Aferim! Rīgas Starptautiskais Kino Festivāls 2015

“Rumānija, 19. Gs. Sākums. Varasvīrs kostandins kopā ar dēlu dzen pēdas izbēgušam čigānu vergam. Varētu šķist, ka kostandins ir paštaisns un divkosīgs, un viņa dzīves pamācības dēlam ir apšaubāmas, taču viņš dzīvo pēc principa “jādzīvo, kā varam, nevis, kā gribam.” Tādēļ atliek vien noteikt “labs darbiņš, kas padarīts” jeb – aferim! Un kas par to, ka izklausās ciniski – vai pēc divsimt gadiem tas kādam vairs rūpēs? “

Rumāņu režisora Radu Jude filma Aferim!, kas tulkojumā nozīmē Bravo!, kāda ārvalstu kritiķa rakstītajā tiek dēvēta par rumāņu atbildi amerikāņu 12 Years a Slave tēmai. Lai arī nav melots, šo filmu līdzība ir tikai un vienīgi tēmu novienkāršojot līdz kaulam – vergu un to saimnieku izkropļotajām savstarpējām attiecībām.

Atšķirībā no amerikāņu stāsta 19. gs. čigānu verga savaņģošanas filmā Aferim! vergturu tēmu pasniedz ar neizsīkstošu humoru, bieži …pārsvarā netaktiskā un rupjā sarkasma mērcē. Šo tiešumu un šķietami neizsīkstošo verbālo klājumu papildina filmas melnbaltais attēls. Kā arī papilu realitātes devu piedod režisora izvēlētais filmēšanas stils, kas sastāv no praktiski nekustīgas kameras, tādejādi diskrētas, un filmēšanas tikai kopplānos un vidējos plānos.

Lai arī Aferim! ir atlīdzības mednieku un ceļa filmas karkass, mazāk pacietīgiem un amerikāniskas kinoscēnas cienītājiem, tā var izrādīties pārāk ciets rieksts, jo atšķirībā no biežāk pieredzētajiem šāda tipa filmu gājumiem šī rumāņu filma nepiedāvā spraigu sižetu un līdzjūtības raisošus dialogus ar smeldzīgiem situāciju risinājumiem. Pārsvarā visi notikumi ir sekundāri, jo akcents tiek likts uz garajiem dialogiem, kas pamazām atklāj atlīdzības mednieka un viņa dēla attiecības, kā arī tā laika pastāvošo iekārtu un cilvēka parastā ikdienas pieticīgos priekus.

Vērtējums: 3/5