Problēmas matu lakas fabrikā [filma: American Hustle / Amerikāņu Afēra]

Jau ar filmas pirmo sekundi režisors David O. Russell uzstāda perfektu toni. Ekrānā parādās uzraksts: “Some of this actually happened”. Līdzīgi kā Koenu brāļi ar Fargo “This is true story” un filma Men Who Stare at Goats ar “more of this is true than you would believe” norādīja, cik ļoti mums tomēr nevajadzētu ticēt šai kino bieži lietotajai frāzei. American Hustle šī frāze perfektā veidā “atlaiž bremzes” un brīdina, ka turpmāk redzamais ir izdomājums un neīsts, cik neīsti ir galveno varoņu matu sakārtojumi vai vispār to esamība. Un, spriežot pēc nosaukuma, filma ir absolūta amerikanizācija un neattiecas ne uz ko citu kā tikai viņu kultūru, pat ja tikai kino kultūru un pārsvarā kino demonstrēto izmisīgo vēlmi izdzīvot “amerikāņu sapni”.

 

Pareizi uztverot režisora teikto, American Hustle atver durvis uz labāko masku balli, teātri un popielu kādu kino spēj piedāvāt. Ir acīmredzama neīstuma aura un ar filmu Three Kings aizsāktā un Silver Linings Playbook noslīpētā nokaitētās atmosfēras haotiska humora komēdijas shēma, kuru ignorēt un nopietni salīdzināt American Hustle ar Martin Scorsese klasiku Goodfellas ir vienkārši aplami. Es domāju, ka slow-motion kadri, visu varoņu apsēstība ar viņu matiem, regulāra filmas pārvēršana par mūzikas videoklipu,  tiklīdz sāk skanēt kāds spilgts skaņdarbs, ir gana labi piemēri, lai neuztvertu šo filmu kā nopietnu kriminogēno aprindu hroniku. Bet ja ar to vēl nav gana, tad viena no pasaules labākā stand-up komiķa Louis C.K. epizodiska parādīšanās policijas nodaļas vadītāja lomā un ar paša iniciatīvu visas filmas garumā stāstīto anekdoti “izrotātais” teksts, vajadzētu jūs pārliecināt.

 

Kā arī man absolūti nav saprotami skeptiķu teksti, ka jau kuro reizi režisors it kā veido filmu, kas ir tīrs aprēķins un noregulēta emocionāli un sižetiski, lai piestāvētu Oskariem – tā saucamais Oscarbait. Nu nav tā. Ja viņa gadiem koptais stils pēdējos gados ir iepaticies kino balvu dalītājiem un viņš kā režisors ir atradis savu perfekto aktieru trupu, Oscarbait pārmetumiem nevajadzētu stāties ceļā un viņam droši vajadzētu turpināt uzsākto. Ko viņš arī dara. Šoreiz ironizējot, pārfrāzējot un imitējot šādas tādas krāpšanās, mafijas aizkulišu un citu neliešu hronikas, par kurām lielā mērā jāpateicas… jā, Scorsese kungam.

 

Filmas sižets, kuru ļoti gudri neatklāj filmas treileris, un kurā, kā jau tas bija paredzams, pretēji Muskatieru moto: viens par visiem, visi par vienu, dominē American Hustle patmīļu bara, plosīšanās kā vien katrs prot, lai izsistu sev kādu labumu un beigās paliktu ar guvumu rokās un sausām kājām – nesēdētu cietumā, pilnīgi noteikti, kaut arī ir ļoti interesants, nespēlē galveno lomu. Absurdā afēra ir tikai labs iegansts stilam un komiskā haosa virtuozitātes demonstrējumam.

 

Patiesībā, saistībā ar American Hustle visvairāk drīkst un vajag runāt par aktieru komandu (Christian Bale, Jennifer Lawrence, Amy Adams, Bradley Cooper, Louis C.K., Michael Peña). Ir sajūta, ka šie aktieri strādājot pie režisora David O. Russel ir sasnieguši uzticības līmeni, kad lielākā daļa filmas ir improvizācija. Uz vairumu žurnālistu jautājumiem par kādu konkrētu ainu, aktieri nespēj atbildēt vai aina scenārijā bija paredzēta tieši tāda vai tas ir improvizācijas rezultāts. Kas, manuprāt, ir ļoti izcili, it īpaši, ja filma ir komēdija un viena no spēcīgākajām šogad.

.

Vērtējums: 5 / 5

.