Skumjais vecmeistaru štrunts [filma: Stand Up Guys / Reāli veči]

stand-up-guys021

Arvien biežāk nākas saskarties ar filmām, kas, protams, subjektīvi spriežot, nav īsti sliktas, bet gan pareizāk dēvējamas par nevajadzīgām. Tādas kā tukšas vietas aizpildīšanas objekti. Bet vieta, kura radusies vispārējās pārbagātības iespaidā un nebeidzama piedāvājuma ražošanas mašinērijā. Nevis balstoties uz pieprasījumu, bet gan mēģinot radīt jaunus un jaunus produktus, kas būtībā kopainai tikai kaitē.

Tieši šāds produkts ir veterānu Al Pacino,Christopher Walken, Alan Arkin pulcēšanās rezultāts –  filma Stand Up Guys. Gluži par zemē metamu to nevar dēvēt, bet par vajadzīgu/lietderīgu arī nenosauksi. Tā, apvienojot divas pēdējā laika filmu modes lietas  – bariņš ar A klases aktieriem un večuku spītība pret novecošanu, izstāsta vecumveco un sen visiem jau neinteresanto patiesību – “kad mēs augām, tā nebija” un “agrāk zāle bija zaļāka”. Lai nebūtu jāpļāpā pieputējušā un noplukušā dzīvoklī, klāt ir piemesta tā saucamā rozīnīte – večuki ir gangsteri. It kā jau izbijuši, bet to jau nu viņi neļaus nevienam tā vienkārši atzīt.

Principā tas arī ir viss. Pa vidam ir Bucket List stila patrakošana ar auto, dejām un vingrinājumiem prieka mājā, bet filmas koptēls atstāj slinku iespaidu un rada jautājumu – priekš kam tas viss? Vai patiešām kādam gaužam vajadzīga vēl viena filma, kurā šie, sevi desmitiem reižu pierādijušie aktieri, atspēlē savus greatest hits un galu galā tikai pazemo sevi, savā ziņā kariķējot savus gadiem būvētos kinotēlus? Iespējams, ka ideja kā tādam nebūtu tik bezjēdzīgi ļauna, ja tā būtu pareizi un pietiekami sulīgi iznesta, bet, ja tā ir tāda viegla deviņdesmit piecu minūšu garumā izstiepta skeča līmenī, tad rodas gaužam rūgta sajūta.

Vienīgā potenciāli spēcīgā filmas sižeta līnija piederēja Christopher Walken tēlam. Viņa saldsērīgā gleznotāja un sargenģeļa loma bija tā vērta, lai tai piekabinātu šādus tādus izbijušo gangsteru izgājienus, bet diemžēl režisors izvēlējās izveidot trīs atsevišķus stāstus ar dažādiem it kā jautriem atgadijumiem tajos. Mēģinot no tā izveidot gurdeni jestru un mīļu krimināldrāmas rosolu, bet tas ciešs neveiksmi, ieslīgstot nosodāmajā viduvējībā ar milzīgu neizmantotu aktierisku un sižetisku potenciālu.