Meža projekts [filma: Cabin in the Woods / Būda Mežā]

Cabin-in-the-woods-poster-hi-res

 

Nav jau, protams, no vieglākajiem “uzdevumiem” stāstīt par un ap režisora Drew Goddard jaunāko filmu The Cabin in the Woods, kuras sižetu un būtiskākos elementus, kas šoreiz arī ir pats sižets, nedrīkst atklāt, bet domāju tas nav neiespējami. Ja grēkošu piedodiet – nenomirsiet, jo filma jebkurā gadījumā ir īpaša un laba skatāmviela.

 

Jāsāk laikam ar nosaukumu. Jā, tas ir tā domāts – radīt iespaidu, ka filma ir klasiska baismekle, kur jaunieši (atlēts, gudrītis, palaistuve un “jaunava” utt., utml.) skraidelēs pa mežu mūkot no (vēlams) asinīm notraipīta veča ar cirvi rokā. Kaut kādā ziņā tas filmā arī notiek, bet galīgi ne tā kā jūs to iedomājāties. Būs skraidelēšana un būs arī vecis (veči? varbūt zombiji?), bet notikumu klasiskajā un tradicionāli paredzamajā attīstībā būs korekcijas, kuru, man personīgi, virzītāji lika atsaukt atmiņā seriāla Lost galvenās sižeta skices (kas kā izrādās nav sagadīšanās, jo režisors ir pielicis savu pirkstu arī šī seriāla tapšanā).

Anna-hutchison-in-the-cabin-in-the-woods-2

Lai iedrošinātu skatīties šo filmu, jāsaka, ka piešķirtais šausmenes žanrs te ir diezgan nosacīts. Drīzāk tā ir komēdija ar šausmenes elementiem, kurā tiek veselīgi (uz beigām, varbūt daudzi teiks, vairs ne tik veselīgi) izsmietas klasiskākās šī žanra sižeta situācijas un dialogi. Lai arī cik asiņainas (dažbrīd pilnīgi visa telpa) kļūst dažas ainas, filmu nekad nepamet komisma (nu gluži kā no filmas Tucker and Dale vs Evil) un viegluma sajūta, ko arī uzskatu par vienu no spēcīgākajiem šīs filmas un jāsaka lielāko daļu šausmeņu trūkstošo elementu. Jo nemaz nav tik daudz filmu (kaut atzīšos neesmu liels šī žanra cienītājs), kas spēj radīt patiesi biedējošu atmosfēru un tad to apaudzēt ar saistošiem elementiem – sižetu. Vairumā gadījumu filmas aprobežojās ar pretīgām ainām un sabiedēšanas momentiem, kas man liekas nožēlojami un ir dziļa necieņa pret skatītāju.

The-cabin-in-the-woods-3323_2

Pieļauju, ka lielākā daļa skatītāju nesaskatīs atsauces, iespējams pasmiešanos par žanra klasikām un tradicionālākajiem elementiem, bet pilnīgi droši varu teikt, tas itin nemaz netraucēs baudīt filmu – nedaudz sabīties, būt pārsteigtam un kārtīgi izsmieties. Un droši varu teikt, ka Cabin in the Woods ir (un būs) 2012. gada viena no pārsteidzošākajām un pilnīgi noteikti tumši komiskākā filma, kas daudziem jo daudziem būs ierindota pie žanra kulta filmām.

P.S. Filmā redzams arī klauns un vienradzis.