Pretkara filma [filma: Lone Survivor]

Vienalga, vai Peter Berg jaunākās filmas Lone Survivor ievadā redzamie video materiāli no kareivju treniņiem sagatovošanas kaujai un skarbiem pārbaudījumiem, kas viņiem ir jāizciešs, lai kvalificētos un viņi varētu doties kur nu kurā brīdī pasaulē notiek kādi nemieri un ASV kaut kādā veidā tajos ir iesaistītas, jums šķitīs pretenciozs pieteikums, kas uzliek visai filmai atbildības sajūtu formulētu vārdos: based on true events, vai tomēr, kā jau vajadzētu pierast, uztverat šo tekstu – “āķi” kā paskaidrojumu, ka kaut kas un kaut kur kaut cik līdzīgā formā ir kaut kur pasaulē patiešām noticis. Filmas saturs jāuztver, kā nu jums pašiem labāk tīk. Nevajag pārāk pieķerties un iespaidoties no šī zīmīgā, bet bieži vien aiz ausīm pievilktā teksta.

 

Pat aktieris, režisors un scenārists George Clooney, kurš pats sarakstījis vairākas vēsturisku notikumu filmas (Good Night, and Good Luck., The Monuments Men) atzīst, ka šis “uz patiesiem notikumiem balstīts” teksts nozīmē tikai to, ka atsevišķas detaļas filmā patiešām ir autentiskas, bet kopumā esot jāatceras, ka tā ir fikcija un autora fantāzijas auglis. Kaut vai pašmāju lielfilmas Sapņu Komanda 1935, Rīgas Sargi, Baiga Vasara šim sacītajam ir spilgts piemērs.

Paturot prātā iepriekš sacīto, ir diezgan viegli atdalīt filmas Lone Survivor sākuma un beigu amatieru video materiālus no pašas filmas, kas, manuprāt, gandrīz pilnā apmērā ir moderno laiku kara filmu zelta standarts ar lielu daudzumu kaujas ainām un kripatiņām amerikāniskās bravūras un patriotisma propagandas.

 

Mani ļoti pārsteidza, cik labi režisoram Peter Berg mazā laika posmā izdevās izveidot klasiskus un viegli uztveramus, bet ne tukšus – banālus, kareivju tēlus, kuru teksti neizklausās it kā tos būtu teikuši G.I.Joe vai Action Man plastmasas rotaļlietas. Tie ir reālu cilvēku, reālām kaujas situācijām gatavotu cilvēku domu gājieni un spriedumi. Protams, Lone Survivor nav The Thin Red Line un arī ne Full Metal Jacket, pat ne Black Hawk Down, bet tas nemazina puicisko degsmi skatoties ilgstošās apšaudes un ne kripatiņu nemazina līdzi jušanu, kad bēguļojošie amerikāņi viens pēc otra kā kartupeļu maisi gāžas lejā no kalna, ik pa laikam atsitoties pret celmiem un akmeņiem.

 

Atgriežoties pie “based on true events” fakta jāsaka, ka filma Lone Survivor, līdzīgī kā filma Jarhead, ir vairāk uztverama kā pret karu manifestējoša – anti-kara filma. Tajā nav kareivju glorificēšana un viņiem uzticētās svarīgās misijas uzsvēršana. Gluži otrādi – atklāti tiek pateikts, cik bezjēdzīgi daudz cilvēku dzīvību tiek zaudēts nevajadzīgās misijās un sadursmēs, kas konflikta kopbildei absolūti neko nemaina.

 

Vērtējums: 5 / 5