2014.g. Janvāra Labākās un Sliktākās filmas

Kinoteikumi menesa labakas sliktakas JANVARIS 2014

LABĀKĀS

PIECZVAIGŽNIECES UN ČETRZVAIGŽNIECES:

.

August: Osage County

Vērtējums: 5 / 5

Lai arī August: Osage County pēc žanra ir komēdija (melnā komēdija gan), tā pārsvarā ir skarba ģimenes drāma. Tā ļoti bieži atgādina tik daudziem mums zināmās bezjēdzīgās rīvēšanās ar ģimenes locekļiem un citiem radiniekiem. Vai retās dzimtas kopā sanākšanas, kas tieši tā kā filmā sastāv no kaut kādām iesāktām, vispārīgām, bet tajā pašā laikā dziļi personīgām sarunām ar kādu radinieku, kurš nākamajā brīdī tiek pārtraukts ar kādu banālu uzsaucienu, vai čupām pārtrauktu sarunu, kuru mērķis ir it kā izrunāties, bet patiesībā jau tikai tāds ziņkārības remdināšanas ieradums, bez tur īstas ieinteresētības. Un gluži kā filmā, arī dzīvē, biežs šādu kopā sanākšanu iemesls ir kāda rada gabala bēres.
Tātad, zināmo lietu un it kā obligāti nepieciešamā līdzi jušana, dialogu un emocionālo toņkārtu atpazīstamība šeit ir pārpārēm. Gandrīz katrs sapratīs, ka nemaz tik uzspēlēta un nepatiesa šī filma nav. Vienkārši ne katra ģimene ir tik izteikts nevaldāms intelektuāļu bariņš ar tik kolorītu un traku mātīti tās centrā.

.

American Hustle

Vērtējums: 5 / 5

Pareizi uztverot režisora teikto American Hustle atver durvis uz labāko masku balli, teātri un popielu kādu kino spēj piedāvāt. Ir acīmredzama neīstuma aura un ar filmu Three Kings aizsāktā un Silver Linings Playbook noslīpētā nokaitētās atmosfēras haotiska humora komēdijas shēma, kuru ignorēt un nopietni salīdzināt American Hustle ar Martin Scorsese klasiku Goodfellas ir vienkārši aplami. Es domāju, ka slow-mo kadri, visu varoņu apsēstība ar viņu matiem, regulāra filmas pārvēršana par mūzikas videoklipu, tiklīdz sāk skanēt kāds spilgts skaņdarbs, ir gana labi piemēri, lai neuztvertu šo filmu kā nopietnu kriminogēno aprindu hroniku. Bet ja ar to vēl nav gana, tad viena no pasaules labākā stand-up komiķa Louis C.K. epizodiska parādīšanās policijas nodaļas vadītāja lomā un ar paša iniciatīvu visas filmas garumā stāstīto anekdoti “izrotātais” teksts, vajadzētu jūs pārliecināt.

.

Big Bad Wolves

Vērtējums: 5 / 5

Brīnišķīgs Tarantino kino stila un atmosfēras sekotājs. Nav brīnums, ka pats Tarantino šo atzinis par 2013.g. labāko filmu, viņš pats reiz šādas filmas veidoja.
Lai gan filma tematiski līdzinās amerikāņu Prisoners, izraēlieši savu stāstu pasnieguši dramatiski un paīstam, bet ar neizsīkstošu melnā humora devu. Turklāt no tehniskā viedokļa filma ir perfekcija. Katra kameras kustība, gaismas stariņš un skaņa pārdomāta un tieši tur kur iecerēts.

.

The Past

Vērtējums: 4 / 5

Jaunā drāma no A Separation autora šoreiz atkāpjas no arābu valstīm specifisku problēmu risināšanas un ir emocionāli saprotama daudz plašākam cilvēku lokam.
Kopumā ļoti laba, rāma drāma par izjukušu laulību, topošu laulību. Filma izveido cilvēcīgu un jēgpilnu kopbildi – lai arī kādi šiem cilvēkiem ir sociālie statusi, tā bija, ir un paliks ģimene – ar visiem skeletiem pagātnē.

.

Her

Vērtējums: 4 / 5

Informāciju tehnoloģiju ienākšana mūsu ikdienas dzīvē un deklamētā it kā cilvēciskās saskarsmes izsīkšana šajā filmā tiek pasniegta ārkārtīgi humānā un pieņemamā veidā. Režisors neiedziļinās tehnoloģiskajās detaļās kas, kā un kāpēc notiek, vienkārši to pieņem kā normu un veido stāstu no skata punkta, kas uztverams ikvienam un patīkams visiem, kurus saista intelektuāls kino. Filma neaprobežojās ar romantiskā kino stereotipiskajiem smukģīmīšu aktieriem un, kaut saglabā tās pašas sižetiskās vadlīnijas, spēj pasniegt stāstu par iemīlēšanos mākslīgajā intelektā – šeit vairāk kā apziņā, cilvēciski un mīļi – izseko līdzi iepazīšanās burvībai, apbrīnošanai un vēlmei būt kopā ikmirkli, tad turpina ar apjukuma un nesaskaņas attainošanu, un visbeidzot saldsērīgā, bet pacilājošā tonī noslēdz šo skaisto mīlas stāstu.

.

The Wolf of Wall Street

Vērtējums: 4 / 5

Pilns raksts lasāms te.

.

12 Years a Slave

Vērtējums: 4 / 5

Filma ārkārtīgi spilgti ataino vergturu pārsvarā nepamatoto cietsirdību un redzami ļoti atklāti un asiņaini skati, bet, kas man šķita īpaši, ir tas, kā vergturi aiz neko darīšanas, kaut kāda velna dīdītu un visticamāk šizofrēniskās izpausmēs rīkojās ar vergiem. Sākot jau ar visiem zināmo vergu apsaukšanu, sišanu un pazemošanu, tādejādi jūtoties pārākiem. Tad, spēlējot kaut kādu pašizdomātu intrigu un konspirāciju spēlīšu teātri, kur pats ir diriģents un galvenās lomas atveidotājs – var izpildīties pēc sirds patikas, un visbeidzot demonstrējot tiešas un nepārprotamas slepkavnieciskas vēlmes, kas sniedzas stipri tālāk par vienkāršu vardarbību pret citu cilvēku un vēlmi pārmācīt.
Bet, protams, filmas galvenā kvalitāte ir dažādie skata punkti uz vergturības problemātiku.

.

.

SLIKTĀKĀS

DIVZVAIGŽNIECES UN SLIKTĀK:

.

I, Frankenstein

Vērtējums: 1 / 5

Ja nu kādam ar potēto Sarkangalvītes stāsta uzvedumu Red Ridding Hood, gandrīz Laeima Nīsona dvīņbrāļa vampīrkāvja prezidentu Linkolnu, akrobātisko un krustu kā nindzju zvaigznīšu mētājošo Priest vai ādas jakās tērptiem un vinčesteriem bruņotiem Ansīša un Grietiņas filmām nepietiek, būs jums prieki – ir tapis arī “modernizēts” Frankenšteins. Ak, jā, bija taču arī “dark & realistic” Sniegbaltīte un monstrozu milžu papildināts Zaļās pupas stāsts. Bet nu jā, visiem šī kino popkultūras atkritumu visriebīgākās sastāvdaļas cienītājiem būs vēl viena filma, ko patērēt.
Manuprāt, šāda tipa vizualizāciju idejām, kāda ir I, Frankenstein, nav lemts būt par pilnvērtīgām filmām, jo, kaut arī pie scenārija strādājuši veseli pieci cilvēki, kas iepriekš rosījušies pie Karību Pirātu un G.I.Joe filmu stāstu gudrošanas, tas ir un paliek, labākajā gadījumā, smuku videoklipiņu/īsfilmu materiāls.

.

Jimmy P.

Vērtējums: 2 / 5

Nepiedodama Oscarbait filma, kas kopē C.Eastwood manieri un stilu. Vienkārši garlaicīga un “neievelkoša” atmosfēra, tēli un dialogi.

.

The Book Thief

Vērtējums: 2 / 5

Pārlieku klasiska, paredzama un nogludināta. Mēģina ievilināt ar mākslīgu aizrautību, bet neizdodas, jo veidotājs tēmu stāsts bezzobainā un garlaicīgā veidā.

.

Leviathan

Vērtējums: 2 / 5

Ļoti interesanta formas un izpildījuma filma. Bet pārāk biežās forma pār kvalitāti taktikas šī “dokumentālā šausmu filma” ļoti ciešs un padara skatīšanos kaitinošu, ar mazu cerību, ka tulīt tulīt būs kaut kas interesantāks.
Iespējams, tiem, kas nav redzējuši zvejnieku ikdienu un Discovery channel reality show par atiecīgo tēmu, būs ļoti aizraujoši.

.

Escape from Tomorrow

Vērtējums: 2 / 5

Es domāju, ka katrs kaut cik vīrišķās un tēvišķās ikdienas gaļasmašīnu piedzīvojis vīrietis sapratīs šīs filmas ideju. Un savā ziņā piekritīs visam notiekošajam. Vienīgais, manuprāt, filma zaudē fokusu un attiecīgi arī skatītāju uzmanību dēļ filmas zemās kvalitātes un biežo “kā uztaisīt tā dīvaināk” iestarpinājumiem.

.

Grudge Match

Vērtējums: 2 / 5

Jāsecina, ka neizbēgmais, ka strauji novecojošā aktieru paaudze, kuri nevēlas iet līdzi laikam un veido ar vien vairāk pusizceptus produktus, kurus kāds Amerikas kino kritiķis nodēvējis par “Senior Citizen Action Porn” (RED Aģenti, Stand-Up guys, Escape Plan, Expendables), atkal un atkal mūs aplaimos ar ļoti izstieptām filmām, kuras pārsniedz jebkādas viesmīlības normas un kavējas kino ekrānos tik ilgi, ka pat seansa laikā varēs droši izlasīt gan tvitera, gan feisbuka jaunumus un joprojām labi orientēties filmā notiekošajā ziepju operu atdarinošajā sižetiņā. Tikai žēl, ka šādas filmas izspiež no repertuāra saturiski daudz labākas filmas.

.

.

Citu filmu vērtējumi atrodami KinoTeikumi sadaļās: Recenzija un Letterboxd dienasgrāmata

.