Pārfrāzētais romantiskais kino [filma: Quantum Love / Une rencontre / Tikšanās]

Lai gan režisores Lisa Azuelos kļūmīte, atkārtoti režisējot savas filmas LOL (Laughing Out Loud) ® amerikāņiem adaptēto versiju LOL ar Miley Cyrus un Demi Moore galvenajās lomās, vēl nav aizmirsusies, jāatceras, ka viņa nav ne pirmā, ne pēdējā režisore, kura izmēģina savus spēkus ASV un saprot, ka tomēr strādāšana tuvāk mājām ir patīkamāka un tās rezultāts – kvalitatīvāks. Kā jau mums daudziem – mācamies tikai no savām kļūdām.

 

Režisores jaunākās filmas pamatakmeņi ir Francijā ļoti populāri aktieri – ar Sophie Marceau un François Cluzet. Ar aktrisi Sophie Marceau, kura ārpus Francijas vairāk pazīstama ar lomām James Bond: The World Is Not Enough un Braveheart, režisore kopā strādāja pieminētās filmas LOL franciskajā versijā.  Bet, pateicoties 2011.g. hitam, filmai The Intouchables, aktiera François Cluzet, kurš, starpcitu, šajā filmā ļoti atgādina amerikāņu aktieri Dustin Hoffman, klātesamība ir gandrīz droša jebkuras filmas finansiāla izdošanās. Mums par laimi viņš ir arī labs aktieris.

 

Režisores jaunākās filmas Quantum Love jeb Une Rencontre sižeta īsais apraksts nešķiet sevišķi oriģināls, tā arī filmas reklāmas rullītis nav padevies diezcik aicinošs.

 

A family man’s encounter with a beautiful woman develops into a mutual fascination.

 

Kas mazliet skumdina, bet tad atkal – kurš gan lasa aprakstus un kurš gan tic reklāmām? Un šoreiz patiešām nevajadzētu ticēt reklāmai, jo Quantum Love ir šīgada vislabākā un, kas nemazsvarīgi, interesantākā “sieviešu filma” jeb romantiskā drāma.

 

Šogad jau esam piedzīvojuši vairākas filmas, kas, spēlējot kāda žanra robežās, pamanās slēpti vai gluži otrādi apsmiet jeb parodēt šo žanru. Tā vien šķiet, ka šobrīd tas kļūst modīgi un piedzīvosim šādas nianses un klasisku sižetisko līniju izspēles deformācijas arvien biežāk – kaut kur taču tam kino ir jāvirzās un jāattīstās. Atšķirībā no amerikāniskās pieejas, izsmejot attiecīgā žanra tipiskos gājienus un uz tā veidojot visu filmas pamatsižetu, franči un šoreiz konkrēti Lisa Azuelos, līdzīgi kā režisora Abbas Kiarostami izcilajā remiksētajā drāmā Certified Copy, ļoti ciena un godā žanra apveidus, kas biežāk tiek norieti kā “klišejas”. Viņas mīlestība pret šajā gadījumā romantisko kino ir tik liela, ka spēj atrast interesantas nianses un nostūrus visvienkāršākajās un paredzamākajās sižeta līnijās. Prot izpušķot katru kadru vizuāli, padarot filmu par gandrīz nebeidzamu kādas jaunas, bet stilistiski klasiskas smaržas reklāmu. Bet audiāli, pieskaņojoties filmā redzamajai saviesīgu pasākumu gaisotnei, kas nereti asociējas ar kaut kādu paralēlo pasauli, kurā cilvēki dzīvo, satiekas un draudzējas, filma līdzinās sapnim, kas visus priekus, sarežģījumus un atziņas izsaka caur dziesmu.

 

Filmas ļoti precīzi atlasītais, stilīgais un atmosfēriski precīzais skaņu celiņš:

.
Filmas patīkamais un gudrais noformējums neļauj atslābt un skatītāju ievelk gandrīz kā spēlē – kur aina no viena protagonista pāries pie otra, kā konkrētā dziesma sasaistīs tos un tamlīdzīgas spēles notiek visas filmas garumā. Un tikai filmas izskaņā, lai arī nemitīgi tiek pamesti dažādi mājieni, filma izskaidro filmas angliskā un filmā redzamās grāmatas nosaukuma – Quantum Love (oriģinālais franču valodas filmas nosaukums ir tāds pats kā pie mums – Tikšanās), daudznozīmīgo un gaisīgo nosaukumu, kas arī veido skaistu, skumīgu, bet pamācošu filmas kopsavilkumu: stāsts, kas nav īsti sācies, nevar arī nekad beigties.

.

Vērtējums: 4 / 5

.