uz tāda paša nosaukuma grāmatu triloģiju, ko sarakstījis Blake Crouch. Autors, kurš pie katras izdevības intervijās un grāmatu priekšvārdos atgādina par savu apsēstību ar minēto David Lynch meistardarbu. Kā arī nereti izsakās atzinīgi par J.J.Abrams seriālu Lost. Nezinu, vai tas ir publicitātes labad vai kā attaisnojums par motīvu aizlienēšanu, bet zināmas līdzības Wayward Pines ar Twin Peaks ir. Bet tad atkal… tās ir tikai stāsta aprisēs, kāda tēla iezīmēs un iespējams kādā noskaņu veidojošā elementā.

Wayward Pines grāmatu triloģija sarakstīta vieglā un saistošā manierē (tā saucamais page turner), kas ļauj vairāk kā 300 lpp garo triloģijas pirmo daļu “izraut” pāris vakaros. Tāds vieglas spriedzes, mistikas un viss jau kaut kur dzirdēts/redzēts/lasīts motīviņa caurvīts stāsts, kas ļauj “atslēgties”. Bet, personīgi man, uz grāmatas finālu, sāka mocīt neliela vainas sajūta, nu gluži kā pēc ātrās ēdināšanas restorānu apmeklējuma.

Wayward Pines grāmata neviļus atmiņā atsauca sen aizmirstu kanāla NBC seriālu (lai gan veidots tā paša Fox paspārnē) Persons Unknown, kas izdzīvoja tikai vienu sezonu. Un, lai arī uzstādījums vairāk atgādināja par Viktora Peļevina romānu “Šausmu ķivere”, 1997. gada filmas Cube un 2009. gada filmas Exam miksli, zināmas līdzības ar Wayward Pines un Twin Peaks ir – noslēgtā sabiedrības ekosistēma, jautājums par īpašo sniegpārsliņu – personu atlases metodi, noslēpumainās sistēmas darbības principi utt. utjp. utml. tēmas un motīvi, kas saistīti ar šāda tipa stātiem.

Jau izdzirdot ziņas par seriāla veidošanu, balstoties uz Blake Crouch romāniem, radās jautājums, cik daudz sēriju iespējams “izspiest” no šīs triloģijas? Mans pareģojums bija, ka aptuveni 1,5 grāmata tiks ietilpināta vienā sezonā. Ai, kā es kļūdījos. Redzot kādā tempā pilotsērijā tiek skriets cauri pirmās grāmatas notikumiem, lai aizpildītu 10 sēriju raidlaiku, būtu nepieciešamas vismaz kādas 8 grāmatas. Man par lielu pārsteigumu, Wayward Pines pirmās sērijas režisors, ne ar pārāk slavinošo filmogrāfiju, M. Night Shyamalan izvēlējies ātri pārstāstīt grāmatas saturu, pretēji loģiskajai pieejai – iedziļināties tēlos, pilnveidot tos, papildināt grāmatā uzburto atmosfēru ar skaistu vizualitāti un visa pamatā balstīt visu notiekošo uz dialogiem un to noslēpumainību, āķiem un jautājumus raisošiem elementiem.

Pēc pirmās sērijas noskatīšanās radās jautājums, vai patiešām ir jēga veidot seriālu, balstoties uz grāmatām, ja no tām tiek paņemts tik maz. Turklāt no grāmatām izlaisto detaļu vietā nepiedāvājot neko citu. Cik daudz var sadzejot nesākot mīņāties uz vietas un neatkārtojoties jau pie kādas trešās sērijas. Iespējams atbilde meklējama interneta tirdzniecības giganta Amazon grāmatu sekcijā Kindle. Precīzāk, elektronisko grāmatu sadaļā Kindle Worlds – entuziastu un rakstnieku sarakstītas grāmatas un stāsti, kas balstīti uz jau esošu grāmatu, seriālu un filmu motīviem, kur atrodama arī sadaļa Wayward Pines ar aptuveni trīsdesmit šīs “pasaules” romāniem un stāstiem.

Nobeigumā, jāsecina, ka Wayward Pines seriāls, lai arī pēc pirmās sērijas liecina par paviršību, piedāvās līdzīgas kvalitātes kā grāmata. Vieglu izklaidi ar spriedzes un mistikas novirzienu, kas vairāk atgādina par seriāla Lost un Bates Motel savervelēto lubenes stāsta attīstību un noslēpumainību, nekā visur klātesošais salīdzinājums ar Twin Peaks. Wayward Pines seriāla veidotāji sērijas sākumā pat nav kaunējušies izmantot vienu no raksturīgākajiem Lost sērijas pirmajiem kadrējumiem – acs tuvplāns.