Arī mutanti ceļo laikā [filma: X-Men: Days of Future Past / X-cilvēki: Bijušās Nākotnes Dienas]

Ir divi skata punkti, no kuriem skatīties uz jaunāko, nu jau piekto X-Men ansambļa filmu. Pirmais un, manuprāt, prātīgākais ir neskatīties nedz reklāmas rullīšus,  nedz lasīt reklāmrakstus un intervijas ar filmā iesaistītajiem aktieriem, kuri visi kā viens (jo tā vajag un viņiem par to maksā) daudzinās šo kā labāko no visām. Nu jūs zināt, vecā dziesma. Bet galvenais kāpēc vajadzētu abstrahēties no visas šīs, patiesībā nevajadzīgās informācijas plūsmas, ir tās nelietderīgais un kinopieredzes kvalitātes graujošais aspekts. Ne tik daudz, ka, teiksim, filmas treileris, kā nereti, izstāstīs par daudz (nezinu, neesmu skatījies pilno treileri, tikai tīzeri), bet gan viņu mākslīgi izveidotais gaidu līmenis ir nesasniedzams vairumam potenciālās auditorijas.

.

Vērot jaunākās filmas notikumus un visādā ziņā interesanto sižeta līnijas attīstību ir gana aizraujoši, un šo komiksu varoņu faniem, kuri lasījuši arī komiksus uz kuriem balstīta filma, saistoši, kaut vai tāpēc, ka viena no filmas sižetiskajām līnijām ir atainota vien pāris gadus vecā komiksu sērijā. Attiecīgi nav jābūt gīkam (ja uztveram šo vārdu mazliet ar negatīvu pieskaņu), kurš lasījis absolūti visus X-Men pasaules komiksus un orientējas sēriju mijiedarbībā kā savās kabatās, lai justos komfortabli skatoties jaunāko X-Men sēriju ar intriģējošo nosaukumu.

.

X-Men: Days of Future Past atsauca atmiņā stilu, kādā ieturēta pirms aptuveni diviem gadiem lasītā komiksu sērija Astonishing X-Men (Vol.3), nu vismaz tās komiksgrāmatas ko es izlasīju. Tas ir, tās mazāk fokusējas uz spriedzi, asām vārdu apmaiņām un spilgtām kautiņu vizualizācijām, bet vairāk skaidroja un diskutēja par pasauli, kurā mutanti (X-Men) un cilvēki parastie nespēj sadzīvot kopā tikai tāpēc, ka nepārtraukti otrie mēģina pirmos kompromitēt, tādejādi pierādot, ka viņi nav nekas vairāk kā pulvera mucas, kas jebkurā un cilvēkiem nevēlamā veidā var uzsprāgt. Mēģināja izstāstīt stāstu par iespējām dzīvot līdzās, izveidot vidusceļu, kas izdevīgs abām pusēm, un, kas galvenais, izveidot cilvēku rasi par kaut ko vairāk nekā viņa ir šobrīd (te jāņem vērā Marvel komiksu kopējo universu, kurā, kā mēs labi zinām, ir arī viss supervaroņu lērums no The Avengers bandas un to, ka atsevišķas komiksu sērijās, kā piemēram Guardians of the Galaxy, tie vienojas kopējos spēkos un cīnās pret citiem planētu mošķiem).

.

Attiecīgi jaunākā X-Men filmu vairāk raksturotu kā komiksu filmu drāmu nekā bojeviku ar komiksu grāmatu supervaroņiem to centrā. Tā necenšas ik piecas minūtes pārsteigt ar kādu blīkšķi, un, paldies dievam, arī izmisīgā veidā (kā Captain America: The Winter Soldier) iestarpināt n-tos jokus, kuriem it kā vajadzētu kalpot kā vieglas un nepiespiestas atmosfēras veidojošiem elementiem, bet īstenībā sabojā filmas atmosfēru un izveido snickers kokteili. Days of Future Past lēnā solī veido drāmu par mutantu eksistenci un attīstību. Iespējams, ka ik pa laikam buksējot stāsta attīstībā un veidojot nevajadzīgus lokus, pie nosacījuma, ka jau redzētas iepriekšējās filmas, bet tas, manuprāt ir vairāk pārmetums montāžas departamenta virzienā.

.

Otrs skata punkts uz šo filmu ir diezgan nepatīkams. Proti, šīs filmas oficiālais budžets esot ap 225 milj. $, bet baumojot, ka īstenībā tas tuvojoties prātam neaptveramajam 300 milj. $ skaitlim. Mulsinoša fantastika. Zinot šos ciparus un mēģinot filmas laikā atrast šīs astronomiskās summas acīmredzamu realizāciju, būs jāpaliek bešā. Nu vismaz daļēji jau nu noteikti, jo nebūs “vēl nekur neredzētu kautiņu ainu, sprādzienu un masu destrukcijas ainu”. Kā jau teicu šī ir vairāk drāma nekā akciju filma, un pat žanram specifiskās un obligātās spriedzes ainas šeit, vismaz šķietami, ir mazākā skaitā nekā ierasts.

.

Atliek vien secināt, ka Holivuda ar saviem milzu budžetiem iet grīstē un jau labu laiku to apjomi nav proporcionāli filmā redzamajiem sastrādātiem brīnumiem. Bet tas jau neliedz mums izvairīties no visas kliedzošās informācijas spožuma un aprobežoties ar vienkāršiem faktiem – jauna X-Men filma, režisora vārds, aktieru sastāvs, galvenā sižeta līnija, un balstoties uz šo informāciju vienkārši nolemt apmeklēt konkrēto filmu vai nē.

 

P.S. Vilknadža jeb Wolverine lomas atveidotājs, aktieris Hugh Jackman ir labākais #kinoblogeri draugs!

.

Vērtējums: 4 / 5

.