Trauslais un noslēpumainais viņš [filma: Mud]

Režisora un scenārija autora Jeff Nichols iepriekšējā filma Take Shelter ar Michael Shannon un Jessica Chastain galvenajās lomās filmu balvu sezonā tika pie paprāva skaita nominācijām, bet no galveno balvu sniedzēju puses tika diezgan nekaunīgi noignorēta. Nezinu (un varbūt pat negribu zināt) iemeslus, kādēļ tik emocionāli intensīvs un vizuāli aizraujošs darbs netiek pie pienācīga novērtējuma. Iespējams atkal atrasts kāds neērtums par iemeslu. Lai vai kā, režisora divas pirmās filmas (Take Shelter un Shotgun Stories) ir padarījušas mani par viņa talanta cienītāju.

 

Man nebija ne mazāko šaubu, ka arī viņa jaunākā filma Mud, kur galvenajās lomās sapulcēti pēdējos gados otro elpu ieguvušais un vienu pēc otras nevainojamu lomu atveidotājs Matthew McConaughey, ar Oskaru apbalvotā Reese Witherspoon un režisora iecienītais aktieris (piedalījies visās trijās viņa filmās), fenomenāls raksturlomu atveidotājs Michael Shannon, būs kas īpašs un diezgan droši (vismaz manās acīs) vērtējama kā filma-notikums.

 

Mud filmēta ASV, Arkanzasas štatā, kur vairāk kā 100 cilvēku filmēšanas komanda un 400 brīvprātīgie, filmējot astoņas nedēļas, kļuva par štata vērienīgāko filmu ražošanas procesu štata vēsturē. Mud ir viena no tām filmām, kur daba ieņem ļoti lielu lomu un vērtējama kā atsevišķs personāžs, kura mijiedarbība uz pārējiem ir tikpat spēcīga. Kā režisors izteicies, Dienvidarkanzasa pie Misisipi upes ir ļoti īpaša apkārtne ar savdabīgiem cilvēkiem, akcentiem un atmosfēru, kas ļoti iespējams drīz tiks samaitāta – padarīta līdzīgāka citām, mazāk specifiskām vietām. Tādēļ Jeff Nichols par savu īpašo uzdevumu uzskatījis notvert to īpašo noskaņu un vietas sajūtu, kas valda šajā štatā, kamēr tas ir vēl iespējams.

 

Režisoram ideja par filmu radusies jau deviņdesmitajos gados un, kopš redzējis filmu Lone Star, galvenās lomas atveidotāju savā filmā nevarējis iedomāties nevienu citu kā Matthew McConaughey. Veidojot stāstu, ietekmējies no Marka Tvena romāniem (Haklberija Fina un Toma Sojera piedzīvojumiem) un mēģinājis radīt līdzīgu atmosfēru. Lai arī Mud ir coming-of-age tipa stāsts (ne kripatiņu neatpaliek no amerikāņu klasikas Stand By Me), jāatzīmē tas nav tāds kā šobrīd masveidā tiek eksplotēts – vargulīgs puika ar lieliem sapņiem iemīlas kāda meitene, tad notiek brīnums – viņi iepazīstas un satuvinās. Filma vairāk vērtējama kā puiku piedzīvojumu filma, kuras pamatā ir saldsērīgs mīlas stāsts, noslēpumainība un jau minētais coming-of-age tipa stāsts, tikai tāds pārdrošs un dumpiniecisks.

 

Zīmīgi, kā Mud iezīmē mīlestības daudzpusīgo dabu. Katrs personāžs kādu mīl, bet katram tā ir citādāka mīlestība un pieķeršanās. Mud spēj saglabāt balansu starp noslēpumainību, piedzīvojumu garu un beznosacījumu mīlestību, nevienā brīdī nekļūstot par prastu puņķainu gaudojamo gabalu. Un jau tagad varu teikt, ka filma ir īsta tā saucamā great american story, kur veidojot sīku, lokālu stāstu ar pāris iesaistītiem personāžiem ir iespējams identificēt veselas tautas folkloru.

5 stars