Supervaronis vārdā Šerloks [filma: Sherlock Holmes: A Game of Shadows / Šerloks Holmss: Ēnu Spēle]

Sherlock_holmes_-_a_game_of_shadows_movie

 

Pirmkārt jau, dodoties uz jauno Sherlock Holmes: A Game of Shadows, ir jāpatur prātā, ka tās nav Konana Doila Šerloka Holmsa dēkas 2011. gadā, bet gan Robert Downey Jr. verbālas, fiziskas un, neticēsiet – mentālas solo piruetes, visā šī aktiera spožākajās izpausmēs, sapičkātas kopā ar angļu visinovatīvāko gangsteratgadījumu filmu meistara Guy Ritchie īpašo rokrakstu. Turklāt jau otro reizi, kas pēc Holivudas loģikas  nozīmē, ka jābūt vērienīgāk nekā pirmajā reizē – vairāk krāsu, notikumu vietu un iesaistīto personāžu. Nu jā, un arī daudz vairāk kliedzienu, skrējienu un, lai cik neiederīgi stāstam, kas risinās 1895. gadā, sprādzieni. Bet to jūs jau nojautāt noskatoties filmas treileri.

Noomi-rapace-robert-downey-jr

Lai pilnībā izbaudītu šo filmu, ir jāspēj aizmirst klasiko (lasi – krievu) versiju par ārkārtīgi inteliģento dīvaini Holmsu, un jāpieņem visu, kā tas ir Ričijaprāt, un vistuvākais raksturojums šai ekranizācijai būtu komiksu grāmatu supervaroņu stilistikā adaptēts 19. gadsimta izmeklētājs, kas piekopj meditāciju, cīņas un maskēšanās mākslu, visu veidu apreibinošu vielu lietošanu un konspirāciju teoriju tīklošanu.

Guy Ritchie pat brīžam neskādē Holmsu padarīt par tīrāko jampampiņu, kad patiešām gribas teikt, ka tas ir par traku un pāri strīpai (pārģērbšanās par sievieti un jāšana uz ponija), bet nākamajā brīdī viņš meistarīgi prot aizmālēt acis (lasi – apklusina) ar vilcienu vagoniem iznīcinošu ložmetēja kārtu, kurai seko sprādziens, kas pilnībā izšķaida veselu vagonu. Un ja joprojām ir kāds, kas vaid un šausminās par nesaderību redzētajā ar viņa priekštatiem par Šerloka Holmsa tēlu, seko mierinājums – ainas ar izteiktiem detektīvromāniem raksturīgiem elementiem, meistarīgām pavedienu šķetināšanām un nervus kutinošiem dialogiem.

6676526

Šeit jāpiemin, ka galvenais ļaundaris, kas, protams, grib nodarīt ko globālu – šoreiz veicināt pasaules kara sākšanos, Jared Harris tēlotais it kā cienījams intelektuālis, profesors James Moriarty ir pienācīgs pretinieks Holmsam, ne tik daudz fiziski, kas, protams, arī tika izmēģināts, bet arī intelektuāli. Stāsta atrisinājuma ainas ar šaha spēli uz laukuma un ārpus tā ir filmas gardākais kumoss. Bet runājot par pārējiem aktieriem, jāsaka Jude Law Dr. Watson tēls ir ieguvis, filmu turpinājumiem nepieciešamo, attīstību un ticis ne tikai pie lielākas runāšanas, bet arī darīšanas – saspridzina veselu ēku. Savukārt, jaunpienācēja – zviedru versijas The Girl with the Dragon Tattoo biedējošās dīvaines tēla atveidotāja Noomi Rapace šeit ir gaužām blāva un bez lielo acu grozīšanas man tā īsti nav skaidrs, kāpēc viņa tur vispār bija vajadzīga. Ja nu vienīgi tā tukšuma dēļ, kas izveidojā aizejot Šerloka lielajai mīlai Rachel McAdams – kādam bija jaieņem komandā sievietes loma, bet tikpat labi otrs jaunais tēls – kolorītais augsto aprindu pazinējs Šerloka brālis varēja vairāk izpausties un, domājams, sievietes neesamība komandā nebūtu manāma. Kaut, ja tā padomā, ja viņam dotu vēl vairāk ekrāna laika, viņš aizēnotu galvenā dueta peripētijas.

Th_go4_moviemain_1222_t620

Izvērtējot filmu kā kopumu, vizuāli skaistākā apšaude mežā ar šķīstošiem kokiem un zemes pikučiem, kur palēninātie kadri mijas ar paātrinātiem ir pilnīgs ōsoms un pērle, tāpat kā visas Guy Ritchie raksturīgās kautiņainas, kas šeit papildinātas ar Holmsa lāstu – apkārtējās vides detaļu uztveršanu un to mijiedarbības plānošanu ar kautiņā iesaistītajiem cilvēkiem, nu nekādi neiet kopā ar sakarīgajiem detektīvromānu elementiem. Kaut filmas laikā šie elementi nostrādā un atsvaidzina uzmanību tiem, kas nākuši skatīties jampadraci, kopumā man tīri idejiski tie neiet kopā, un atmiņā paliks kā divas dažādas filmas.

Sherlock-holmes-a-game-of-shadows

Jāatzīst Ričijam vajadzētu uz brīdi atgriezties žanrā, ar kuru viņu iepazina pasaule. Nu tā, lai varētu izpausties pēc pilnas programmas, kad retro Bonda ietērps un ideja viņu nebremzētu. Jo tie mazie momenti kautiņos un vairāki paņēmieni meža ainā liek domāt, ka šamējam ir, ko jaunu parādīt. Teiksim, uzņemot otro Rock’n’rolla.