Par īsfilmu festivālu “Starmetis”

 

Pretēji Latvijas pilnmetrāžas spēlfilmu nozares diezgan labi paredzamajam izsīkumam jeb galam, arvien biežāk ir sastopami pasākumi, kuros jaunajiem režisoriem, scenāristiem, operatoriem un visiem pārējiem entuziastiem, kuri atbildīgi par pilnvērtīgu un reprezentatablu darba gala rezultātu, ir iespēja izrādīt savus veikumus. No vienas puses jau tās ir tikai gala darba izrādīšanas iespējas un bieži vien balvas par uzvaru šajos konkursos/skatēs/festivālos ir vairāk uztveramas kā simboliskas un ne kā finansiāls pabalsts nākamajam darbam, bet no otras puses – skatoties uz nozares profesionāļu nīkuļošanu, arī tas sīkumiņš laikam jau nav nemaz tik peļams.

 

Ziemā Latvijas Kultūras akadēmijas absolventu diplomdarbu īsfilmu skate, agrā pavasarī Baltijas Filmu un Mediju Skolas skate, vasarā Jameson atbalstītais filmu festivāla RojaL ietvaros notikušā īsfilmu skate un rudenī gaidāmais 2Annas Starptautiskais īsfilmu festivāls – visi piedāvā iespēju redzēt jauno talantu darbus.

 

Šajās skatēs vismaz puse darbu ir spēlfilmas cienīgi. Bieži vien darbi ar ļoti interesantu un īpašu skatījumu, kas, ja ne Latvijas mērogā (jo atcerēsimies, kura Latvijā radīta filma visvairāk iespiedusies vidējā latvieša prātā), tad vismaz pasaulē varētu gūt atzinīgus vārdus un, kas zina, varbūt arī atvērtu darba autoram durvis uz plašāku auditoriju.

 

Tieši šāds, ļoti atzinīgi vērtējams ir jaunais, ar tirdzniecības centra “Alfa” atbalstu izveidotais īsfilmu festivāls “Starmetis”. Un vārds “atbalsta” šeit nav pieāķēts tikai tapēc, ka šis pasākums norisinās tirdzniecības centra telpās esošajā kinoteātrī “Cinamon” vai tie sacienājuši ar uzkodām un dzirkstošajiem dzērieniem apbalvošanas ceremonijas viesus. Iesaiste šajā pasākumā ir daudz dziļāka.

 

Festivālam “Starmetis”, kura tēma ir “Vairāk, nekā tu gaidīji”, ir aicināti pieteikties kino entuziasti, kā arī esošie un topošie kino profesionāļi no Latvijas, kuri scenāriju konkursa kārtībā var pretendēt uz vienu no trim konkursa pieškirtajiem finansējumiem īsfilmas realizēšanai – katru 2000,00 LVL apmērā.

 

Kā atzīst t/p “Alfa” vadītājs, konkursa idejas līdzautors Zigmunds Vīķis, “esmu pārliecināts, ka pateicoties šim festivālam ieguvēji būs daudzi – jaunajiem talantiem ir iespēja saņemt profesionālas konsultācijas, padomus no Latvijas kino industrijas labākajiem no labākajiem ekspertiem.

 

Konkurss notiks vairākās kārtās. Pirmajā kārtā pieteiktos scenārijus vērtēs kompetenta žūrija, ņemot vērā vērtēšanas nosacījumus – atbilstību tematam “Vairāk, nekā tu gaidīji”, oriģinalitāti un scenārija īstenošanas iespējamību. Otrajā posmā pretendentiem, kurus atlasīs žūrija, būs klātienē jāprezentē sava ideja, un jau 17. maijā tiks nosaukti 3 labākie scenāriju autori, kuriem tiks segti izdevumi īsfilmas realizēšanai 2000,00 LVL apmērā. Papildu tam, visiem finansējuma saņēmējiem būs iespēja filmas izveides procesā saņemt projektā iesaistīto ekspertu (Ditas Rietumas, Roberta Vinovska un Jāņa Norda) konsultācijas ar mērķi attīstīt savas profesionālās iemaņas.

 

Tātad, finansējumu un konsultāciju iespējas saņēma Madaras Didrihsones  “Dezinsektors”, Laura Ābeles un Raita Ābeles “Pelēkie kardināli”, Venta Grīnbauma un Reiņa Traidās “Gonzales” scenāriji.

 

22. augustā žūrija konkursa “Grand Prix” piešķīra Madaras Didrihsones īsfilmai “Dezinsektors”. Savukārt, Venta Grīnbauma un Reiņa Traidās īsfilma “Gonzales” saņēma divas balvas – MTG Latvija simpātiju balvu (kas būtiski – balva paredz īsfilmas translāciju TV6), kā arī tirdzniecības parka “Alfa” skatītāju simpātiju balvu.

 

Laura Ābeles un Raita Ābeles veidotā īsfilma “Pelēkie kardināli”, mockumentary par pilsētas baložiem, to dīvaino uzvedību un traka profesora sazverestības teoriju, ka patiesībā šie putni ir no citas planētas. Diezgan labs žanra darbs, kas bija mazliet par garu.

 

Arī mans favorīts ir īsfilma “Gonzales” – absurda komēdija par jaunieti, kurš, cīnoties ar bailēm no vanasistabā mītošā tarakāna, iedvesmu un idejas tā iznīcināšanai smeļas 1986. gada spriedzes filmu klasikā Cobra. Vispārēja vannasistbas iznīcināšana, asinis un zīmīgi acu skatieni, kā jau bojevikā pienākas, ir neiztrūkstoša “Gonzales” sastāvdaļa. Turklāt, Cool Guys Don’t Look At Explosions aina īsfilmas finālā tikai pasvītro cik moderns un aktuāls koncepts izvēlēts.

Žūrijas balvu “Grand Prix” un iespēju pieteikt savu filmu 3 starptautiskiem kino festivāliem – saņēma režisore Madara Didrihsone ar īsfilmu “Dezinsektors”. Kopumā pieklājīgas kvalitātes īsfilma par dezinfektora šķietami parasto darba dienu kādas ēkas pagrabā. Dīvainības sākas, kad izrādās mājas pagrabā dzīvo cilvēki, kuri, pat neskatoties uz uzsāktajiem dezinfekcijas darbiem, atsakās pamest pagrabu. Manuprāt, veidot filmu melnbaltu bija kļūda. Iespējams, tas pasvītro ikdienas pelēcību un varbūt pat dažās ainās dod īpašu atmosfēru un kino aizgājušā laikmeta stilistiku, bet kopā ar vienkāršo “mājas ir mājas, lai arī kur tās būtu” ideju, “Dezinsektors” izskatījās mazliet par tukšu un par daudz amatieriski.

 Cerams, arī nākamgad festivāls “Starmetis” notiks un šī kļūs par stabilu vērtību un platformu, ar kuru jaunie censoņi varēs rēķināties ik gadu.

 

Visu trīs īsfilmu treilerus var noskatīties šeit.