Rīgas Kino Vasara

 Lai arī mēs nepārtraukti ņaudam par knapo Latvijas kino repertuāru, par spīti zemākajam kinoteātru apmeklējumam Eiropā, Rīgā ik pa laikam notiek kāds festivāls, kinonedēļa, lektorijs vai īpašu filmu skate, kas apmierina kinomīļu izsalkušos prātus ar ko neierastāku, eksotiskāku un kvalitatīvāku kā standarta piedāvājumu. Protams, vienmēr var būt vairāk, labāk un biežāk, bet būsim reāli – situācija nav tik traģiska (protams, neaizmirsīsim: dievs svētī internetu!).

 

Šovasar līdz ar kafejnīcu, bāru un restorānu āra terašu straujo uzplaukumu arī kino jomā ir šādi tādi nebijuši, un jāsaka, progresīvi (mūsu grādiem), jaunumi.

 

Kino Pagalms

Pati svarīgākā ziņa šovasar kino jomā ir kafejnīcas, āra kinoteātra “Kino Pagalms” iemitināšanas bēdīgi slavenajā Tango projekta milzīgajā pagalmā. Publicētajā kinoteātra skicē redzams izkārtojums ar aptuveni 300 sēdvietām. Igaunijas labākie kino jomas speciālisti sadarbībā ar “Black Nights Film” sagatavojuši patiešām ļoti spilgtu repertuāru ļoti plašam interesentu lokam. No klasikas līdz mūsdienām, no komēdijas līdz smagām psiholoģiskām drāmām. Kā arī netiks aizmirstam kulta filmas, interesantas un skaistas dokumentālās filmas. Filmas tiks demonstrētas ar digitālo projektoru uz 8×11 m piepūšamā ekrāna.

Ļoti ceru, ka arī par skaņas jaudu un kvalitāti nebūs piemirsuši, jo, piemēram, skatīties, ārkārtīgi krāšņo dokumentālo filmu Baraka vai Nicolas Winding Refn un Ryan Gosling ikonisko Drive ar pieticīgu skaņas sistēmu nozīmētu laupīt skatītājam pusi no baudījuma, ko šīs filmas var sniegt. Kā jau minēju, Kino Pagalms piedāvā ļoti dažādu kino – no nepieradinātā kino lauciņa varēs novērtēt Rīgā nerādītās Ulrich Seidl “uh un ah” Eiropā publisko sašutināšanos nopelnījušās Paradise: Love; Paradise: Faith; pilnīgu vājprātu un mūsdienu urbānās mākslas guru Banksy portretējumu būs iespēja noskatīties dokuentālajā filmā Exit Through the Gift Shop. Savdabīgu notikumu virknējumu kino cienītājus piesaistīs Terry Gilliam detalizētā Brasil, Wes Anderson (hipster alert!) Steve Zissou, un Eiropas savdagīgā mīluļa Leos Carax un viņa kinoekrāna iemiesojuma, aktiera Denis Lavant dienas gaitas filmā Svētie Motori.

Dāmām sagādāta programma –  paralēli (kā Baltijas Pērlē novērots) obligātajai skatāmvielai Breakfast at Tiffany’s un neizsīkstošajam apbrīnas “objektam” Audrey Hepburn, beidzot būs iespēja, ne LNT vai TV3 programmā, noskatīties Pretty Woman un Forrest Gump. Kā arī, manuprāt, pēdējo gadu labakā attiecību drāma, režisora Abbas Kiarostami vispārinātā, pat noslēpumainā, bet tik smeldzīgi patiesā, Certified Copy ar Juliette Binoche un William Shimell galvenajās lomās nodrošinās vielu pārdomām uz ļoti, ļoti ilgu laiku (Iesaku! Iekļuva manā 2011.g. labāko filmu topā).

Kinobalvu sezonas pārsteigums un mīlulis Beast of the Southern Wild ar bumbulīti Quvenzhané Wallis (izlasiet vēlreiz), Steve McQueen hipnotiski rāmā Shame, un vaļīgā House of Tolerance dod nelielu ieskatu aktuālajā ne-komerckino, turklāt eiropas klasiķa Ken Loach viskijzagļu komēdija Angel’s Share un režisora Pablo Berger spāņu Sniegbaltītes versija, moderni uzfilmētā, skaista melnbaltā, mēmā kino paraugs, filma Blancanieves, ir kā jauks garnējums uz saldā ēdiena. Lielrežisora Martina Skorsēzes retrospektīva ar Taxi Driver, Goodfellas, Mean Street un Raging Bull ir pelnījusi vienkārši – respect!

 

Pilna Kino Pagalma programma apskatāma šeit vai arī KinoTeikumi “Kino vasaras” apkopojumā šeit.

.

.

Siltie vasaras vakari Splendid Palace

No preses relīzes: “Patīkams pārsteigums apmeklētājus gaida kinoteātra Spendid Palace Jaunajā zālē, kas šovasar pārtapusi lielā, mājīgā viesistabā, aicinot nepiespiestā gaisotnē ik vakaru noskatīties kādu no skaistākajām aizvadīto gadu kinofilmām par mīlestību. Krēslus zālē nomainījuši ērti dīvāni un sofas, interjeru papildina latviešu dizaina zīmola Mammalampa darinātās stāvlampas. Tā ir iespēja baudīt iemīļotu kino pirms gandrīz gadsimta celtajā kinoteātra ēkā pavisam jaunā,  vēl nebijušā atmosfērā!”

 

Diemžēl Splendid Palace pagrabiņa programma ir zināma tikai 8-15. jūnijam, bet jāsaka arī tas iepriecina ar izsmalcinātu kino. Splendid Palace arī nav piemirsuši par Ryan Gosling pielūdzēju pulciņu un atklāj savu īpašo vasaras sezonu ar režsiora Derek Cianfrance filmu Blue Valentine. Nākamajā dienā piedāvā The Piano un Top of the Lake autores, Jane Campion filmu Bright Star ar Abbie Cornish galvenajā lomā. Starpcitu, šī aktrise redzama arī galvenajā lomā citā Splendid Palace programmas piedāvātajā filmā – dziedātājas Madonnas kinoveikumā W.E.. Aizmāršīgajiem un nevaļīgajiem ir pēdējā iespēja noskatīties 2012.g. vienu no svarīgākajām filmām Amour, un Terrence Malick kino dzeju The Tree of Life. Kā pēdējo, pagaidām izziņotajā, programmā Siltie vasaras vakari piedāvā režisora Richard Linklater pirms 18 gadiem aizsāktās triloģijas noslēguma daļu Before Midnight ar Ethan Hawke un Julie Delpy galvenajās lomās.

 

Pilna Splendid Palace Silto Vasaras vakaru programma apskatāma šeit vai arī KinoTeikumi “Kino vasaras” apkopojumā šeit.

.

.

Kino Bizes Pasaules Filmu festivāls un Filmu Vakari uz terases

Kino, kas iemitinājies Kaņepes Kulturas Centra otrajā stāvā arī uz vasaru dikti sasparojies un piedāvā pat divas īpašas kinoprogrammas. Viena jau precīza un izziņota – Pasaules Filmu Festivāls:

Pasaules filmu festivālu veidos Starptautiskā dokumentālo filmu festivāla „Millenium” un īpašā divu dienu „Cine-Scapes” programma. „Millenium” ir unikāls, starptautisks dokumentālo filmu festivāls, kurā tiek atlasītas filmas no visiem pasaules kontinentiem. Festivāls norisinās jau piekto gadu, bet tā programmu pirmo reizi šogad izrādīs Latvijā. Tā mērķis ir izrādīt neatkarīgo kino veidotāju darbus, atklājot jaunus talantus un atbalstot māksliniekus, kuri iegulda savu enerģiju, lai atklātu „citu” –  savādo, svešo, kas ļauj mums saprast savu sarežģītību un pieņemt savu atšķirību.

Filmu programma „Cine-Scapes” ir vairāku ar antropoloģijas un filmu veidošanas jomām saistītu profesionāļu un entuziastu veidota jaunāko, spožāko filmu atlase. Tā ir veidota sadarbībā ar Latvijas Antropologu biedrību un ar unikāliem kinematogrāfiskiem novērojumiem pievēršas galvenajai tēmai „Performance/jaunrade” (Performance/Creation). Klātienē būs iespēja tikties arī ar vairākos filmu forumos augstu novērtētās filmas „Čella stāsti” (Cello Tales) režisori Annu Šilcu.

 

Diemžēl, par man personīgi vairāk interesējošo programmu – “uz terases varēs noskatīties kino klasikas spilgtākos meistardarbus” nekas precīzi vēl nav zināms. Ir cerības, ka nedēļas laikā pēdējie apstiprinājumi būs saņemti un Kino Bize varēs izziņot ar par šīs vasaras kino piedāvājuma repertuāru.

(Papildināts):

“16. jūlijā terase kalpos par mājvietu savdabīgi šarmantās 1974. gada huligānfilmas „Valsējošie” (Les Valseuses) seansam. Pasākuma sākums plānots pēc 22.30.”

 

Zināmā Kino Bizes programma apskatāma šeit vai arī KinoTeikumi “Kino vasaras” apkopojumā šeit.

.

.

Rīga2014 kinovakari

Papildus jau minētajiem piedāvājumiem arī Eiropas Kultūras Galvaspilsētas projekts “Riga2014” piedāvā sestdienas āra kinovakarus ,bet sadarbībā ar Lattelecom trešdienās:

“kino vakaros radoši informatīvajā telpā Esplanāde 2014 tiks demonstrētas dažādas Eiropas valstu filmas – tās būs populāras, atzītu Eiropas režisoru veidotas filmas, pārstāvot visplašāko žanru klāstu – drāmas, melodrāmas un komēdijas -, tādejādi ļaujot iepazīt daudzveidīgo Eiropas kino pieredzi, un kopīgi gatavojoties pēc gada Rīgā gaidāmajai Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasniegšanas ceremonijai. Lattelecom filmu vakaru kino izlasi veido kinokritiķes Dita Rietuma un Daira Āboliņa.”

Lai arī par visām filmām vēl nav pilnīgas skaidrības, jau apstiprinātās filmas turpina aizsākto, citu vasaras kino censoņu daudzveidību un vispārējo gaumīgumu. Starp apskatāmajām filmām būs 99 Franki, abas 2 Dienas (Parīzē & Ņujorkā), Edītes Pjafas skarbais dzīvesstāsts, tautā iemīļotais Vudijs Alens un savdabīgā Science of Sleep.

Pilna Rīga2014 un Lattelecom kinovakaru programma apskatāma …(nekur! ok, varbūt Riga2014.org, bet es nespēju atrast) vai arī KinoTeikumi “Kino vasaras” apkopojumā šeit.

.

 

Rīgas Doma dārza latviešu kino vakari

“Šonedēļ Rīgas Doma dārzā jau otro reizi aizsāksies kino vakari, kuros šajā reizē tiks izrādītas Latvijas jauno režisoru autorfilmas. Četros ceturtdienas vakaros – 18. jūlijā, 25. jūlijā, 1. augustā un 8. augustā – kopumā tiks izrādītas deviņas latviešu autorfilmas, kas tematiski sakārtotas vairākos filmu blokos.

Labsajūtai iesakām ņemt līdzi siltu tēju un pledu, ar ko sasildīties!

Latviešu kino vakarus Rīgas Doma dārza rīko sabiedriskā organizācija “Mans Doms”. Ieeja kino vakaros bez maksas.”

 

No programmas īsfilmām esmu redzējis gandrīz visas. Te pieejams sīkāks apraksts. Un dažas no tām ir patiešām skaistas un interesantas režisoru debijas. Bez īsfilmām augustā rādīs arī Lailas Pakalniņas dok.filmu “Leiputriju”.

Pilna Rīgas Doma dārza programma apskatāma šeit vai arī KinoTeikumi “Kino vasaras” apkopojumā šeit.

 

.

Platekrāna vakari @ Kalnciema iela

“Kalnciema kvartāls sadarbībā ar Lattelecom turpina pagājušajā gadā veiksmīgi uzsākto brīvdabas kino pasākumu ciklu „Platekrāna vakari” @Kalnciemaiela via Lattelecom TV. Piektdienu vakaros brīvdabas seansos tiks straumētas filmas un koncerti no Lattelecom Televīzijas Videonomas.

Šogad sadarbībā ar kino kritiķi Ditu Rietumu esam izveidojuši filmu kolekciju „Spurainā Holivuda”, kurā piedāvāsim filmas, kurās iezīmējas gan spilgts, oriģināls režisora rokraksts, gan sava veida dumpīgums un “spurainība” , gan arī netradicionāla pieeja šķietami tradicionāliem žanriem.”

Pagaidām zināma tikai 19.jūlija programma (turpmāko nedēļu filmas tiks paziņotas tuvākajās dienās): Bērtona animācijas filma par šuneli “Frankenkrancis” un grupas Beach Boys koncerta Live at Knebworth ieraksts.