Vēl viens Average Joe [filma: RED]

Red_movie

Protams, lai arī ko un kā Bruce Willis atveidotu – tas būtu kāds policists, aģents, detektīvs vai arī ļaundaris, kas vēlas iznīcināt pasauli (vai kādu daļu no tās), skatītāji vienmēr no viņa gaida „Average Joe” fenomenālo smaidiņu un pāris „vēsos” jociņus. Arī viņa jaunākajā filma RED viņš skatītājus šajā aspektā nepievils un būs gan smaidiņi, gan jociņi.

Man pašam gan tas sāk mazliet (tikai mazliet) apnikt, jo uzskatu, ka viņš ir lielisks aktieris un biežāk būtu jāparādās tādās filmās kā Twelve Monkeys, Sixth Sense un kaut vai Sin City un tikai pa retam tādās kā Whole Ten Yards vai The Kid. Gluži vienkārši tāpēc, ka komēdijās viņš principā vienmēr ir viens un tas pats tēls un drāmās… nu nav tas viņa lauciņš. Bet, lai kā arī būtu lielākajai daļai viņš vienmēr ir bijis un paliks John McClane no Die Hard sērijām un kā izskatās šajā lomā mūs viņš priecēs vēl divas reizes. Protams, ja filmu studijas viņam to ļaus!

 RED mani ieinteresēja, jo tiek uzskatīta par kāda trīs sējumu gara vai precīzāk īsa komiksa adoptāciju. Nu tā vismaz sākotnējā informācija liecināja. Jau pēc treilera noskatīšanās bija skaidrs, ka ar adoptāciju vai „based on” vārdiem ir stipri pārspīlēts un kopēja abos šajos darbos ir diezgan maz. Oriģinālais 2003. g. komikss stāsta par izbijušu CIP aģentu, kuru valdība vajā par pagātnes rēgiem (nav gan īsti skaidrs kāpēc). Tā kā stāsts ir diezgan īss, večuks diezgan ātri tiek ar visiem galā – nogalina pilnīgi visus, kas viņam stājas ceļā un bija pasūtījuši viņa slepkavību. Komikss ir diezgan asiņains un drūms un nav ne vēsts no filmā redzamā viegluma un komiskuma.

Orģinālā komiksa stilistika un Bruce Willis tēls.

Man nav īsti skaidrs kā no tāda komiksa var iedomāties izveidot šādu filmu, bet uzskatu, ja ir doma par 180 grādiem izmainīt oriģinālu, tad tas jādara ļoti kvalitatīvi, lai nerastos iebildumi pret izmaiņām un tiktu pieņemts kā gluži cits stāsts un tēli. Uzskatu, ka šoreiz ir notikusi diezgan liela haltūra. Stiliņš, kas redzams treilerī un filmā dzirdamā mūzika ir tikai butaforija un acu/ausu apmāns. Es biju gaidījis operatora un specefektu meistaru darbu, kas salīdzināms ar The Loosers redzēto. Stilizētas ainas, piemeklēta mūzika, smieklīgas frāzes un bezbēdīga cilvēku un mašīnu dauzīšana. Tā kā filma no drūma slaktējamā gabala tika izveidota par vieglu komēdiju ar pakaļdzīšanos un sprādzieniem, nebūtu bijis slikti, ja būtu vairāk piestrādāts pie ainām un dialogiem, kur tiek akcentēts atvaļināto aģentu vecums. Šādi tādi vecuma saistīti stīvumi un ieradumi būtu piedevuši filmai rozīnīti, kas tai tik ļoti trūka.

 Atšķirībā no citām šīgada „komanda misijā” filmām (A-Team, The Expendables, The Loosers un ja tā padomā arī Inception) RED komandas vajadzība bija diezgan relatīva un vairāk domāta skatītāju izklaidei un pievilināšanai nākt uz kinoteātriem. Jo kurš gan negribēs redzēt vienā filmā Bruce Willis, Morgan Freeman, Helen Mirren un John Malkovich?

 Lai arī komandas aktieri patiešām ir apbrīnas vērti, to devums filmā ir diezgan čābīgs un personīgi es cerēju uz ko vairāk. Morgan Freeman tēlu varēja daudz vairāk iesaistīt notikumos, jo viņš bija pats vecākais komandā un tādejādi varēja padarīt dažas ainas sevišķi komiskas. Helen Mirren tēls, manuprāt, bija balstīts tikai uz vienas ainas dialoga, kas šķiet ārkārtīgi izniekots laiks piesaistot projektam šāda līmeņa talantu.

 Uzskatu, ka galvenie šīs filmas varoņi, tēlojuma ziņā, ir John Malkovich un Bruce Willis mīļotā sieviete aktrise Mary-Louise Parker. Gandrīz jebkura aina ar Malkovich tēlu deva filmai tieši to garšu un sajūtu, kas trūka visā pārējā filmā. Pilnīgi traks un paranoisks personāžs ar labu humora izjūtu.

 Kaut arī Mary-Louise Parker visu filmu man atgādināja seriāla Weeds tēloto vientuļo māti / zāles pārdevēju un vienā ainā šķiet arī filmas veidotāji speciāli ielika frāzi „I’m so High”, kas tieši sasaucās ar seriāla notikumiem, tas man netraucēja un likās iederīgi. Viņas sašutums par notiekošo no parasta ierindas cilvēka skata punkta, kas sapņo par ceļojumiem uz eksotiskām zemēm un notikumiem, kuri nebūtu ikdienas darbs un neveiksmīgi randiņi, ir pasniegti ideālā ticamības līmenī un nav kā bieži manāms šāda veida filmās, kur vienā ainā sūdzas un apdullusi no ieroču skaļumu, bet nākamajā pati šauj neliešus ar ieročiem katrā rokā.

 Nobeigumā gribu teikt, ka filma ir laba, bet es no tās gaidīju ko stipri vairāk.