Plēsoņas uz goda [Predators 2010]

Predators2xxwide

Īstenībā tikai Terminatora reboot labais iznākums man deva cerības, ka no Predators atdzimšanas arī varētu iznākt kaut kas sakarīgs. Ar nosacījumu, ka arī šeit tās štellītes tiks paceltas citā līmenī: cita planēta, karot ar viņiem jau tālā nākotnē vai vēl kāds apstāklis, kas liks nedomāt par pirmās (nu ok, arī otrās) daļas notikumiem un protams arī nesabojāt (atkal) tik leģendāras filmas tēlu.

 Nākamā informācija par 2010 gadā gaidāmo Plēsoņu filmu, kas līdz manam ausīm nonāca, bija Adrien Brody piedalīšanās un to, ka  producents būs Robert Rodriguez. Atzīšos, ka līdz noskatīšanas brīdim biju savā galvā iedomājies, ka Rodriguez ir režisors. It kā jau neliela vilšanās bija pirms pašas filmas, bet tagad domāju, ka tas ir tikai ieguvums mums visiem, jo ir pierādījies, ka pat nesēžot režisora krēslā, filmā var just viņa rokrakstu, tas uz ko arī visi cerēja un tā kā producēt filmas ir mazāks darbs no patērētā laika viedokļa, tas dod cerības, ka varēsim nākotnē vērot vairāk filmas ar Rodriguez zīmogu, viņa firmu – Troublemaker Studios.

 Par Adrien Brody piedalīšanos izteiktā bojevikā es patiesībā nezināju ko domāt un uz kuru no galējībām nosliekties. It kā jau viņš ir piedalījies King Kong (2005) un The Red Thin Line, kas vairāk vai mazāk sevī ietver asu sižetu, bet tik vai tā šķiet mēs visi viņu vairāk asociējam ja ne ar oskaroto lomu no The Pianist, tad vismaz ar lomām no tādām filmām kā The Jacket, The Darjeeling Limited vai The Brothers Bloom, kur viņa tēli ir trausli, bieži psihiski nestabili tipiņi ar palielām novirzēm no priekšstata par normālu cilvēku.

 Tad nu zinot visu augstāk minēto un to, ka šim rebootam nav nekādas, ne no veidotāju, ne scenārija puses, saistības ar iepriekšējām divām daļām (Alien vs. Predator (2004) un Aliens vs. Predator – Requiem (2007), man bija lielas cerības ieraudzīt bērnības gaišā atmiņā palikušo, vēl VHS kasetes skatīto, “hišņiku” jaunā un daudz kvalitatīvākā mērcē.

 Cerības attaisnojās un varu teikt, ka Predators ir izcila Plēsoņu sāgas turpinātāja. Jau ievads ar no debesīm krītošajiem cilvēkiem ievilka sevī tā ka attapos tikai filmas pusē, piefiksējot detaļas no pirmās daļas. Nevienam nezināmas selekcijas rezultātā sastapušos kareivju dialogi un situācija pati par sevi man nedaudz atgādināja Viktora Peļevina romānu “Šausmu ķivere” vai no filmu pasaules ņemot līdzīgus piemērus – filmas Cube un Unknown, kur visās stāsts sākas ar bailēm no nezināma, aizdomām par līdzgaitniekiem, paranoju un neapdomīgu rīcību. Uzskatu, ka šāds scenārijs it kā tik primitīvā bojevikā ir ļoti apsveicams gājiens un mazas intrigas saglabāšanās par vienu no “nomestajiem” līdz pat filmas beigām ir pat trillera cienīgs elements un man kalpoja kā smalka rozīnīte visai filmai.

 Plēsoņas tērpa/izskats saglabāts nemainīgs un pat rokas vadības ierīce ar visiem, cilvēkam nesaprotamajiem, elementiem un pogām ir kā vecajās filmās. Kā arī leģendārais mērķis – trīstūrī izkārtotie trīs sarkanie punktiņi un cilvēku mednieka – Plēsoņas kliedzieni, gārdzieni arī ir tādi paši kā orģinālā un kas man likās pats svarīgākais pat sprādzieni un ieroču šāvieni ir saglabāti autentiski.

 Arī aktieru sastāvs kvalitātes ziņā nav aprobežojies ar zvaigznes Adrien Brody. Nelielās lomās parādās Laurence Fishburne un Rodriguez tik raksturīgais Danny Trejo. Uzskatu, ka abiem vajadzēja ilgāk padarboties uz ekrāna, bet no otras puses skatoties, šo divu grandu mazās lomas deva iespēju saulītē pagozēties pārējiem mazāk pazīstamiem aktieriem, no kuriem gribu izcelt krievu armijnieku Oleg Taktarov un japāņu Yakuza lomas atveidotāju Louis Ozawa Changchien. Abi bija no A līdz Z bija savā tēlā. Krievs, kas Holivudas filmās retums, pat pāris frāzes pateica skaidrā krievu valodā. Bet japāņu mafijas Yakuza atveidotājs spēja bez runāšanas izveidot filmai atsevišķu sadaļu, kurai kulminācija bija vizuāli ļoti spēcīga kaujas aina ar samuraju zobenu.

 Uzreiz pēc filmas noskatīšanās arī uzzināju, ka šī filma ir veidota neatklājot visas kārtis tādejādi atstājot vietu filmas turpinājumam, kas arī pēc Rodriguez teiktā būs. Vienīgais jautājums vai Adrien Brody būs galvenās lomas atveidotājs arī šajā otrajā (sestajā) daļā vai to piemeklēs oriģinālās otrās daļas liktenis un atkal galvenais plēsoņu pretinieks būs jau cits aktieris.

 Turam īkšķus! :)