Tale of Tales Kannu kinofestivāls 2015

“Once upon a time there were three neighboring kingdoms each with a magnificent castle, from which ruled kings and queens, princes and princesses. One king was a fornicating libertine, another captivated by a strange animal, while one of the queens was obsessed by her wish for a child. Sorcerers and fairies, fearsome monsters, ogres and old washerwomen, acrobats and courtesans are the protagonists of this loose interpretation of the celebrated tales of Giambattista Basile.”

Vienozīgi itāļu režisora Matteo Garrone (spēcīgs sānsolis no iepriekšējiem darbiem – Gomorrah un Reality) jaunā filma Tale of Tales, kas tulkojumā un ļoti atbilstoši, arī sižetiski un atmosfēriski, ir pasaku pasaka jeb no pasakām zināmo stāstu iesakņu iztirzājumi mazliet pieeaugušākai auditorijai, ir akurāt ne citāda, bet savāda filma. Tur īsti nav ko pielikt vai atņemt. Bet vai ar to ir gana, lai tā nostrādātu labāk kā tikai spēcīgs koncepts un mākslas darbs ārpus filmu festivālu repertuāra? Diezvai.

Iespējams, ka es neesmu īstā auditorija (bet kas īsti ir? Iespējams pusaudži, kuriem pasaku lietas vēl svaigā atmiņā, bet ir vēlme tās atsvaidzināt ar ko asāku un reālistiskāku), lai to novērtētu pilnībā, jo nedz itāļu šausmu filmu klasika, kā aizmetņi šeit ir manāmi, nedz kaut kādā ziņā krustojums starp šobrīd tik aktuālām Game of Thrones it kā ikdienišķajām karaļvalstu peripētijām un Guillermo del Toro stilistiku, piemēram, Pan’s Labyrinth mani personīgi neuzrunā un nav saprotami šo darbu vispasaules apbrīnas izsaucieni.

Tales of Tales spēcīgakais aspekts ir amizantā komisma piešprice, kas patiesībā arī uztur interesi mazliet par lēnīgu izveidoto triju nesaistīto stāstu izklāstu. Un ar nelielām korekcijām stāstu attīstības veiklumā būtu iespējams izveidot viduslaiku stila  “gandrīz komēdija” žanrisku pērli.

Vērtējums: 3 / 5

 

CREDITS

Matteo GARRONE – Director
Edoardo ALBINATI – Script / Dialogue
Ugo CHITI – Script / Dialogue
Matteo GARRONE – Script / Dialogue
Massimo GAUDIOSO – Script / Dialogue
Peter SUSCHITZKY – Director of Photography
Alexandre DESPLAT – Music
Marco SPOLETINI – Film Editor
Leslie SHATZ – Sound
Dimitri CAPUANI – Set decorator

ACTORS

Salma HAYEK – Queen of Selvascura
Vincent CASSEL – King of Roccaforte
Toby JONES – King of Altomonte
Shirley HENDERSON – Imma
Hayley CARMICHAEL – Dora
Bebe CAVE – Viola
Stacy MARTIN – Dora (young)
Christian LEES – Elias
Jonah LEES – Jonah
Guillaume DELAUNAY – The ogre
Alba ROHRWACHER – Acrobat
Massimo CECCHERINI – Acrobat
John C. REILLY – King of Selvascura