Sapņotāja brīnumainās pārvērības [filma: The Secret Life of Walter Mitty / Voltera Mitija slepenā dzīve]

2010. gadā kopumā ļoti komerciālais tradicionāli komēdiju aktieris Ben Stiller ieprovēja roku mazbudžeta drāmiņā ar komēdijas piesitienu – Noah Baumbach filmā Greenberg, tēlojot centrālo tēlu Greenbergu (starp citu viņa ekrāna partnere bija Greta Gerwig, kura pa šiem gadiem (ticu, ka pateicoties šai lomai) jau tikusi pie zināmas popularitātes un ir viena no pieprasītākajām aktrisēm Amerikas neatkarīgajā kino). 2012.g. Ben Stiller pārņemot stafeti no režisoriem Ron Howard and Steven Spielberg, kuri arī kādā brīdī vēlējās ekranizēt James Thurber 1939.g. sarakstīto stāstu par sapņotāju Volteru Mitiju, beidzot ir nonācis pie kino formas, kas varētu uzrunāt plašas ļaužu masas un nebūt izteikti debilizējošas kā, piemēram, viņa režisētā Zoolander, nemaz nerunājot par daudzām jo daudzām viņa komēdiju lomām.

 

Īsajam stāstam par Volteru Mitiju – vīru apveltītu ar ļoti bagātu fantāziju, tālajā 1947. gadā jau tapa pilnmetrāžas versija ar Danny Kaye galvenajā lomā. Tā gan bija tumšākos emocionālos toņos ieturēta filma un, kā runā, stāsta autoram neesot īpaši patikusi. Jaunā versija, kuru režisējis un arī galveno lomu notēlojis Ben Stiller, ir pozitīvisma, gaišu domu un pacilājoša spara pārpilna filma. Nezinu, vai arī šāda veidola filma James Thurber būtu patikusi, jo cik nu tajā īsajā stāstā autors ir ietilpinājis, nekādu dižo pacilājumu nevar just. Vien aizraujoša un biedējoši bagāta fantāzija, kas gandrīz pilnībā aizstāj ikdienas pelēcību.

 

Lai nu kā tur būtu ar autentiskumu un oriģinālā stāsta toņa pārcelšanu uz pilnmetrāžas filmu, šīgada Voltera Mitija filmu pilntiesīgi var apzīmēt ar frāzi “re-imagination of the that story” – kuru tik ļoti gribēja lietot Oldboy rimeika veidotāji, tādejādi it kā izceļot savas filmas īpašo pieeju oriģinālajam stāstam. Tā patiešām ir idejas pārcelšana pilnīgi citā līmenī un varbūt pat pēc vēriena diezgan atbilstošu oriģinālajam stāstam.

 

Kā jau daudzi no filmas burvīgā treilera noprata, Volters Mitijs brīvprātīgi piespiedu kārtā dodas ceļojumā, kura laikā laužot sevi un pārkāpjot visus sev zināmos piesardzības noteikumus, iekuļas dažādās nepatikšanās un piedzīvo brīnišķīgas lietas, par kurām daudzi pat nesapņo. Īsāk sakot – atklāj sevi un uz ko patiesībā ir spējīgs.

 

Kopumā es esmu ļoti priecīgs par šādu filmu un ceru, ka arī nākotnē režisori vairāk domās un realizēs šāda tipa filmas, kas formulējamas kā labi, kvalitatīvi komercgabali, kuri atšķirībā no vairuma atklāti nenotrulina skatītāju, bet gan ļauj iegrimt skaistajā kino fantāziju pasaulē pēc kuras nav dulla galva un slikta dūša.

 

Vienīgais idejiskajos turpinājumos būtu vēlams atbrīvoties no bilžu portāla Pinterest skaistbildīšu un iedvesmojošo tekstu pāris sekunžu garā derīguma termiņa kaites. Kā arī jau kā uz delnas izliktajam sižetam nevajadzētu veltīt tik daudz laika to paskaidrojot. Manuprāt, tas labāk būtu nolasījies, ja nebūtu tik daudz ar vārdiem pasacīts. Atliktu vairāk rūmes variācijām un cilvēku fantāzijai. Bet laikam jau uz to cerēt nepārprotamā komercfilmā, kurā pēc noklusējuma visu jāieliek mutē, ir mazliet muļķīgi.

 

Turklāt kaut kā netiku pāri domai, ka Ben Stiller ar šo filmu vēlējās (varbūt pārāk uzbāzīgi) pateikt, ka savos gandrīz piecdesmit gados joprojām spēj būt stilīgs un aktuāls. Varbūt kļūdos un tikai es viņu nespēju iztēloties (tas gan ir filmas pienākums) pelēkā, neredzamā Voltera Mitija tēlā. Lai vai kā tur būtu, ceru, ka viņš pēc šīs filmas panākumiem arvien biežāk režisēs, jo ar Tropic Thunder un Secret Life of Walter Mitty ir pierādijis, ka ir spējīgs radīt īpašas un atmiņā paliekošas filmas.

 Vērtējums: 3 / 5