American Heist / Laupīšana amerikāņu stilā Paspēlēsimies amerikāņos

Tas bija tikai laika jautājums, kad Krievijā populārais producents un filmu režisors Сарик Андреасян, kurš radījis tādu izklaides produktus kā Что творят мужчины!, Тот ещё Карлсон, Беременный, kā arī piedalījies arī Мамы tapšanā un kura radītie darbi pat neslēpj (lasīt, nekaunas), ka ir vistīrākās amerikāņu filmu kopijas, progresētu savās darbībā līdz pilnvērtīgam amerikāņu produktam. Es domāju tādā līmenī, ka uz papīra tas būs vistīrākais amerikāņu produkts… protams, daudz neiedziļinoties detaļās.

Viņa jaunākajam darbam režisora krēslā  dots nosaukums American Heist. Piekritīsiet, ka diži amerikāniskāk jau vairs nevarēja… ja nu vienīgi American Dream, bet, kā jau Krievzemei pieņemts, nosaukumā jāietver sižeta paskaidrojošā daļa un vēlams ar kādu “stilīgu” vārdu (iesaku paGūglēt mums visiem zināmu Holivudas lielfilmu Krievijas lokalizētos nosaukumus), tādēļ Dream vietā Heist.

Nākamais solis. Ja veido filmu par nodrillēto tēmu – “amerikāņu sapnis” ar mērķi radīt īstu amerikāņu filmu, tad kā filmas zvaigznes – aktierus izvēlēties vietējos Vovkas un Serjožas, nebūtu prāta darbs. Tāda masku balle tad vien sanāktu. Jāņem Amerikā zināmi aktieri. Kā būtu ar Oskara laureātu un smukģīmīti, kurš piedalījies Zvaigžņu Karos? Ideāli. Ja vien Oskarotais kungs, vārdā Adrien Brody kopš spilgtās The Pianist nebūtu manāmi nomaldījies savās lomu izvēlēs un jau vismaz piecus gadus nedomātu vairāk par hip-hop radīšanu kā par savu kinokarjeru. Bet par Zvaigžnu Karu puiku – kaut pirms 12 gadiem karjera rādījās gaišos toņos, tā arī nav spējis radīt neko prātā paliekošo, ja vien par sasniegumiem neuzskatām šo, Сарик Андреасян filmu vai nule pabeigto Outcast, kā aprises varētu formulēt kā Nic Cage a la Tom Cruise The Last Samurai.

Turpinot ar aktieru izvēli, (atvainojiet) raibākai un amerikāniskākai sajūtai, aktieru sastāvā nedrīkst aizmirst par citas ādas krāsas aktieriem. Tad lūdzu, melnādainais, Floridā dzimušais aktieris Tory Kittles kā lielais ļaundaris, bet viņa biedrs āfrikānis…tffu Misuri štatā dzimušais, reiz ārkārtīgi populārais r’n’b dziesmu dalībnieks Akon (laikam 50 Cent bija aizņemts filmējoties kopā ar Bruce Willis). Kā smuku banti uz šīs aktieru buķetes vajadzētu arī kādu skaistu drostaliņu, kura tradicionāli šādām filmām vai nu skraida visur līdzi, vai kalpo galvenajam varonim kā papildus motivācija. Kā būtu ar latino kopienas pārstāvi? Bet lūdzu – Panamā dzimusī, TV ziepju operu As the World Turns un Dallas profesionāle, mūsu platuma grādos vairāk zināma no Fast and Furious filmu sērijām, aktrise Jordana Brewster. Bingo!

Kā jau tas bija nojaušams, American Heist nav ne kripatiņas oriģinalitātes. Ja sāk ķidāt, tad filma pilnībā sastāv no citām filmām kopētām ainām. Jau sākot no The Godfather leģendārās frāzes “Just when I thought I was out… they pull me back in” filmas pamatuzstādijuma, Drive aizmetņiem, ar piemiegtām acīm mērķējot uz Mean Street un Dog Day Afternoon un beidzot ar Michael Mann filmas Heat vizuālajiem atreferējumiem, kas it kā izpušķoti ar Michael Bay cienīgiem bojeviskiem bezpriģeliem, tā arī American Heist “mierīgās” ainas ir tik plakanas, ka jau tā salīdzinoši pieticīgais filmas garums – 1h30min šķiet neizturami izstiepts.

Interesanti (lasi -skumji), ka filmas režisors vairākās ainās ir paļāvies uz izvēlēto aktieru profesionalitāti, aktiera talantu. It kā ļāvis viņiem izpausties. Bet diemžēl vai nu neieinteresētības, vai nu tīras atstrādāšanas principa dēļ, šīs dramatiskākās – emocionāli piesātinātākās filmas ainas ir visnožēlojamākās – piedodiet, bet De Niro stilā ar Adrien Brody raksturīgi sāpju pilno seju brālim pasniegtais stāsts par cietumā piedzīvoto izvarošanu ar zobu birstes palīdzību, man šķiet tik ļoti neiederīgs prastam bojevikam un tik ļoti uzspēlēts, ka diezgan momentāni pārvēršas par sliktas komēdijas paraugdemonstrējumu.

Vērtējums: 2 / 5

.