Notiks Rīgas Autorkino festivāls, kas veltīts Aki Kaurismeki

Aki 552251_550162448342899_2112673962_n

No 20.-22. septembrim kinoteātrī Splendid Palace notiks Rīgas Autorkino festivāls. Ievadsesija, ko organizē Kinoskola sadarbībā ar Somijas vēstniecību. Ievadsesija Aki Kaurismeki. Cilvēks ar pagātni ir veltīta izcilā Somijas kinorežisora Aki Kaurismeki daiļradei.  Tā piedāvās ne tikai sešas šī pasaulslavenā režisora filmas, bet arī kinoteorētiķu Ditas Rietumas, Viktora Freiberga, Dairas Āboliņas, kā arī Aki Karismeki daiļrades pētnieka somu kinozinātnieka Jarmo Valkolas lekcijas.  Atšķirībā no citiem festivāliem šo festivālu veidos kinokritiķi, kas pirms katra festivāla seansa uzrunās skatītājus – tos, kurus interesē labs kino.

 

Rīgas Autorkino festivāls ir aizsākums jaunai tradīcijai – akcentēt spilgtu pasaules režisoru – autoru – darbus. Autorkino ir vienīgā iespēja būt opozīcijā Holivudas izklaides mašinērijai,  atgādinot, ka kino ir kultūras daļa – māksla, kas spēj emocionāli un intelektuāli saviļņot. Festivāla veidotāji cer jau pavasarī piedāvāt nākamo Rīgas Autorkino festivāla sesiju.

 

Atšķirībā no savas slavenās, Oskaram nominētās filmas Cilvēks bez pagātnes varoņa, somu režisors, rezignētu un stilīgu traģikomēdiju autors Aki Kaurismeki noteikti ir cilvēks ar pagātni.  Aki Kaurismeki (1957) ir viens no tiem Eiropas režisoriem, kura filmas ir izpelnījušās gan starptautisku atzinību, gan “kulta filmu” statusu, kā arī perfekti atbilst savulaik Francijas kinoteorētiķu radītajam autorkino jēdzienam. Tās ir filmas, kuras saista režisora rokraksts – intonācija, stils, aktieri, tēmas –, galu galā arī skatījums uz pasauli. Autorkino pārstāvji būtībā visu mūžu veido “vienu filmu” – neskatoties uz to, ka mainās gan filmu nosaukumi, gan sižeti. Aki Kaurismeki mūža filma nav sajaucama ne ar vienu citu – viņa rezignētās traģikomēdijas apdzīvo šķietami necili, nošņurkuši dzīves pabērni, nevis seksīgi, baltzobaini Holivudas skaistuļi. Filmu darbība notiek mūsdienu Somijā, lielākoties Helsinkos, pamatā bāros, taču tie ir Kaurismeki Helsinki – laiks tajos šķietami ir iesprūdis mūžīgajos XX gadsimta 60. gados – vismaz vides dizainā. (Tomēr vismaz puse no programmas filmām ir starptautiski projekti – Bohēmas dzīve Havra ir filmētas Francijā, Ļeņingradas kovboji dodas uz Ameriku – ASV.) Kaurismeki varoņi maz runā un daudz smēķē, taču viņi mēdz arī nolīgt pasūtījuma slepkavas, iecerēt pamatīgas atriebes un spēlēt dullu rokenrolu.

Kaurismeki ir ne tikai starptautiski slavenākais Somijas kinorežisors, bet arī viena no mūsdienu Eiropas autorkino oriģinālākajām personībām.

Piedāvā Kinoskola: Dita Rietuma, Daira Āboliņa, Viktors Freibergs

Pateicamies par atbalstu: Somijas vēstniecība, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas nami, Splendid Palace, HRX, Diena, KDi.

 

aki illustration

Programma

Splendid Palace (20.-22. septembris)

 

Havra / Le Havre (2011). 120 min

Režisors Aki Kaurismeki.

Lomās: Andrē Vilmss, Evelīna Didī, Kati Outinena, Blondins Migels, suns Laika

20. sept., piektdien, plkst. 18:00  Lielā zāle. ATKLĀŠANA

Marsels Markss, kādreizējais bohēmietis un literāts, dzīvo ostas pilsētā Havrā kopā ar savu mīļoto sievu Arletī, apmeklē savu iecienīto bāru un iztikai nopelna ar kurpju spodrinātāja amatu. Marsela ierastā dzīve mainās brīdī, kad Arletī smagi saslimst, bet viņš sastopas ar mazu puiku – nelegālo bēgli no Āfrikas, kuru vajā uzcītīgs policijas inspektors.

Šajā rezignētajā “dramēdijā” (drāma – komēdija) Kaurismeki ir sapulcinājis savus iecienītos aktierus – arī lielāko daļu no filmas Bohēmas dzīve aktieransambļa. Filma saņēmusi daudzas starptautiskas balvas, arī Starptautiskā Kannu festivāla apbalvojumus, un tikusi nominēta vairākām Eiropas Kinoakadēmijas balvām.

 

 

 

 

Meitene no sērkociņu fabrikas / The Match Factory Girl / Tulitikkutehtaan tyttö (1990). 68 min

Režisors Aki Kaurismeki.aki chica

Galvenajā lomā: Kati Outinena

20. sept., piektdien, plkst. 20:30 Mazā zāle

 

 

Īrisa ir jauna fabrikas strādniece Somijā, kura dzīvo kopā ar māti alkoholiķi un viņas vīrieti. Parasti vīrieši Īrisu ignorē, taču kādā vienas nakts romānā viņa ieņem bērnu, tādējādi saniknodama savu ģimeni. Īrisa aiziet no mājām un sāk īstenot nežēlīgu atriebības plānu, lai sodītu visus, kas viņu ir sāpinājuši.

Viena no agrīnajām A. Kaurismeki filmām – melnā komēdija, kurā spilgti iezīmējas režisora rokraksts un arī sadarbība ar daudzu turpmāko A. Kaurismeki filmu zvaigzni – aktrisi Kati Outinenu.

 

 

 

Es nolīgu pasūtījuma slepkavu / I Hired a Contract Killer (1990). 79 min

Režisors Aki Kaurismeki.

Lomās: Žans Pjērs Leo, Margi Klārka, Kenets Kolijsaki ILUSTRACION_KAURISMAKI

20. sept., piektdien, plkst. 20:30 Mazā zāle

 

Anrī Bulanžē ir francūzis, kurš dzīvo Londonā. Pēc iemīļotā darba zaudēšanas Anrī krīt depresijā  un nolemj izdarīt pašnāvību. Vairākkārtējie mēģinājumi ir neveiksmīgi, tāpēc Anrī nolīgst pasūtījuma slepkavu, kura uzdevums ir nogalināt viņu pašu – Anrī. Savas dzīves drūmākajā mirklī viņš satiek jaunu sievieti, tomēr pasūtījuma slepkavība nav atceļama.

Filma ir filmēta Parīzē – galvenajā lomā ir Francijas “jaunā viļņa” zvaigzne – aktieris Žans Pjērs Leo (400 sitienu u.c.)

 

 

 

Ļeņingradas kovboji dodas uz Ameriku / Leningrad Cowboys Go America (1989). 78 min

Režisors Aki Kaurismeki.aki FONDO

Lomās: Mati Pellonpē, Kari Vēnenens, Džims Džarmušs

21. sept., sestdien, plkst. 19:00 Mazā zāle

Pirms filmas – somu kinozinātnieka Jarmo Valkolas lekcija.

 

Filma, kuras žanrs dēvējams par road movie (ceļa filma), stāsta par kādu rokgrupu, kas dodas uz Ameriku un iekaro tur atzinību. Filmas vajadzībām radītās “krievu rokgrupas” Leningrad Cowboys iezīmes ir stilīgas frizūras un kurpes. Sibīrijā grupu ignorē, tāpēc tā dodas ceļā uz visu iespēju zemi Ameriku, kur aģents iesaka nomainīt muzicēšanas stilu un spēlēt rokenrolu.

Jāpiemin, ka viens no grupas locekļiem ceļā uz ASV ir sasalis un viņa saldētais ķermenis arī piedalās grupas ekstravagantajā, trakulīgajā ceļojumā.

Ļeņingradas kovboji pēc šīs ekscentriskās  komēdijas panākumiem kļuva par sava veida somu popkultūras fenomenu – starptautiski populāru rokgrupu.

 

Bohēmas dzīve / La vie de bohème (1992). 100 min

Režisors Aki Kaurismeki.

Lomās: Evelīna Didī, Mati Pellonpē, Andrē Vilmss

22. sept., svētdien, plkst. 16:30 Mazā zāle

 

Filma tapusi pēc Anrī Miržē literārā darba motīviem, kas ir arī Džakomo Pučīni operas Bohēma pamatā.

Marsels ir Parīzes dzejnieks un literāts, kurš nespēj samaksāt īri. Klīstot pa Parīzes ielām, viņš satiek gleznotāju Rodolfo no Albānijas, – abus saista gan māksla, gan izdzīvošanas problēmas. Par viņu draugu kļūst arī īru komponists, kurš ievācies Marsela bijušajā istabiņā. Trijotne dala savus knapos ienākumus, atbalstot cits citu, un tad Rodolfo satiek savu liktenīgo mīlestību Mimī.

Šī rezignētā traģikomēdija ir saņēmusi daudzas starptautiskas balvas, bijusi nominēta arī Eiropas Kinoakadēmijas balvai. 2011. gada filma Havra ir netiešs Bohēmas dzīves turpinājums – tajā filmējušies tie paši aktieri, kas piedalījušies Bohēmas dzīvē.

 

Cilvēks bez pagātnes / The Man Without a Past / Mies vailla menneisyyttä (2002). 97 min

Režisors Aki Kaurismeki.

Lomās: Marku Peltola, Kati Outinena

22. sept., svētdien, plkst. 19:00 Mazā zāle

 

Kāds vīrs M ierodas Helsinkos, kur kļūst par uzbrukuma upuri. Atmostoties slimnīcā, viņš ir zaudējis atmiņu un nespēj atcerēties ne savu vārdu, ne pagātni. M, kurš ir kļuvis par  autsaideru – bez saknēm un sociālajām saitēm –, ir spiests sākt savu dzīvi no jauna Helsinku bezpajumtnieka statusā.

Viena no izcilākajām A. Kaurismeki filmām, kas apbalvota Starptautiskajā Kannu kinofestivālā un tikusi nominēta Oskaram.

aki_02

 

Biļešu cenas:

Ls 2,50. Skolēniem, studentiem, pensionāriem Ls 2.  Uz sešām filmām – Ls 7.

 

Izmantoto attēlu autors: Fernando Alcazar