Svešo smuk-rimeiks [filma: Prometheus / Prometejs]

Prometheus_poster_quad

Lai arī cik tas nebūtu jocīgi, Ridley ScottAliens sāgas aizsācējam, tagad, vairāk kā trīsdesmit gadus vēlāk, būtu veicies daudz labāk un raitāk ar šīs sci-fi klasiku klasikas prequel, sequel, origins vai vienkārši Aliens universa turpinājumu, ja nebūtu šīs pirmās (ok, var pieskaitīt arī otrās un trešās nopelnus) filmas pēdas visās (gandrīz) šī žanra filmās.

Te ir līdzīga ķibele kā komiksfilmās, kur arī nezin kāpēc ir obligātie sižeta standarti, kas rūdītu skatītāju tikai garlaiko un agrāk vai vēlāk kaitina. Komiksfilmām ir obligātais origins stāsts, kas aizņem vismaz pusi filmas, bet sci-fi filmās tas ir gīkaino (outsaideru) zinātnieku obligātais stāsts uz mačo karavīru jociņu un pārdrošības/stulbību izgājienu fona, šur tur piemetot kādu pasaules glābšanas/bojāejas traģiskumu. Ok, pieļauju, ka bez tā, lai filma būtu vismaz kaut cik finansiāli veiksmīga un plašākai auditorijai pieņemama un interesanta, iztikt nevar, bet šī ievada un tā sapīšanu ar iztirzājumu saīsināšanu līdz maksimums trīsdesmit minūtēm vajadzētu pieņemt kā jauno standartu. Domāju, ja ne sākumā, tad pēcāk visi būtu ieguvēji – filmā vairāk būtu oriģinālā stāsta izklāsts.

Prometheus_empire_009

Kā jau minēju, arī pats meistars Ridley Scott ir iekritis šajā obligātā un oriģinālā stāsta lamatās, un filma (vismaz tā versija, kas tiek piedāvāta mums šobrīd) lielu daļu sava laika velta šīm, atļaušos saukt par klišejiskajām, ainām. Kaut arī vizuāli perfektu, vērienīgu un smukām tehnoloģijām pārbārstītu, liela daļa ainu man atgādināja par viskautkur kaut ko līdzīgu redzētu un galu galā, izņemot pavisam mazu daļu no visas filmas, bija sajūta, ka es skatos Alien mūsdienu rimeiku. Iespējams šis fakts ir ar nodomu un balstīts uz jau minēto obligāto atgādinājumu par sākumu un skatītājiem jau labi pazīstamu formulu iebarošanu, kur (ja tādas bija) oriģinālākas, iespējams pārāk gīkiskās vai creepy idejas tika noraidītas vai gluži vienkārši izgrieztas no gala varianta  – kinoteātriem paredzētās filmas versijas.

Prometheus-new-movie-images

Lai arī filma ir apmēram divas stundas gara, tā atstāj sajūtu, ka apmēram puse no stāsta nav izstāstīts, gala rezultāts ir saraustīts un atgādina zinātniskās fantastikas ar mistikas piesitienu seriāla pirmo sēriju, kur skatītājs tiek iepazīstināts ar čupu spilgtu personāžu, bet to motivācijas un darbības paliek mazliet neskaidras, vai ne līdz galam izstāstītas. Pieļauju, ka tādēļ arī tika veidoti šie video, lai skatītājam jau pirms filmas būtu aptuvena nojausma, kas ir kas, un kādēļ, iespējams, tā vai šitā rīkojas. Bet arī te nekas līdz galam nav nostrādāts – varēja b’ut vairāk šādu video, jo tie nekādā gadījumā nebojā filmas gaidīšanas priekus, bet tikai palielina filmas universu un spilgto atmosfēru.

Prometheus-international-poster-header

Uzskatu, arī scenārista Damon Lindelof piesaiste šim projektam ir bijusi kļūda, jo tās noslēpumu pilnās ainas un beigu galā karaļu galmam līdzīgās sarunas ar pārspīlēti un smieklīgi nogrimēto Guy Pearce, mans acīs filmu padarīja tikai komiks-aināku un komiskāku, un nevajadzīgi atgādināja par visu slikto, kas notika (viņš nodarīja) ar seriālu Lost. Un tur pat nelīdzēja, es to nosauktu par patieso Holivudas debiju (oficiāli tā ir Šerloka Holmsa otrajā uzlējumā), zviedru Pūķa tetovējuma meitenes Noomi Rapace spēcīgais sniegums, ieskicējot šādas tādas lietas no leģendārās Ripley un mazliet slāpējot kaitinoši robotisko (jā, jā viņš bija robots, bet nesapratu kādēļ iepriekšējās filmās roboti bija mazāk robotiski?) Michael Fassbender tēlu, kurš manuprāt nepelnīti tika izvirzīts priekšplānā, tādejādi, pieļauju, izspiežot no scenārija Charlize Theron un Idris Elba spēli un padarot filmu kokainu – vēl rāmāku. Pat līdz tādam līmenim, ka nelielā apšaude un fināla karakuģa velšanās tā arī neuzjundīja asinis. Jo, gluži vienkārši, bija muļķīga un domāju visiem bija skaidrs, kura no daiļavām izdzīvos un kura nē.

Prometheus_official_movie_film_stills_hd_hi_res_832

Turklāt fināla monologs jau neskatoties uz filmas galveno muzikālo vadmotīvu līdzību ar izteikti stilizēto, naivo un idealizēto filmas The Book of Eli galveno skaņdarbu lika šķībi pasmaidīt… jo arī tur tika solīts, ka viss tik turpināsies, bet, domāju visiem ir skaidrs, ka neturpināsies gan.

Tumblr_m3tuybj3c71qzoaqio1_1280