Skaistuma cena [filma: My Little Princess / Mana Mazā Princese]

Šķiet katras mazas meitenes sapnis ir kaut vienu dienu pabūt princeses lomā. Kad visi tevi apbrīno un vēlas būt tavi draugi. Apbrīno, jo tev ir skaistākās kleitas, gari zīda cimdi, mežģīņu zeķubikses, enģeļiem līdzīgas matu cirtas un statusu apliecinoša galvas rota – diadēma. Vēlas draudzēties, jo gluži vienkārši to apskauž, un sava statusa uzlabošanas nolūkos ir tikai nepieciešams būt tuvumā stilīgākajai meitenei skolā… un tikai pasakās redzētam skaistumam.

 

Tumblr_m8wg280

Problēmas sākas, kad mazā meitene, kura tik ļoti vēlas izpatikt mātei, kas kā skaista un apbrīnota  vīzija nāk un iet, brīžam pazūdot no meitenes dzīves mēnešiem ilgi, ļaujas tās makslinieciskajām izpausmēm. Sākumā pozējot divdomīgās dekorācijās, tērpta spilgtos un pikantos tērpos, bet vēlāk jau atkailināta. Kaut nedaudz kautrējoties un aizbildinoties, ka tādejādi visi varēšot pateikt, ka viņa ir vēl tikai maza meitene, Violetta, neapzinoties sekas, tomēr piekrīt mātes mākslinieciskajai vīzijai. Jo galu galā, kā māte skaidro, skulptūrās un gleznās arī ir atkailināti augumi, un tas tiek uztverts tikai un vienīgi kā māksla. Māte vēl skaidro, ka sabiedrība ir kūtra un aizspriedumainu idiotu pārpilna, kam skauž un kas vēl ļaunāk – nelabprāt pieņem kādu, kas ir citāds vai dara, ko jaunu un nebijušu.

Movie-my-little-princess-eva-ionesco-2011-www

Režisores Eva Ionesco filma My Little Princess ir stāsts par divām pasaulēm. Par pasaulēm, kam nav vēlams satikties un nav lemts vienai otru saprast. Filma no neitrāla skata punkta vēstī, ka mazai meitenei nav jāuzaug pieaugušo pasaulē, kurā nepastāv tabu tēmas un robežas starp skaistumu un izvirtību. Bērnības rotaļīgums, naivais un nesamaitātais jaunietes šarms tiek bīstami jaukts ar kaut ko seksīgu, bet pati Violetta bieži uztverta kā iekāres objekts. My Little Princess morāle – sabiedrībā ierastā lietu kārtība un it kā mietpilsoniskā uzvedība sniedz iespēju bērnam izdzīvot, iespējams ne maksimāli spilgtu, bet tomēr pilnvērtīgu bērnību. Kā arī norāda, ka liderīgums, vieglprātība un nepraktiskums ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, bet tā izvirzīšana priekšplānā, bez jebkādas ikdienas ritma un noteikumiem, ir kļūda, kas var izvērsties traģiski.

My-little-princess-2011-22312-750295987

Noteikti jāizceļ mazās Violetta lomas atveidotāju – Anamaria Vartolomei, kura filmas uzņemšanas laikā bija tikai desmit gadus veca, bet daudz neatpaliek no nu jau cienījama vecuma sasniegušās Klavierskolotājas Isabelle Huppert mākslinieciskā gara pārņemtās mātes virtuozā tēlojuma. Savukārt Isabelle Huppert, skaidrojot izskanējušos pārmetumus, ka abu saspēle esot bijusi pārāk vēsa un abpusēji intraverta, šīs lentas filmēšanas procesu raksturo kā vienu no savdabīgākajiem savā mūžā. Režisore, kas uzņemot filmu, balstītu uz savas dzīves notikumiem un attiecībām ar savu māti – septiņdesmitajos gados slavenu mākslas fotogrāfi Irina Ionesco (viņas darbi), aktrisi patiesi uztvērusi, kā savu māti, vai vismaz Isabelle Huppert nepameta šāda sajūta. Ar nodomu vai bez, bet rezultāts ir sasniegts.