Aizmirstot galveno [filma: Total Recall / Atcerēties Visu]

Total_rec

Tīri emocionāli it kā nebeidzamie paziņojumi par rīmeikiem (ne komiksu filmu, jo tur mazliet cits stāsts), kas sāk parādīties Holivudas studiju darba plānos, šķiet kaut kāds absurds un pirmais, kas nāk prātā ir jau nedaudz apnicīgā un slinkā frāze: „Holivudai izmisīgi trūkst svaigu ideju”, bet nedaudz atslābstot un liekot malā emocijas, kas saistītas ar VHS ēras supervaroņiem un n-tajiem (pārsvarā) bojevikiem, kas no tiem laikiem zināmu iemeslu dēļ palikuši glorificētās atmiņās, ir jāsaprot, ka arī tad Holivuda bija naudas mašīna un arī tad šīs filmas bija kinoteātru popkorna un kokakolas superpiedāvājuma sastāvdaļa.

 

Tātad, deviņdesmito gadu kases grāvēji ir un paliek divdesmit (!) gadu veca vēsture, kurai piemetot klāt par šiem gadiem klāt nākušās tehnoloģiskās iespējas, šādus tādus šodienai raksturīgus elementus un, protams, aktuālās filmu superzvaigznes, teorijā vajadzētu iznākt tikpat labs kino. Bet kaut kas tomēr šajā teorijā nav pareizi un manuprāt laiks ir pietiekami daudz gājis uz priekšu, lai šodienas tīņi ne tik naski pirktu vecos, bet uzprišinātos, produktus.

 

2012_total_recall_007

Es negribētu atbalstīt un turpināt tekstus, ka mūsdienu jaunatnei tiek piedāvātas tikai trulas un bezsmadzeņu filmas, bet jāatzīst tās ir krietni populārākas (kura nopelns?) par jebkuru citu. Te jānoplāta rokas,  izlaižot neproduktīvo gaušanos par ļaunajiem Holivudas onkuļiem, retoriski jāsaka „what can you do?” – galu galā, ja gribam intelektuālas filmas, mūsu spēkos ir tās meklēt ne tikai aktuālākajā kinoteātru piedāvājumā – esiet radoši.

Total_recall_m

Gandrīz jebkura paveca fantastikas filma ar visiem tajos laikos radītajiem futūristiskajiem gadžetiem, šodien skatoties ir diezgan amizants ceļojums ar izteikti butaforiskiem hlamu kalniem, kas labākajā gadījumā var kalpot kā papildus komiskais elements. Un šajā ziņā Paul Verhoeven, par pamatu ņemot Philip K. Dick stāstu „We Can Remember It For You Wholesale”, režisētā 1990. gada filma Total Recall ir godam saglabājusi savu vērtību. Tā laika tehnoloģiskās iespējas, spriedzes filmu mode, Arnold Schwarzenegger aktiera dotības un leģendārā izruna, glābj šo filmu no deviņdesmito gadu bojeviku filmu mēslaines. Turklāt diezgan lielais citātu klāsts tikai pastiprina komisma devu šim nu jau ļoti novecojušajam bojevikam.

Total-rs-2

Veidojot jauno Total Recall versiju tās veidotāji filmas pamatideju ir ņēmuši pārāk nopietni un piemirstot piemest kādu svaigāku ideju (ok, ja ne svaigu, tad vismaz no Inception būtu pašpikojuši), ir atmetuši visus oriģināla zīmīgākās frāzes un dialogus, gandrīz pilnībā aizmirsuši par mutantu un visādi citādi kolorīto personāžu esamību oriģinālā, nepiedodami ātri, atsedzot noslēpumainības plīvuru, un gaužām uzbāzīgi pievēršas nebeidzamiem kautiņiem, šaušanai un garlaicīgai spridzināšanai. Jāatzīst, lifta cauri Zemei un apšaude bezsvara stāvoklī idejas bija gana labas, bet tam nav ne mazākā sakara un attaisnojuma kamdēļ tik talantīga aktiera, ko arī pirmajā filmas sadaļā nedaudz paspēja nodemonstrēt, dotības kādas ir Colin Farrell tika atstātas praktiski neizmantotas. Arī visām asprātīgajām frāzēm viņš būtu bijis kā radīts – esam taču redzējuši arī viņa komiķa dotības (In Bruges, Horrible Bosses).

Total-rs-3

Tā nu beigās mēs esam saņēmuši pārlieki nogludinātu, ļoti skaistu un daudzām smalkām gadžetu lietām piepildītu filmu, kura salīdzinot ar savu divdesmit gadus vecāko brāli ir diezgan viduvēja un garlaicīga laika pavadīšana. Atšķirībā no oriģināla, 2012. gada versija nespēj pārsteigt, sasmīdināt, nepatīkamā skata rezultātā saviebt seju un filmas pamatideja, kas varētu kalpot kā vienīgā pietura kur pakavēties šīs filmas sakarā, tiek aizgaiņāta ar kautiņiem un sprādzieniem, kuros, starpcitu, arī nav ne kripatas izdomas un jaunievedumu.