One Floor Below Kannu kinofestivāls 2015

“After being the sole unfortunate witness to a domestic quarrel that ends up in murder, Patrascu finds himself at odds with two very close neighbors: one is the bizarre murderer. The other is his very own conscience.”

Iespējams, ka rumāņu jaunā viļņa kino nav domāts katram. Kaut bieži apskata sadzīviskas, eiropeiskas – mums saprotamas tēmas, mūsu kino apetīte, pateicoties Holivudas ar adrenalīna piedevām pārpičkātā piedāvājuma dēļ, ir jūtami iedragāta. Pārāk bieži vēlamies ātru rezultātu un momentā saprotamu uzstādījumu, it kā tādejādi veidojot kaut kādu kontroles pār situāciju sajūtu.

Bet patiesībā rumāņu režisora Radu Muntean jaunākā filma One Floor Below ir vienkāršs un katram saprotams kino stāsts. Līdz kaulam reālistisks trilleris, kas izspēlēts patiesā veidā un ar nedramatizētiem tēliem.

Filmai One Floor Below tiek pārmests dramaturģijas plakanums un nevienmērīgais ritms virzoties uz fināla kulmināciju. Šķietami vienmuļais gājums un režisora vēlme palikt uzticīgam ikdienas un cilvēka parastā atainojumam tā visneglorificētākajā formā, momentā nav viegli novērtējams aspekts. Iespējams, ka tikai pēc filmas… skarbākajiem un pārsteidzīgākajiem verdikta licējiem pat vispār nav iespējams.

Proti, filma izvēlētajā formā nepiedāvā klasisku tēlu analīzi – neskaidro to rīcību motivāciju – tā arī paliek atvērts jautājums, vai galvenais varonis Sandu, noklusējot par iespējamiem viņam zināmiem pierādījumiem slepkavības izmeklēšanā, sargā savu ādu – ir gļēvs, rūpējas par ģimenes drošību – neiesaisties un tevi liks mierā vai pavisam pretēji, piezemētā mačo manierē pats uz savu galvu vēlas izzināt neatklātos notikumus. Vai pat pastāv variants, ka filmā vērojam savdabību vīriešu solidaritātes izpausmi.

Domāju, ka atbilde par Sandu rīcības nevienozīmīgumu un svārstīšanos meklējama visos iepriekš minētajos aspektos. Gluži kā parasts vīrs, kas izbauda ikdienas rutīnu – rītus, skrienot parkā kopā ar savu suni, darba dienu – veikli pārvaldot birokrātijas šķēršļus utt. utml., iemests situācijā, kurai nav viena pareizā atbilde jūtas apjucis un cilvēcīgi vilcinās ar lēmuma pieņemšanu.

Vērtējums: 3 / 5

CREDITS
Radu MUNTEAN – Director
Radu MUNTEAN – Script / Dialogue
Razvan RADULESCU – Script / Dialogue
Alexandru BACIU – Script / Dialogue
Tudor LUCACIU RSC – Director of Photography
Alexandru RADU – Film Editor
André RIGAUT – Sound
Sorin DIMA – Set decorator

ACTORS
Teodor CORBAN – Sandu Patrascu
Iulian POSTELNICU – Vali Dima
Oxana MORAVEC – Olga Patrascu