The Measure of a Man Kannu kinofestivāls 2015

“At the age of 51 and after 20 months on unemployment, Thierry starts a new job that soon brings him face to face with a moral dilemma.
How much is he willing to accept to keep his job?”

Kā jau nojaušams pēc filmas nosaukuma (un ņemot vērā to, ka tā nav amerikāņu ražojums), kas tulkojams kā “Cilvēka mērs” vai, tulkojot franču nosaukumu, “Tirgus Likums”, ir sociālā drāma ar tai raksturīgajiem žanra elementiem, un, kā visās Kannu kinofestivāla atsauksmēs minēts, tā ir ar vieglām brāļu Dardēnu rokraksta iezīmēm. Šī ir franču režisora Stéphane Brizé sestā filma un jau trešais kopdarbs ar aktieri Vincent Lindon, kurš par šo lomu saņēma Kannu kinofestivāla balvu kā labākais aktieris.

Lēnīgā, bet brīžam neērto situāciju dēļ, ļoti reālistiskā filma dalāma divās daļās. Pirmā, kad aktiera Vincent Lindon atveidotais Thierry, piecdesmit gadu vecumā, atlaists no darba fabrikā, un iestājies bezdarbnieku rindās, sastopas ar birokrātisko mašinēriju, kam vairāk rūp savu zobratu virpināšana nekā reāla problēmu risināšana, un nebeidzamu savu principu laužšanu un pacietības mēra pārbaudi pazemojošās darba pārrunās. Otrā, kad jau atrasts darbs pārtikas veikala apsarga statusā, kur Thierry, pieķerēris cilvēkus zogot pārtikas produktus, bet veikala darbiniekus veicot neatļautas darbības ar veikala lojalitātes kartēm, dienu dienā nonāk neērtās, pat mokošās situācijās.

Režisors, nosacīti sadalot filmu divās daļās un pretstatot bezdarbnieka un strādājoša cilvēka statusus, izdarījis gudru gājienu – spilgti demonstrē Francijas vidusmēra pilsoņa, pusmūža gados, ikdienas cīņu un nepārtrauktu sevis laužšanu, lai tikai saglabātu kaut kādu (protams, citi iebildīs un teiks, ka tas ir ļoti relatīvs jēdziens) minimumu ērtai dzīvei un cerības ģimenes atvasei uz labām izglītības iespējām.

Kas padara filmu The Measure of a Man īpašāku, ir fakts, ka aktieris Vincent Lindon filmā ir vienīgais profesionālais aktieris. Visi pārējie filmā redzamie cilvēki ir vai nu ainās redzamo iestāžu reāli darbinieki vai īpaši atlasīti cilvēki ar līdzīgu pieredzi.

Un visbeidzot. Bija aizkustinoši vērot, cik ļoti piecdesmit piecus gadus vecais aktieris lepojas ar šo lomu – filmas pirmizrādē, Kannu kinoteātrī Lumiere, kur divi tūkstoši skatītāju viņu sagaidīja ar ovācijām, viņš neskaitāmas reizes slaucija birstošās saviļņojuma asaras un pēc tam – jau saņemot par šo lomu Zelta Palmas zaru, pateicības runā atzīstot, ka viņam ir liels prieks, ka saņem šo balvu tieši šādā vecumā un tieši par šādu lomu..

Vērtējums: 3 / 5

CREDITS
Stéphane BRIZÉ – Director
Stéphane BRIZÉ – Script / Dialogue
Olivier GORCE – Script / Dialogue
Anne KLOTZ – Film Editor
Éric DUMONT – Director of Photography
Emmanuelle VILLARD – Sound
Hervé GUYADER – Sound
Valérie SARADJIAN – Set decorator

ACTORS
Vincent LINDON – Thierry